Osteoporoza si BONVIVA

10-12-2008
lord_contesa
Nu este medic/terapeut
lord_contesa
Buna ziua! Sunt foarte decepţionata! Am fost diagnosticata cu osteoporoza şi mi s-a administrat tratament cu BONVIVA. Intamplarea a facut ca aceasta boala sa se suprapuna cu o paradentoza care mi-a expulzat pur şi simplu o parte din dintii pe care era fixata lucrarea dentara. In momentul de fata am nevoie de extractie dentara, pentru radacinile care nu au fost atinse de boala si expulzate. Am citit in prospect ca trebuie sa informez medicul stomatolog ca sunt sub tratament cu BONVIVA. Spre surprinderea mea, medicul meu nu cunostea influenta acestui medicament asupra organismului uman si nici motivul pentru care trebuia sa fie informat despre tratamentul pe care il urmez. In aceste conditii am scris pe Forumul romedic.ro-stomatologie urmatoarea intrebare:
Daca sunt o persoana de 50 de ani, aflata sub tratament cu BONVIVA, pe care il folosesc in tratarea osteoporozei, care sunt riscurile in cazul unor extractii dentare? Ce modalitati de evitare a riscurilor exista? Ce influenta are BONVIVA asupra organismului, de se recomanda informarea medicului stomatolog in legatura cu utilizarea acestui medicament? Cand si cum se administreaza BONVIVA in aceasta situatie? Cand si cum pot face extractiile dentare?
Spre surprinderea mea am fost informata de catre medicul care mi-a raspuns ca nu cunoaste acest medicament si ca nu-mi poate raspunde la intrebari. Dumneavoastra puteti? V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea da cateva lamuriri. Multumesc!
16 comentarii
0
13-12-2008, ora 06:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu cred ca poti face extractiile dentare.Bonviva este un bifosfonat cu rezultate bune in osteoporoza dar la intreruperea acestuia se pot produce cu usurinta fracturi.Pe parcursul terapiei mai pot apare dificultati la inghitit, esofagite, gastrite, sau Bonviva poate interfera cu alte medicamente.Astea sunt problemele pe care le poate creea Bonviva pe timpul administrarii sau cu ocazia intreruperii terapiei.Deci nu vad o legatura directa cu extractia.Poate doar riscul de fractura de maxilar? dar tratamenrul nu e intrerupt, asa ca stai linistita si mergi la stomatolog.Numai bine!
0
04-02-2010, ora 09:04
elidecor
Nu este medic/terapeut
elidecor
Bun gasit,

referitor la osteoporoza si bonviva ! Mama mea are 54 ani si i s-a recomandat acest produs, rezultatul testului fiind "culoarea galbena". Ea are si diabet zaharat tip 2 dezechilibrat. O poate afecta cumva acest tratament ?
Cu ceva ani in urma, cand a intrat la menopauza la 48 ani, a facut o cadere mare de calciu si dupa administrarea unui produs naturist pe baza de calciu si magneziu a revenit la normal. Mai poate lua acest produs naturist daca ia si "bonviva" ?
Multumesc anticipat !
0
04-02-2010, ora 20:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Pentru ca este vorba despre un diabet de tip 2 dezechilibrat, singura problema care trebuie sa va preocupe este echilibrarea diabetului.
Ce greutate are mama??
Banuiesc ca este vorba despre o obezitate marcata, care determina osteoporoza.
Finalmente, este de un milion de ori mai important sa va preocupati de diabet decat de osteoporoza.
Osteoporoza nu omoara, insa diabetul este o maladie grava, care omoara lent si cu chinuri importante.
Exista un mare avantaj, dar secondat de un dezavantaj: din fericire diabetul de tip 2 se regleaza numai prin dieta, insa partea proasta este ca pacientii nu inteleg acest lucru, continuand sa manance disproportionat, cu dulciuri etc.
Uitati de problemaa osteoporozei si concentrati-va 100% pe diabet.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-06-2010, ora 17:03
nichi70
Nu este medic/terapeut
nichi70
buna ziua! sunt in tratament cu bonviva de 2 luni pentru osteopenie am 39 de ani nu sunt la menopauza nu am nici o reactie adversa singura problema este ca menstra nu mai vine normal ca si nr. de zile si ca flux (este foarte vascoasa ).Stiu ca este recomandat persoanelor la menopauza, dar mi-a fost recomandat in urma testului DEXA.INTREBAREA MEA ESTE daca imi pote induce menopauza? tratamentul trebuie sa-l urmez un an de zile! multumesc anticipat!
0
11-06-2010, ora 23:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Acest tratament nu va induce menopauza.
De fapt cel mai bun tratament al osteoporozei consta din:
- combatarea obezitatii (daca ea exista);
- alimentatie echilibrata, cu proteine, legume si minerale in cantitati rezonabile, si cat mai putini carbohidrati (dulciuri, paste, cartofi, paine).
- mentinerea unui nivel de activitate fizica rezonabil.
In rest, nici un medicament din lume nu va reusi sa rezolve ceva, daca sunteti obeza, nu mancati corect si nu va miscati suficient.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2010, ora 09:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Acest tratament nu va induce menopauza.
De fapt cel mai bun tratament al osteoporozei consta din:
- combatarea obezitatii (daca ea exista);
- alimentatie echilibrata, cu proteine, legume si minerale in cantitati rezonabile, si cat mai putini carbohidrati (dulciuri, paste, cartofi, paine).
- mentinerea unui nivel de activitate fizica rezonabil.
In rest, nici un medicament din lume nu va reusi sa rezolve ceva, daca sunteti obeza, nu mancati corect si nu va miscati suficient.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-08-2010, ora 12:41
nichi70
Nu este medic/terapeut
nichi70
multumesc frumos ptr raspun! nu sunt obeza, am 49kg si1msi54cm consum lichide cca.1l pe zi dulciuri decat ciocolata amaruie iar miscare din cand incand mai alerg pe stadion 30 min.menstra s-a reglat in urma administrarii cps.de coenzimaq10cu ulei de catina.
0
15-08-2010, ora 15:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In cazul acesta practic nu aveti nevoie de tratament impotriva osteoporozei.
Daca doriti totusi un tratament, puteti incerca unul homeopatic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-04-2011, ora 22:11
bridge
Nu este medic/terapeut
bridge
Stie cineva cit timp se face tratament cu bonviva?
0
07-04-2011, ora 11:06
eflorescu@gmail.com
Nu este medic/terapeut
eflorescu@gmail.com
Am varsta de 61 ani si sufar de osteoporoza de 12 ani.Am facut tratament cu:
-fosamax 5 ani
-pauza 1 an
-1 an fosamax
-bonviva 2 ani
2 ani pauza
-1 an bonviva(2010-2011)
Dat fiind ca am luat bifosfonati 9 ani v-as ruga sa mi spuneti daca nu este prea mult si ce tratament imi recomandati in afara de bifosfonati.Medicul meu endocrinolog mi a recomandat osseor pe care nu l pot lua ca-mi provoaca diaree si ca ultima varianta noul medicament Prolia.Am citit prospectul acestuia si nu prea as dori sa l iau deocamdata.Va rog frumos sa ma informati ce parere aveti despre Prolia si daca mai exista alta varianta in afara de cele expuse de mine mai sus.
Va multumesc anticipat.
0
10-04-2011, ora 21:14
roxana 1974
Nu este medic/terapeut
roxana 1974
vecina mea a fost diagnosticata cu osteoporoza la umarul drept si la radiografie lipsa totala de calciu a urmat tratament 45 dezile cu clorzoxazona si osteocare si afacut infiltratii si fizioterapie 12 sedinte dar nu are putere in mana si diminata ii ramane mana blocata si simte arsuri la nivelul ei. va roaga daca a-ti putea sa ii spuneti ce ar putea face ca starea ei sa se imbunatateasca. va multumeste anticipat.
0
10-04-2011, ora 21:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Probabil cauza este de natura vertebrala cervicala (cervico-brahialgie), motiv pentru care tratamentele la nivelul umarului sunt inutile. Nu cred ca are nevoie de calciu si cu atat mai mult infiltratiile sunt total contraindicate.
Este recomandat un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-04-2011, ora 18:19
Monalisaele
Nu este medic/terapeut
Monalisaele
Buna seara!
Mama mea a fost diagnosticata cu osteoporoza ( dexa -2, 8), are 54 de ani, 1, 60, 55kg, , inca mai are menstruatie.
Ea nu a avut vreo fractura si s-a ajuns la acest diagnostic in urma unui control cauzat de o durere de spate.
I s-a administrat Bonviva. Din cate am inteles aceasta pastila are o serie de contraindicatii, in Usa fiind interzisa.
Un al tratament nu s-ar putea ? Ceva mai fara complicati ? Ea a avut la 30 de ani si o encefalita de trunchi cerebral cu sechele si din cand in cand apar sechelele(amorteala pe partea stanga )si urmeaza tratament neurologic ( prednison, b-uri, etc). O poate afecta bonviva ?
Va multumesc,
0
28-04-2011, ora 13:11
Monalisaele
Nu este medic/terapeut
Monalisaele
Va rog frumos, domnule doctor, am nevoie de un raspuns.De cand mama mea a fost la medic nu se mai opreste din plans, intru-cat acesta i-a spus ca este foarte grav si trebuie neaparat sa ia bonviva.( si nu alt tratament)
Situatia este chiar asa de grava ?
Multumesc
0
28-04-2011, ora 13:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Am evitat oarecum sa va raspund pentru ca eu am o pozitie cam transanta in acest subiect.
Eu nu mai prescriu aceste produse de peste 8 ani, astfel puteti intelege atitudinea mea (subiectul este controversat si nu mai vreau sa deschid o noua polemica...).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-04-2011, ora 14:46
Monalisaele
Nu este medic/terapeut
Monalisaele
Va multumesc pentru raspuns!
O zi buna !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoporoza
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Expunerea constantă la lumină artificială ne poate afecta sănătatea
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  • De ce doare locul extracției?
  •