Otita externa ureche dreapta - inflamata

20-10-2012
djcristi2001
Nu este medic/terapeut
djcristi2001
Buna de cateva zile, ma doare urechea si mi-e infundata, am fost la urgente si sa uitat doctorul de garda, si mi-a spus ca am otita externa si mi-e inflamata de aia doare si nu aud

mi-a dat sa iau antibiotic Zanocin 2 pe zi (ofloxacina 200mg) inainte de masa cu 1 ora sau dupa masa la 2 ore
nurofen 200 mg 3 pe zi dupa mancare la 30 min
cu solutie alcool boricat 4% sa ma curat cu un betisor inmuiat dupa care sa pun solutie auriculara
am spus ca deja am cumparat Otis, o spus ca e ok sa mi pun 4 5 picaturi dupa aceea la interval de 30 min

Intrebarea mea este daca a procedat bine? si sa aud oare ce as putea sa fac ca probabil am si ceara pe acolo dar ma si doare cum ating urechea cu mana

Apa oxigenata sa mai pun? sau doar ce mi-a indicat domnul doctor ? Multumesc
5 comentarii
0
20-10-2012, ora 19:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daca med. De la urgente era Orl.. ec ok
daca nu.. mergi la orl
0
21-10-2012, ora 09:22
djcristi2001
Nu este medic/terapeut
djcristi2001
La ORL - la urgente, am fost, asa ca doar Orl e, pot pune atunci cateva picaturi de apa oxigenata in loc de alcool boricat sau tot una e? si doar dupa aia solutie auriculara? Multumesc
0
21-10-2012, ora 18:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pentru a curata urechea de secretiiu se pune apa oxigenata
Dupa se pune antibioticul si dupa sol de alcool
Dupa care se usuca ureche cu uscatorul de par
0
21-10-2012, ora 20:35
djcristi2001
Nu este medic/terapeut
djcristi2001
Deci va referiti la antibiotic solutia auriculara Otis? eu ma faceam cu cateva picatrui de apa oxigenata dupa aceea puneam dupa 15 min otis solutia auriculara, deci dupa cum spuneti dvs, sa-mi spuneti daca e corect
1. pun cateva picaturi de apa oxigenata, dupa care dupa 5 minute ? sa pun solutia Otis si dupa cate minute sa pun si solutia de alcool boricat? si dupa cate minute sa fac cu uscatoru de par? deci toata operatia sa dureze in total cate minute sa stiu, va rog mai pe larg daca nu va suparati, va multumesc ptr aceste raspunsuri din inima.

Apropo ieri si azi am prezentat niste frisoane asa nitel, si am avut si un pic de febra 37.4 probabil de la otita? Multumesc inca odata. O seara placuta.
0
22-10-2012, ora 13:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca e de la otita... frisoanele
ai inteles corect.. cu tratamentul la ureche
pucaturile le tii cate 5 minute in ureche..si intre ele NU e cazul sa faci pauza
deci totul tre sa dureze 20 minute
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.