Otita la copii

04-11-2009
Infofun2005
Nu este medic/terapeut
Infofun2005
Buna ziua sunt nou inregistrata pe acest site si am vazut ca se dau raspunsuri la diferite probleme destul prompt asa ca vin si eu cu cateva intrebari, dar mai intai am sa explic situatia. Am un baietel de 4 ani si 7 luni pana sa intre anul acesta la gradinita a mai facut rosu in gat sau forme usoare de raceli, dar toate au avut ca si cauze gatul si nasul. Acum dupa aproape doua sapt de gradinita a facut iar rosu in gat cu febra am fost la pediatru si l-am tratat cu augumentin 5 zile, dupa 7 zile a inceput sa-l doara o ureche am ajuns la urgente si ne-a prescris otocalm pentru dureri bineinteles ca si nelipsitul antibiotic si anume Ketof dar pe care nu l-am luat, deoarece ne-a sugerat sa mergem la ORL daca il va mai durea a doua zi. In urmatoarea zi nu l-a mai durut ziua ci noaptea dar cealalta ureche, motiv pentru care am crezut ca e de la un curent ceva, am mai asteptat o zi si a treia zi vazand ca iar il doare am fost la Orl unde mi s-a spus ca are timpanele rosii mi-a dat Garasone sa-i pun picaturi in nas si xilonasal, dupa o saptamana de tratament, am fost la ORL la Spitalul de copii, unde mi s-a spus ca ar avea o otita Catarala bilaterala si ca datorita acelor picaturi i-am infundat trompa lui eustache, mi-a dat Unasyn(Sultamicilina) antibiotic si solutie auriculara cu flocinolon si cloramfenicol, dupa trei zile ca atat ne-a recomandat medicul am revenit la control pentru ca deja il durea si in gat, la control ni s-a spus ca a facut o amigdalita si ca otita nu e vindecata si ne-a dat gentamicina injectabil + cefuraxine tot antibiotic sirop si tot pt trei zile, deja nu i-am mai luat acest tratament pt ca nu am mai avut incredere in acest medic, mai ales ca si stomacul era deranjat copilul avand diaree, am mers la un alt medic pt o a doua opinie, aici mi s-a dat Sumamed trei zile cate o doza unica in 24 h, si betabioptal cate 2 pic de 4ori pe zi in nas, acelasi lucru mi-a zis ca trompa lui eustache e opturata insa otita e o forma usoara. Acum am sesizat ca baietelul nu aude prea bine adica i s-a diminuat vizibil auzul, daca ii soptesti ceva nu intelege sau daca in vorbesc mai incet dar aproape, aceste simptome nu le avea inainte de aceste episoade descrise mai sus, auzea chiar ffff bine, Intrebarea mea este : Ce se intampla cu auzul lui?
Si acest ultim tratament este bun, am facut bine ca am renuntat la gentamicina?
Si inca ceva - Am cuparat un aparat pt aerosoli, un Nebulizator, insa nimeni nu vrea sa ne prescrie substanetele cu care sa-i facem tratament, ori de intretinere pt nas ori pt gat, in prospect scrie clar ca si antibioticul poate fi pus si inhalat, nu inteleg de ce nu se recomanda, desi in cabinetele particulare se fac cure cu aerosloi, va rog sa-mi spune-ti cand se foloseste acest aparat si cu ce.
Va rog sa ma scuzati pt acest mesaj interminabil si a doua oara postat, insa sunt o mamica ff ingrijorata. Va multumesc!
8 comentarii
0
04-11-2009, ora 16:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
1. augumentin
2. otocalm
3. Ketof
4. Garasone
5. xilonasal
6. Unasyn
7. etabioptal
8. gentamicina
9. cefuraxine
10. Sumamed

Doamna, primiti cumva bani sa incercati medicamentele pe copilul dumneavostra ?
Aveti cumva idee ce daune aduc copilului astfel de medicamente ( scrie chiar pe ele!)

Nu stiu daca va dati seama, dar tot ce au facut medicii a fost gresit de la inceput pana la sfarsit si cu medicamente oricum nu se vindeca nimeni, chiar daca sunt date de cei mai buni doctori.

Poate dati aici de un dcotor minune sa repare tot ce au stricat ceilalti dar ma indoiesc ca traieste pe pamant acel Doctor.

Ce faceti cu copilul (si nu sunteti singura din pacate ! ) este mare pacat si suferiti implicit de pe urma naivitatii de a da copilului tot ce va spun doctorii. Aveti prea mare incredere in medicina (alopata) si incerc cu cea am scris aici sa va ajut sa va deschideti ochii caci acesta este primul pas pt. trezirea la realitate.

Ce ar fi sa aruncati medicamentele la gunoi si sa incepeti un tratament naturist sau homeopat ?
Eu v-as sfatui sa mergeti la un medic homeopat unde poate fi vindecat usor si fara efecte adverse.
Chiar si cu ceauiri si comprese a-ati vindeca singura mai degraba copilul decat dcctorii de la care ati primit aceste "tratamente".
Succes.
0
04-11-2009, ora 17:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. auzul copiluli scade din cauza ca aerul nu mai patrunde din nas.. prin trompa lui Eustachhi spre ureche.. si timpanul ramane blocat, sau cu lichid in spatele timpanului.
2.ati facut bine ca ati renuntat la gentamicina...
3, aparatul de aerosol este foarte bun...
se face cu ceai de musetel cald+ ACC 1 fiola+ 1 pic de Inhalant.
0
05-11-2009, ora 10:52
Infofun2005
Nu este medic/terapeut
Infofun2005
Multumesc ff mult pentru raspunsuri.
Pt Dl Dr Flueraru : Am terminat tratamentul dat si astazi merg la control cu baiatul, desi nasul tot infundat il are, dupa ce ma intorc de la control o sa va scriu si ceea ce mi-a spus medicul.
Dl Dr pt inhalat, la ACC am vazut ca este in functie de kilograme, o fiola nu este prea mult, baiatul avand 19 Kg?
Si am vazut ca ati vorbit de o substanta cauterizanta pt vegetatiile adenoide, baiatul, din cate mi-au spus medicii, ar avea aceste vegetatii destul de mari, insa nu as vrea sa-l operez, mai ales ca aici se opereaza cam ca acum 50 de ani si e ff dureros.
Multumesc pt timpul acordat. Pana acum nimeni (avizat sa o faca ) nu mi-a raspuns la intrebari fara a le da bani, ceea ce faceti este fff frumos.

Pt "SCARFACE" da asa e, asa am simtit si eu ca as face experimente pe copilul meu cu atatea medicamente, dar ce sa fac daca eu nu sunt in masura sa pun un diagnostic si sa-i prescriu medicamente, din pacate nu am facut medicina. Este adevarat ca produsele naturale sunt cele mai bune, si credeti-ma ca i-am dat si echinaceea si propolis si oscilococcinum, mierea de albine nu-i lipseste, ca nu-i dau zahar niciodata, insa de imbolnavit tot se imbolnaveste si sfarsesc prin a ajunge la urgente cu el. Despre medicina Homeopata am auzit, am citit, si chiar am cautat un medic in Galati, insa in afara de Dr Nichita care este extrem, dar extrem de scumpa, nu am gasit alt medic, si nu ma intelegeti gresit as da oricat pt sanatatea copilului meu, dar daca as avea si de unde. Cu salariile care sunt in intarziere tot timpul si din ce in ce mai mici, plus rate la banci, chiar nu pot apela la Dna Dr Nechita care vb de milioane ca de mii de lei(vechi), din cate am inteles de la fosti clienti de ai dansei ca nu am ajuns la ea.
Multumesc frumos pentru timpul acordat de a-mi raspunde si daca mai aveti sugestii ori sfaturi astept cu nerabdare. Sanatate multa!
0
05-11-2009, ora 13:56
Infofun2005
Nu este medic/terapeut
Infofun2005
Dl dr Flueraru asa cum am scris mai sus, am fost la control, baiatul e ceva mai bine insa nu f bine, mi-a spus sa-i mai dau inca doua zile Sumamed Forte, pe prospect scrie ca se da trei doze unice, adica trei zile, Dvs ce spuneti e rau daca ii mai dau inca doua zile?
Mi s-a recomandat Ophtamesone N insa nu gasesc nicaieri si nu stiu sa continui cu picaturi de Betabioptal in nas?
Inca o intrebare, Inhalatiile cu sare de bucatarie se fac cu sarea aceea care se foloseste la muraturi neiodata sau sare mare iodata?
Si ca sa nu cumva sa sariti peste intrebarea de mai sus o mai repet si aici - pt aerosoli, la ACC am vazut ca este in functie de kilograme, o fiola nu este prea mult, baiatul avand 19 Kg?
Multumesc din suflet!
0
05-11-2009, ora 14:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faceti tratamentul cum a recomandat medicul.
2.Aerosoli se face cu sare neiodata
3. ACC.. are doze la kg. in cazul de administrare interior in aerosoli se pune toata fiola si faceti cu ea 2-3 sedinte pe zi cate 10 min
0
05-11-2009, ora 15:45
Infofun2005
Nu este medic/terapeut
Infofun2005
Va multumesc f mult pt timpul acordat. Asa am sa fac! Numai bine va doresc!
0
05-11-2009, ora 17:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna,

din pacate guvernul silit de industria farmaceutica nu a dat legi pt. a rambursa cheltuielile facute pt. folosirea medicinii homeopate, desi este practicata de medici si desi, sau poate din cauza, ca este mult mai ieftina ca si pe cea alopata. Este o mare nedreptate.

Imi pare rau ca nu va puteti permite un astfel de medic si ca nu exista si medici homeopati care trateaza si pe gratis macar catva pacienti pe zi. Dar cred ca daca adunati sumele date pe medicamente
pana acum cat si timpul pierdut cam tot acoloe ajungeati.

Daca copilul nu va este vindecat nici dupa acest tratament, lucru de care sunt aproape sigur, scrieti-mi aici un mesaj si va ajut eu pe gratis.
0
06-11-2009, ora 13:54
Infofun2005
Nu este medic/terapeut
Infofun2005
Va multumesc mult domnule Scarface pentru oferta dvs de a ma ajuta, putin oameni o fac si mai ales gratis. Nu ma asteptam ca medicii homeopati sa consulte gratis, insa nici sa-ti ia si pielea cum s-ar zice, nu am mers la medicii care lucreaza cu casa de asigurari, decat ff rar si atunci cand chiar nu am avut de ales, am mers, in genere la cabinete particulare, unde ar trebui sa ti se acorde mai multa atentie, si unde speri sa gasesti remediu.
Sper totusi sa se faca bine, dupa acest tratament, de altfel azi e ultima zi.
Sunt un pic mai senina astazi, ca aplicand o metoda "babeasca" si anume inhalatii cu multa sare mare, dupa aproape o luna, baiatul a respirat intreaga noapte numai pe nasuc. Am de gand sa ma axez pe "farmacia verde".
Stiu la cine sa apelez, daca voi avea nevoie:) Multumesc din suflet ! Toate cele bune va doresc :) !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: