Ortopedie fractura metastas 2

16-09-2013
marian ellada
Nu este medic/terapeut
marian ellada
Buna ziua! Ma numesc Marian am 22 de ani 1.74cm, 63kg.Am fost diagnosticat cu fractura metastas 2 stang cu deplasare, in urma investigatiilor.am fost operat acum 6 zile, si inca simt ceva furnicaturi la picior, ma intreb daca e normal. In urma operatiei mi sa introdus o tija mica sau o clamita mai bine spus pt a-mi fixa degetu. Clamita aceasta mi se va scoate? Cat ar dura perioada mea de stat la pat stiind ca nu ma plimb decat pt nevoile personale, in rest sunt in pat tot timpul.Daca as sti ca lasandu-ma si de fumat mi-ar grabi timpul de recuperare as face-o acum!Va multumesc anticipat!
20 comentarii
0
16-09-2013, ora 09:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Dintre fracturile metatarsianului 2, doar cea de tip Lisfranc se opereaza (la baza metatarsianului).
In rest, tratamentul modern este fundamental diferit, adica unul de tip functional (exclude total interventia chirurgicala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-09-2013, ora 12:25
marian ellada
Nu este medic/terapeut
marian ellada
Va multumesc foarte mult pt raspuns D-le doctor ! O zi buna!:-)
0
19-09-2013, ora 23:28
ZarazaProfi
Nu este medic/terapeut
ZarazaProfi
Am o fractura de pilon tibial marginal si as vrea sa stiu care este perioada de recuperare. Am 50 de ani si 73 kg. Mentionez ca reducerea s-a facut imediat si nu a fost nevoie de interventie chirurgicala.
0
20-09-2013, ora 08:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura pilonului tibial este una instabila, cu potential ridicat de deplasare secundara. Este motivul pentru care, in tarile civilizate, se opereaza intr-o proportie foarte ridicata, permitand o recuperare mai rapida, o imobilizare gipsata redusa sau chiar absenta, sechele functionale infinit mai mici.
In absenta operatiei trebuie mentinuta imobilizarea gipsata timp de 8-12 saptamani, iar controalele radiologice periodice sunt imperative (pentru a surprinde o potentiala deplasare a fragmentelor, care ar indica interventia chirurgicala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-09-2013, ora 12:51
ZarazaProfi
Nu este medic/terapeut
ZarazaProfi
Astazi, la control, s-a constatat ca tendonul care trage degetul mare este si el rupt, deci nu scap de operatie. Oricum, va multumesc pentru raspuns!
0
20-09-2013, ora 20:22
ZarazaProfi
Nu este medic/terapeut
ZarazaProfi
Oare cat dureaza recuperarea in acest caz?
0
20-09-2013, ora 21:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Depinde de tipul fracturii.
Situatia este mult agravata de leziunea tendonului lung flexor al halucelui.
Ideal ar fi sa practicati un Computer-tomograf, pentru evaluarea corecta a situatiei actuale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-09-2013, ora 22:05
ZarazaProfi
Nu este medic/terapeut
ZarazaProfi
D-le doctor, va multumesc pentru raspunsuri!
Fractura este de pilon tibial, iar dupa scoaterea ghipsului am constatat ca degetul mare nu raspunde. Am considerat ca vinovat este ghipsul care probabil opturase un nerv. Dupa 2 saptamani de recuperare insa este aceeasi problema. Am fost trimisa la un plastician care a constatat leziunea tendonului lung flexor al halucelui. Deci, luni ma opereaza. Intrebarea mea este cat poate dura pana sa pot merge, macar folosind carjele.
0
20-09-2013, ora 22:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Puteti merge chiar din prima zi post-operator, evident utilizand carjele.
Intr-adevar, tendonul lungului flexor al halucelui trece pe la nivelul pilonului tibial spre apofizele posterioare ale talusului si poate fi afectat in fracturile pilonului tibial.
Repararea este destul de dificila, dar necesara mersului (acest muschi este cel care realizeaza propulsia corpului, in ultima faza a pasului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-09-2013, ora 09:33
ZarazaProfi
Nu este medic/terapeut
ZarazaProfi
Si cat dureaza recuperarea? Pentru glezna, deja sunt pe drumul cel bun, zic eu.
Va multumesc!
Cu stima,
Daniela A.
0
22-09-2013, ora 10:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Recuperarea depinde de stabilitatea montajului de osteosinteza si de corectitudinea restaurarii suprafetelor articulare.
