Otita externa, dop sau deviatie de sept ?

11-06-2009
alexandra09
Nu este medic/terapeut
alexandra09
Problemele mele au inceput acum trei ani. Au debutat cu dureri puternice urmate de infundarea urechii. Prima data medicul mi-a recomandat otist pentru ca mi-a spus ca ar fi vorba de o otita externa. Mi-a trecut dar la scurt timp au aparut din nou durerile. Am folosit aceleasi picaturi si iar mi-a trecut. La sfarsitul anului trecut mi s-a innfundat aceeasi ureche si am fost din nou la medic. Mi s-a spus ca am deviatie de sept si mi s-au dat picaturi de nas. Mi-a trecut mai greu dar mi-a trecut. Acum aceleasi simptome doar ca urechea e mai infundata ca niciodata. Mi-am pus si picaturi in nas si otist. Nu am mai suportat senzatia (infundare si dureri)si spre seara mi-am pus apa oxigenata cu o pipeta si am tras-o afara tot cu pipeta. Am scos ceva alb care nu stiu ce ar fi putut fi. E posibil ca peste toate problemele cu nasul sa mai am si un dop ? Ce as putea face sa-mi desfund urechea ? Pentru ca in ciuda eforturilor cu apa oxigenata a ramas infundata ?
Va multumesc anticipat
1 comentarii
0
11-06-2009, ora 08:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tentativele de a disfunda urechile de una singura, , pot sa se termine cu o perforatie de timpan sau un traumatizm a conductului auditiv extern.
Mergi la medic... si dupa ce iti curata ureche insista sa.ti faca o audiograma si o timpanograma !
atunci o sa stii clar cauza infundarii urechii!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.