Osteoporoza - tratament homeopat

17-10-2015
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Se tot face trimitere la tratamente naturiste pentru osteoporoza.
A incercat cineva, poate sa recomande un medic homeopat?
Dl. doctor Marius Uscatu se declara impotriva tratamentului cu bifosfonati dar nu indica si alternativa homeopata.
Pe scurt aruncandu-mi privirea pe o radiografie mandibulara panoramica a sotiei am constatat ca mineralizarea mandibulei este inferioara celei a maxilarului, desii din cate stiam eu situatia trebuia sa stea invers.
Am cerut parerea mai multor stomatologi din clinici ' de marca ' din Bucuresti si am primit ca raspuns o ridicare din umeri.
Corelat cu un deficit de vit D am solicitat un consult endocrinologic la o clinica de Top la un medic vestit si am primit asigurari ca nu exista nici un risc intrucat nu este momentul pentru investigatii suplimentare datorita varstei si timpului scurs de la instalarea menopauzei.
Studiand literatura de specialitate straina am aflat ca in afara granitelor
medicii stomatologi sant prima linie in lupta impotriva osteoporozei si ca intre demineralizarea mandibulei si osteoporoza de sold exista o stransa legatura.
Inarmat cu noile informati am solicitat testul DXA la acelasi medic endocrinolog de la clinica privata si in final am obtinut o recomandare pentru test.
Rezultatul a fost : sold T-3.4 si bineanteles tratament cu bifosfonati desii leziunile paradontale ( pentru asta s-a facut initial radiografia )
reprezinta un factor de risc major pentru Osteonecraza maxilarelor.
Constat inca o data ca medicina in Romania este (cu cateva excceptii) undeva departe (inapoi).
Pentru asta ma intereseaza medicina alternativa in situatia data de preferinta undeva in afara.
11 comentarii
0
17-10-2015, ora 16:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa intrati si pe site-Ulei Hofigal. Au medicamente revolutionare si medici care va raspund foarte prompt. Au si o lista cu afectiuni si remedii.
0
18-10-2015, ora 11:27
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Multumesc, am sa studiez.
0
04-11-2015, ora 23:58
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Bună ziua.
esenţial este un aport suficient de ca, care trebuie sa fie ideal pe cale naturala, din alimente, nu din suplimente.

ulterior vit d - expunere la soare.

sport

şi ca supliment natural demonstrat ştiinţific, 50 g prune uscaţe pe zi.

sanatate
0
05-11-2015, ora 09:42
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Multumesc, deja aplicam, mai putin prunele uscate.
Totusi acesta este un tratament de preventie.
0
15-12-2015, ora 12:14
feras
Nu este medic/terapeut
feras
nu ati dat nimic detalii despre varsta profesie de cand a aparut problema ce tratamente sau facut pana acum??
0
15-12-2015, ora 20:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este evident ca puteti incerca alternativa homeopata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-12-2015, ora 21:04
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Buna seara,
Varsta -57
Greutate -49
H-160 sex F
Testul DEXA a fost facut facut acum 4 luni in conditiile relatate in primul post.
La momentul respectiv s-a constatat si un deficit vit D pe o calcemie normala.
S-a schimbat modul de viata introducand multa miscare, soare si initial suplimente de vitamina D care a ajuns la o valoare normala.
In momentul de fata s-a trecut la alfa D3 cu o alimentatie bogata in Ca si Mg (lapte si produse din lapte de CAPRA ), susan, peste si incercam o formula de tratament pe baza de fitoestrogeni (izoflavone din soia) al caror rezultate din punct de vedere al menopauzei s-au simtit rapid prin ameliorarea vizibila a simptomelor menopauzei. Speram ca prin simularea estrogenilor sa aiba efect si asupra tramei osoase.
Urmeaza sa repetam testul DEXA peste 3 luni
Oteoporoza nu este boala femeilor supraponderale. Grasimea abdominala impreuna cu ficatul rinichii s glandele suprarenale pot sa preia pana la 50% din productia de estrogeni dupa instalarea menopauzei.
0
15-12-2015, ora 21:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Osteoporoza (ca si anemia sau alte deficiente) apare foarte frecvent ca urmare a unor carente proteice alimentare.
Pacienta mananca sau nu carne??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
1
15-12-2015, ora 21:50
Robert.V
Nu este medic/terapeut
Robert.V
Pacienta mananca din totdeauna cea mai buna carne de pui (din gama celor crescuti natural ), si vita.Produse din lapte de capra, legume de cea mai buna calitate si fructe.(sant nascut crescut la tara si stiu ce afirm).
Inainte de depistarea osteoporozei este drept ducea o viata sedentara, datorita unei stari generale alterate care a disparut la scurt timp dupa ce am inlocuit laptele de vaca cu laptele de capra. Ulterior viata sedentara a fost corectata prin multa miscare (plimbari Combinate cu 2x30 minute de mers pe banda pe zi.
Deci nici vorba de carente proteice alimentare.
Osteoporoza a fost depistata la 3 ani de la instalarea menopauzei totusi scorul la sold T-3, 4 (pierdere aprox 45% din masa osoasa ) nu prea pare a fi datorate numai menopauzei care implica o pierdere de aprox 5% pe an in primi ani.
Desi osteoporoza este o boala sistemica, din fericire scorul la coloana este normal iar antebratul este la inceputul intervalului de osteopenie.
Daca la urmatorul DEXA rezultatele sant negative vom trece pe FORTEO care nu face parte din grupa bifosfonatilor si este singurul care duce la reformarea tramei osoase. Desi este foarte scump, nu ne permitem efectele adverse ale bifosfonatilor.

Cu stima Robert V.
0
18-08-2020, ora 23:55
Magda Magda
Nu este medic/terapeut
Magda Magda
Buna seara, domnule Robert! În momentul de fata sunt intr- o situație similara cu cea a soției dv. Mentionez ca am făcut un an de tratament cu bifosfonati și în timp ce s-a ameliorat la coloana, s-a deteriorat la solduri. Medicul mi-a spus ca este în regula și sa continui tratamentul. Sunt foarte îngrijorată. Imi puteti spune în câteva cuvinte la ce soluții ati recurs pana la urma si ce rezultate ati obtinut? Va mulțumesc!
0
09-09-2020, ora 09:59
ovi1
Nu este medic/terapeut
ovi1
Din punct de vedere NMG osteoporoza este cauzata de o devalorizare profunda. E cam greu de schimbat felul cum se simte o persoana si inlaturarea cauzelor.
Ca si tratamente naturiste ar fi L-Lizina - un aminoacid care fixeaza calciul in oase, Omega 3 care ajuta la scoaterea toxinelor din oase, Genacol - un colagen foarte eficient care ajuta la refacerea articulatiilor si intarirea oaselor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.