Este grevata mult de leziunea tendonului FHL (flexor hallucis longus), foarte dificil de reconstruit la acest nivel.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-09-2013, ora 14:45
ZarazaProfi
Nu este medic/terapeut
ZarazaProfi
6 saptamani trebuie sa stau cu piciorul imobilizat. Doamne, mult mai e!
0
26-09-2013, ora 14:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acest aspect, legat de imobilizarea gpsata, desi vi se pare esential, este cel mai putin important.
Ceea ce conteaza este doar calitatea interventiei: restaurarea suprafetei articulare a pilonului tibial si reconstruirea tendonului FHL.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-10-2013, ora 07:59
ZarazaProfi
Nu este medic/terapeut
ZarazaProfi
Buna dimineata!
Pe 8 octombrie merg sa mi se scoata firele. Ce fel de, , poza" ar trebui facuta pentru a sti in ce stadiu ma aflu?
Cu stima,
Daniela A.
0
26-10-2013, ora 18:49
ZarazaProfi
Nu este medic/terapeut
ZarazaProfi
Buna ziua!
La 5 saptamani de la operatia de sutura a tendonului extensor al halucelui, piciorul este umflat si doare. De luni voi incepe re kinetoterapia. Imi este greu sa calc, schiopatez si obosesc. Imi puteti spune cam in cat timp voi scapa de durere si voi putea merge normal?
Cu stima,
Daniela A.
0
26-10-2013, ora 23:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba despre tendonul extensor (EHL) sau flexor (FHL) al halucelui??? Situatia difera fundamental...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-10-2013, ora 08:31
ZarazaProfi
Nu este medic/terapeut
ZarazaProfi
Buna dimineata!
Este tendonul extensor haluce drept.. Am citit comentariile de pe acest site ale celor care au trecut prin aceasta experienta si am inteles ca recuperarea dureaza mai mult. Nedumerirea mea este legata de faptul ca laba piciorului este umflata si nu pot folosi tot piciorul la calcat, ci doar partea exterioara - spate a talpii. Probabil este vorba si de teama, iar acest lucru va disparea odata cu interventia kinetoterapeutului care imi va spune ce am si ce nu am voie sa fac. Oricum, parerea d-stra este foarte importanta pentru mine.
Cu stima,
Daniela A.
0
27-10-2013, ora 08:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra aveti doua leziuni, amandoua determinand edemul persistent al gleznei: fractura pilonului tibial si leziunea operata a EHL.
Edemul este prezent in 100% din cazuri de aceasta natura pana la 2-3-4-5 luni, uneori chiar mai mult. Durata si amploarea edemului depinde nu numai de tratamentul propriu-zis, ci si de amploarea utilizarii piciorului (stat in picioare, mers pe jos), ca si de datele personale (greutate/inaltime, status ocupational, status vascular, antecedente diverse etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-05-2014, ora 21:35
ZarazaProfi
Nu este medic/terapeut
ZarazaProfi
Buna seara, d-le doctor!
Din pacate, dupa aproape un an de la accident, piciorul meu nu este vindecat. Intradevar, edemul a trecut, dar halucele nu reactioneaza. Am facut kinetoterapie, fizioterapie, am verificat nervul sciatic si testul a demonstrat ca acesta nu este raspunzator pentru faptul ca eu nu pot ridica degetul.
De asemenea, o ecografie indica prezenta colectiilor lichidiene la nivelul articulatiei tibio-talare, intra si peri-articulara in interior la nivelul articulatiei talo-naviculare, iar o alta indica o zona transonica de 4 mm, intraarticular, la baza falangei 1 haluce, cu aspect inflamatoriu, posibil dezinsertie de tendon.
Cert este faptul ca nimeni nu-mi spune clar care este problema si ca anume pot face pentru rezolvarea acesteia. Pozitia nefireasca a degetului duce la o deformare a aspectului piciorului si la aparitia bataturilor pe haluce.
O parere si un sfat din partea dvs, m-ar ajuta sa stiu ce cale sa urmez.
Cu stima,
Daniela A.
0
25-05-2014, ora 22:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-am raspuns cu lux de amanunte pe acest forum.
Este mai mult decat logic si evident ca un raspuns competent necesita examinare clinica directa si studierea intregului dosar imagistic (nu avem capacitati extrasenzoriale pentru a putea deduce ce se afla in interiorul articulatiilor D-voastra).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: