Otita la adulti

22-10-2010
elvira_i
Nu este medic/terapeut
elvira_i
Buna ziua,
Ma durea foarte tare urechea dreapta, am luat trimitere la medicul ORL. Acesta m-a diagnosticat cu "otita externa furunculoasa" si mi-a recomandat internarea in spital deoarece pe langa tratament, urechea trebuie curatata in fiecare zi. Am refuzat internarea si am mers la alt doctor ORL. Acesta din urma m-a diagnosticat cu "otita medie acuta", mi-a prescris Claritine(care stiu ca este pt alergii!) si niste picaturi auriculare, fara a-mi pomeni macar ceva despre curatirea urechii.
Ce ar trebui sa fac? Este necesara curatirea urechii ? Sau imi va trece doar cu tratamentul pe care il urmez (antibiotice Amoksiclav si picaturi auriculare)? Mentionez ca imi curge permanent din ureche un lichid rosu-galbui, ma doare toata partea dreapta a capului si zona urechii este fierbinte. Va multumesc anticipat.
10 comentarii
0
24-10-2010, ora 19:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca solutia cu internarea este cea corecta si duce la o vindecare rapida
0
25-10-2010, ora 09:22
elvira_i
Nu este medic/terapeut
elvira_i
Va multumesc pentru raspuns.
0
03-01-2011, ora 18:39
sandra24
Nu este medic/terapeut
sandra24
buna seara...si eu am fost diagnosticata cu aceeasi boala...am uitat insa sa pun urmatoarea intrebare.e ok sa imi spal parul in perioada asta?macar sa imi protejez urechile cu ceva.am 5 zile deja de cand nu am mai facut baie la par...multumesc anticipat
0
03-01-2011, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se pune in ureche vata imbibata in crema de maini sau fata, ca sa nu patrunda apa.
dupa baie.. usuci bine interiorul urechii cu uscatorul de par
0
03-01-2011, ora 19:26
sandra24
Nu este medic/terapeut
sandra24
multumesc mult
0
07-01-2011, ora 17:45
sandra24
Nu este medic/terapeut
sandra24
Mai am o problema...am terminat tratamentul cu antibiotic oxacilina si otipax picaturi...am fost la medic..acesta mi-a aspirat urechea si a zis k e ok acum sa nu mai pun picaturi sa las urechea libera...mi-a dat alta reteta cu triderm crema si alcool boricat 4 % sa folosesc o data pe saptamana local..si parka a zis ceva si de comuri de ureche pe care sa pun crema dar nu le-a trecut pe reteta asistenta.doamna doctor a spus sa le trec prin crema si dupa sa bag in ureche.e ok? sa fac la ambele urechi? si cu alcoolul boricat ce fac? mai am asa o mica mancarime atat..a zis k nu o sa mai am probleme daca fac asa o data pe saptamana.multumesc
0
07-01-2011, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in momentul cand ai mancarime in ureche.. Incalzesti alcoolul boricat.. pui 5-6 picaturi in ureche si stai asa cateva minute.. dupa.. lasi sa curga acea solutie si usuci interiorul urechii cu uscatorul de par..
pe urechea uscata poti aplica crema
0
07-01-2011, ora 19:26
sandra24
Nu este medic/terapeut
sandra24
dansa a spus ceva de conuri de ureche trecute prin crema o data la o saptamana...ati mai auzit asa ceva?si nu e prea des o data la saptamana? stiu ca probabil trebuie sa raspundeti si altora...dar va rog din suflet sa ma lamuriti...crema cu ce o aplic ?cu degetul..si o las acolo fara sa mai umblu la ureche?
0
07-01-2011, ora 19:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
personal NU recomand creme. ( anume din motivul ca se poate traumatiza foarte usor conductul auditiv. si o iei de la capat cu durerile ))) . e suficient alcoolul boricat.. de fiecare data cand ai mancarime...
0
07-01-2011, ora 19:39
sandra24
Nu este medic/terapeut
sandra24
ok o sa folosesc doar alcoolul..inseamna k am luat triderm crema degeaba de la farmacie...sper sa treaca otita asta in sfarsit...si ca igiena ce imi recomandati..?.ca am inteles betisoare nu, apa la ureche nu...alcoolul cred k nu are nimic daka il folosesc la ambele urechi...multumesc mult. ptr atentie.sper sa nu va mai deranjez
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: