am fost diagnosticat cu otita externa difuza

22-10-2014
scv
Nu este medic/terapeut
scv
Buna seara, am fost la medic si am fost diagnosticat cu otita externa difuza din ce am reusit sa cit.pe reteta. Oricum ca antibiotic am primit cuminol 500 1 la 12 h, azi este a doua zi de tratament dar fara schimbari simtomele sunt la fel ca in ziua nr.1. Din aceasta cauza cred ca antibioticul prescris este gresit, am renuntat sa mai iau cuminol...acum iau azitromicina 500. Credeti ca am procedat corect?
Am uitat sa mentionez ca in afara de simptomele existente inainte, acum a inceput sa ma doara si gatu sub ureche iar cand inghit simt ca o arsura pe aceiaşi parte indiferent daca inghit ceva rece sau caldut
Multumesc
6 comentarii
0
22-10-2014, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu ai procedat corect
2. numai un medic ORL.. poate face diferenta intre faringita iritativa.. care da durere
in urechi..si oate face diferenta intre otite externe sau medii
3 tratamentul de la un medic ORL.. implica nu numai antibiotic...dar si mult tratament local la cabinet, aspiratii si pansamente..si tratament la domiciliu cu picaturi..s.a
0
22-10-2014, ora 20:59
scv
Nu este medic/terapeut
scv
Cand am fost la cabinet da, a curatat, aspirat locu ( nu pot sa uit asta) din ce imi aduc aminte mia pus un lichid si o pudra apoi un tampon care a mentionat sa il tin minim 12h, din pacate a iesit dupa cateva ore.
Am schimbat medicatia deoarece simptomele au evoluat, acum fata de momentul cand am postat initial se pare ca am dezvoltat si o sensibilitate cand inghit in gol (de mancat solid nici nu discut este fff dificil) si o usoara durere de cap pe partea cu urechea bolnava.Acum simt in ureche parca am un corp strain.
later edit:
--am picături ciplox
0
23-10-2014, ora 19:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te intorci maine la ORL.. nu lasa pe weekend
posibil sa fie si o amigdalita putacee in paralel cu otita
0
26-10-2014, ora 10:18
scv
Nu este medic/terapeut
scv
Exista vre'o problema daca se pune alcool boricat in urechi sanatoase?
0
26-10-2014, ora 18:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. este la fel cum dati pe piele
in ureche este o piele intacta pana la timpan..si in mod normal NU ustara deloc
0
27-10-2014, ora 01:59
scv
Nu este medic/terapeut
scv
Multumesc pt raspunsuri...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.