Otita la copil de 2 ani cu 35 zile de antibiotic...

29-05-2010
teodora02
Nu este medic/terapeut
teodora02
Buna ziua, sunt disperata dupa 35 zile de otita la fetitza mea de 2 ani si 4 luni, au fost schimbate 7 antibiotica pentru ca dupa fiecare facea febra dupa 5 sau 8 zile si iar o durea...Antibioticele au fost urmatoarele in ordine: unasyn, -8 zile, cedax 1 zi - febra, Cefort injectabil- 9 zile - trebuiau 10 zile dar avea funduletul negru de vanatai de la injectii, iar la la mana era intepata toata in incercarea de a i se pune branula..., dupa 7 zile de cefort avea leucocitele 25.000 si VSH 47 ( scazut de la 78 dupa 2 zile de cefort) asa ca s-a continuat cu cefort pana la 9 zile.apoi pauza 4 zile si iar febra. 39.2.. iar analize, leucocite 24.000, VSH 37. Internare si schimbat iar antib. - clyndamicina...5 zile -a 5-a zi a perforat timpanul singur si a curs... vreo 3 zile, nu prea mult dar a curs avea urechea umeda cin cand in cand si se forma cojitza cand se usca.I s-a luat facut antibiograma. rezultatele vin in 4 zile asa ca intre timp.a fost schimbat iarasi antibioticul cu Zyvoxyd, antib f puternic care se face numai in spital... doar 2 zile insa ca nu au mai avut... apoi ciprinol... doza dubla din greseala in prima zi apoi a doua zi normal doar o doza caci seara au venit rezultatele la antibiograma: sensibil la rifampicina... OK... m-am bucurat ca scapam de injectii... avusese branula pe rand la fiecare din picioarele... ca la maini nu mai avea unde. Dupa prima zi de rifampicin a facut febra iar 38.5, medicii au zis ca e de la antibioticele care..nu si-au facut efectul, ca nu era sensibil, ( si practic au fost degeaba) asa ca sa asteptam. Ok am zis... si intr-adevar nu a mai facut febra in ziua respectiva. Am fost la control la ORL la 5 zile dupa tratam cu rifampicina ( adica ieri ) si a zis ca timpanul e cicatrizat insa... nu stie ce e dincolo de timpan...sa vedem cum evolueaza). Iar azi... fetitza s-a trezit plangand, zicand ca o doare urechea si a stat numai in brate sa ii tin mana calda la ureche... Nu mai inteleg nimik... dupa atatea zile de antibiotic, cand aud ca o doare urechea...innebunesc nu alta. mai ales ca asta era cel la care iesise sensibil.. Si la cloramfenicol mai era sensibil, dar am inteles ca asta nu se mai da de ceva timp datorita efectelor adverse... Iesise streptococus pneumonie... prea rezistent totusi. I-am pus si picaturi in nas ( Vibrocil, Sterimar) de-a lungul otitei, ii curat nasucul cu batista bebelusului asta in ultima saptamana ca pana acum nu ii curgea nasul deloc. I-am dat Sinupret... si o gramada de siropuri de imunitate si refacere a ficatului: Septilin, Liv52, Complex B, Propolis, Enterolactis, Isoprinozina, nurofen... vreo 3 sticle... Noaptea sforie o perioada, cam jumate de noapte, apoi respira aproape normal, in sensul ca se aude ca trage totusi cam greu, La inceputul fiecarui antibiotic dadea sa nu mai sforaie apoi dupa 2-3 zile iar se apuca de sforait. Doarme cu gura inchisa in principiu, iar daca o mai deschide totusi, tot pe nas se chinuie sa respire Mi-e frica de mastoiditia de nu mai pot, ca sa nu mai vbesc de alte complicatii despre care am citit si la care nici nu vreau sa ma gandesc...gen meningita, abcese.
Va rog din suflet un sfat, o parere, ceva. Eu nu stiu ce sa mai cred...ce e de facut?
Operatie de mastoidita e..riscanta? sau ar putea fi suficienta o paracenteza?? Acum o doare urechea care supurase, insa acum o saptamana in prima zi de rifampicina, o durea cealalta. Imi spune pe rand ca doare ( in decursul celor 5 saptamai de otita) cand dreapta, cand stanga - In total de vreo 4-5 ori dar.. cu plansete.
Multumesc pentru orice sfat...
12 comentarii
0
29-05-2010, ora 12:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este complicat de dat sfaturi in acest caz..
Nu ati specificat deloc.. ce tratament ati avut pentru nas... ?
ce trata, ment sa facut local in ureche?
unde ati fost internati.. la pediatrie sau orl /
de unde sunteti /?
0
29-05-2010, ora 13:03
teodora02
Nu este medic/terapeut
teodora02
Sunt din Iasi... Internata la Sf. Maria. Doctori priceputi sa speram... Tratament pentru nas: picaturi Vibrocil si Sterimar. In urechi nimik, doar la inceput 2-3 zile am pus otocalm pentru calmarea durerii, concomitent cu Nurofen pe guritza.
Fetitza a fost sanatoasa pana acum, nu a racit apropate deloc pana acum, inainte de paste a avut o raceala cu rosu in gat, temperaturica si stare mai proasta, pentru care i s-a dat Azitromicina. S-a reabilitat repede, apoi dupa saptamani a mers la.. cresa... primele ei 5 zile... si a inceput calvarul.. Nu a dormit acolo, doar 4 ore sa se acomodeze. Au inceput apoi durerile de ureche si de aici tot parcursul anterior. Despre alaptat... un an si 8 luni... Consider ca fost un lucru extrem de important pentru cresterea ei insa.uite ce s-a intamplat. Si se mai zice ca alaptatul intareste dintii... la 1.8 ani de alaptat natural, fetitza mea are dintii din fatza ( incisivii centrali si laterali de sus) macerati la nivelul gingiei. Nici nu au apucat sa creasca ca se si exfoliau, cariau si. doi din ei sunt negri.ce se mai vede dintre ei.Ma gandeam ca e de la dinti la stomato au zis ca nu are cum sa se duca la ureche chiar asa. Intentionez oricum sa mai fac un control la alt medic stomato saptamana asta... Restul dintilor sunt buni, sau cel putin erau foarte buni chiar, ca acum dupa antibiotice mi se pare ca au inceput sa apara niste pete pe maselutze si nu prea imi place.O sa vedem.
Eu sunt foarte ingrijorata de posibilitatea mastoiditei. Speriata de moarte chiar. Operatia se face numai pe baza simptomelor sau trebuie si Radiografie, sau tomograf pentru a avea..imaginea completa..? Dr. Martzu de la ORL Sp. recuperare Iasi, despre care sigur stiti, a zis la aproximativ 18 zile de antibiotic ca e spre mastoidita, ca poate croniciza si singura solutie e operatia... Si asta numa pentru ca i-am zis cate zile de antib are si ca nu cedase. El a obs. ca nu e chiar asa de congestionat timpanul dar... nu se stie cum evolueaza... si intr-adevar dupa 7 zile a supurat... Nu am mai ajuns la el pentru ca intre timp m-am internat la sf Maria si acolo m-au pus sub alt tir de antibiotic si au zis ca mastotidita...inca nu ar fi.
Atatea antibiotice la un puiutz de 12.5 kg. nu stiu ce sa zic...
0
29-05-2010, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate NU aveti de ales..
trebuie sa mai mergeti la Dom Pr. Martu.. sa vada la microscop urechea.. in functie de evolutie.. se decide daca e cazul de interventie sau nu.
atat timp cat in spatele timpanului sa instalat infectia.. e greu sa o tratezi completfara tratament chirurgical.. in timp acea infectie distruge osul mastoidian si tot la operatie ajungeti.
cu cat mai repede e facuta cu atat mai bine.
0
29-05-2010, ora 22:18
teodora02
Nu este medic/terapeut
teodora02
Da... fetitza a facut febra 39.2.Am mers la orl recuperare si spre norocul nostru chiar prof. Martu era de garda si a zis.MUSAI OPERATIE. e destul de dur profesorul dar foarte sigur pe el si foarte bun in meseria lui. Am inteles totusi ca nu de mastoida e vorba ci de niste oscioare, polipi nustiu cum... e foarte scump la vorba.iar la control la microcop s-a vazut ca tocmai ce mai supurase inca odata urechea stanga de data asta cu puroi nu gluma, nu un lichid suplu cum fusese data trecuta. A zis sa vin luni cu trimitere si vedem atunci cand ma programeaza la operatie caci e destul de aglomerat cu o gramada de operatii. Abia de tineam febra sub control ca i-am dat si novocalmin si nurofen si ibalgin si supozitor de paracetamol, toate astea in decursul a 3 ore caci crestea temperatura vertiginos.Acum, dupa ce a curs si... sub o gramada de antitermice abia ce a mai scazut...Pana luni. parca e o vesnicie...
Dar ceea ce vreau sa va intreb dl. dr. Flueraru, ce presupune operatia asta la oscioarele de care zice dr. Martu? Eu m-am grabit sa zic de mastoidita dar a zis ca nu, ca altu e osul mastoid, acum e vorba de alte oscioare, erau ca niste evantaie pe poza care mi-a aratat-o. Trebuie sa fac si un CT ca sa fie mai concludent.A mai spus ca daca sunt afectate in totalitate ar trebui extirpate si... si-ar pierde auzul. Asa este de grav? Doar cand o va deschide va vedea exact... sunt speriata de moarte... In caz de asa ceva, exista vreo probabilitate de vreun implant ceva pentru refacerea auzului??? Spuneti-mi va rog ceva despre genul asta de operatie. Multumesc.
0
30-05-2010, ora 08:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
natura a creat omul foarte complex si foarte complicat...
in spatele timpanului se afla cateva osicioare care vibreaza pentru a transmite sunetul la urechea interna.. unde seafla si nervul auditiv si nervul vestibular.. in acelas spatiu mic de 1 cm cub... mai trece si nervul facial si vase...
Este ceva foarte complex si complicat.
pana nu se deschide urechea sa sa se vada cu microscopul.. ce este afectat si ce Nu, , .. nimeni NU poate sa va mai zica ceva de consecinte.
NU are rost sa ganditi mai departe.. si sa va incarcati capul cu tot felul de ganduri..
acum tre sa scapati de infectie..
0
20-06-2010, ora 17:49
teodora02
Nu este medic/terapeut
teodora02
Buna ziua din nou domnule dr.
Revin cu vesti...mmm.. nu stiu cum sa le zic. Dar NU ne-am mai operat pana la urma, deocamdata.
In ziua in care m-am dus cu bagajelul la spital pentru internare era si ziua cu greva, au zis sa facem un CT, si ne-au programat abia miercuri la CT. deci nu avea rost sa stau internata. Dar Dumnezeu ne-a indrumat catre un medic homeopat si i-am urmat sfaturile si picaturile... Si nu ne-am mai dus nici la facut CT, caci homeopata a zis ca are rezultate bune si ca sa nu o mai radiem pe fetitza. Buun. Au mai urmat de atunci 2 episoade de febra de o noapte, 38.3-38.5, cu durere de ureche la inceput caci dupa ce ii dadeam picatgurile trecea durerea instant aproape, iar febra in vreo 2 ore dupa ce temp crestea ( caci asa se dadeau remediile, doar la temperatura mai crescuta).
Acum, in urma controalelor la ORL, odata ne-a zis ca are timpanul inrosit si ingrosat, iar la 9 zile dupa aia ca e doar ingrosat. In timpul asta nu i-am dat decat de 2- 3 ori picaturile homeo. Nimik altceva. Mentionez ca fetitza sforaia, si de a doua zi dupa ce i-am dat prima doza de picaturi... nu a mai sforait deloc. Ori asta era la ordinea zilei ( adica a noptii) din aprilie de cand suntem cu otita. M-a surprins efectul. Asaaa... sa revin, acum cica are doar timpanul ingrosat si..lichid dincolo de timpan. adica otita seroasa. la ambele. dar in urma timpanogramei se pare ca la una din urechi s-a mai ridicat un pic, ( era plata) si se pare ca e mai putin lichid decat la timpanograma anterioara. La cealalta, la fel, iar la audiograma nu a a trecut testul la una din urechi ( tot la cea cu lichid mai mult).
Intrebarea mea ar fi DACA MAI ASTEPTAM, AM VREO SANSA SA SE RESOARBA LICHIDUL ACELA, SAU TREBUIE MUSAI PARACENTEZA PENTRU A FI SCOS ? Eu am incredere in prod homeopate si tot sper sa scapam de orice interventie. dar voiam sa stiu, ca si statistica, care ar fi sansele sa se resoarba de la sine?
0
20-06-2010, ora 17:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ati vazut ca sau retras vegetatiile adenoide.. din prima dupa administrarea preparatelor homeopatice.. reese ca cu acelas succes o sa se reabsoarba si lichidul..
Continuati tratamentul Homeopatic..
Puteti sa scrieti ce remedii ati administrat???
0
20-06-2010, ora 18:08
teodora02
Nu este medic/terapeut
teodora02
Probabil castiti ca tratam homeopatice se dau in functie de personalitatea fiecaruia. Asta si pentru cei care citesc. Sunt mai multe remedii pentru aceleasi afectiuni dar se dau diferit in functie de persoanlitatea omului. La mine i-am dat in prima noapte de febra : Belladona, 4 doze in decursul de o ora, si Chamomilla o doza. A doua zi am dat Kalim Bichronicum. Iar urmatoarea noapte... adio sforait. Apoi la dupa 8-9 zile, la un nou episod de durere ( intai a inceput cu durerede ureche ) am dat Chamomila, ce ia durerea cu mana efectiv, Credeti-ma ca in 3 minute a zis ca nu o mai doare nimk. Iar dupa 2 - ore a crescut si febra si i-am dat iar Belladonna, a mai crescuyt un pic febra( 38.7-39 aproape) caci asa actioneaza acest remediu, prin ajutarea corpului cu fortele proprii sa lupte, si prin urmare temperatura creste, apoi scade, organismul ramanand...invingator cred... Normal homeopata mi-a zis sa las sa creasca mai mult singur, pana la 39 chiar, dar mi-a fost un pic teama, si am administrat remediul la 38.5. Atat. nici un antitermic. Si a fost bine. Sper sa fie si in continuare. Aaaa... acum, am dat si 2 doze de siliceea, doua zile la rand. Se pare ca acesta curata orice urma de infectie... Sper sa fie asa!

Oricum, pentru toti cei care citesc, nu administrati singuri fara sfatul medicului homeopat. Asta s-a potrivit la mine, pe tiparul copilului meu, dar pentru fiecare in parte poate fi alt remediu..
Va mai tin la curent. Sapt viitoare voi mai face un control si niste analize, si vom mai vedea atunci incotro...
Daca ar sti oamenii ce binefaceri au remediile homeopatice... am fi mult mai sanatosi. Dar am inteles ca s-ar da peste cap toata industria farmaceutica daca s-ar da liber la acestea, asa ca... pana la o civilizare mai profunda... ramanem cu ce avem.
0
23-06-2010, ora 20:01
sorinasotir
Nu este medic/terapeut
sorinasotir
Buna ziua d-le dr. Ma numesc Sorina si sunt din Bucuresti. Am un baietel de 1 an si 7 luni care sapt. trecuta a facut otita. Am facut tratament cu Azitromicina, Otipax si Ciloxan picaturi si Aerius Sirop. Prima data ne-a spus ca este inflamata urechea dreapta iar dupa 3 zile de trat. cand am fost la control, ca de fapt este stanga si am inceput si la stg cu picaturi 5 zile dar ne-a spus sa punem in continuare si in dreapta pana la 5 zile ca probabil a fost si acolo o inflamatie desi el tot mai facea febra atunci la trei zile, deci probabil ca, de fapt, stanga a fost de prima data inflamata. Acum am fost din nou la medic si se pare ca nu mai este inflamata. D-na doctor ne-a recomandat sa facem un vaccin Synflorix 2 doze pana in 2 ani la 300 ron doza si altul Acnib sau achib tot 2 doze la 100 ron doza. mi se pare o suma f. mare dar ne-a spus ca este predispus la astfel de infectii si ar trebui sa le facem. Si am mai intrat si pe net si am gasit o groaza de pareri pro si contra acestui vaccin incat nu mai stiu ce sa mai cred. Dvs ce credeti? ar trebui sa-l facem?
0
24-06-2010, ora 08:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
parerea mea este ca NU trebuie sa le faceti.
este simplu vaccin ca si toate celelalte.. despre care intradevar sa discutat mult si controversat.
organizmul copilului.. poate sa.si faca singu anticorpii necesari.. important este sa fie alimentat corect, hidratat corect si ingrijit corect ( de aspirat la timp secretiile nazale( inainte de masa. si inainte de culcare ), de facut spalturi nazale cu ceai de musetel care ajuta la eliminarea microbilor de pe mucoasa nazala.)
0
24-06-2010, ora 17:46
teodora02
Nu este medic/terapeut
teodora02
Revin cu vesti, nu stiu ce sa mai cred despre medicina naturista, alternativa. Ca de obicei, si antib si fara si cu tratam homeop. si fara, la 8-9 zile a revenit febra. 38.8, durere de ureche. Am sperat sa isi faca treaba tratam homeopatic de care va spuneam mai sus. se pare ca nu merge nici asa. s-au cel putin nu s-a agravat mai tare.
ASA CA:
I-am facut Tomograful fetitzei..plina de speranta... dar mastoida e plina cu reactie inflamatorie, si lantul osicular la fel... de asemenea este suspect de coleastom in jurul lantului osicular, Ce inseamna asta domnule dr.?
Eu am fost si la ORL, dar am aflat ca prf.. Martu pleaca pana pe 5 iulie si pana atunci... asteptam... Vezi daca nu m-am dus la timp... asa imi trebuie, doar mi s-a spus de acum 3 saptamani. Asadar sunt programata pentru 5 iulie sa ma duc.
Inca odata as vrea sa va intreb ce inseamna coleastomul acela...? e suspect, nu e sigur 100%, pentru ca zona e asa de plina cu lichid ca nu s-a putut vizualiza prea bine.
0
23-11-2010, ora 09:19
melibebe
Nu este medic/terapeut
melibebe
RUGAMINTE MARE. am o situatie similara cu cea prezentata mai sus si as dori sa iau legatura cu mamica care a avut problema cu fetita ei ca sa stiu care au pasii pe care i-a urmat si daca a rezolvat problema fetitei. Fetita mea are 2 ani si 6 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •