Orjelet

23-01-2011
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Buna, Denisa fetita mea de 5 ani si 3 luni, a facut acum un an la ochi pe pleoapa o unflatura rosie si pe o zi pe alta tot se marea, am fost la medic si ne-a dat unguent Nettavisc, nu ia trecut dar dupa o luna a aparut altu tot la acel ochi dar in partea de jos rosu e la inceput dupa 3, 4 zile se face culoarea pelii si este ca un bob de mazare si este mai mare ca primul, am fost la alt medic si a zis ca e cazul de operatie, nu am operato, venind vara am pus frunza de patlagina, timp de o luna, seara vreau sa va zic ca a scos cap si ia trecut cel mare, dar ia aparut si la celalalt ochi si are ffff multe punctulete cu puroi, nu mai este asa mare dar este rosu si mai are unul daca se uita in sus se vede unflat si are culoarea pelie, va rog ajutatima, nu stiu unde sa mai merg si ce sa-i mai pun, va multumesc din suflet
2 comentarii
0
29-01-2011, ora 09:25
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Cand apar mai multe hordeoloame ( orjelete), vorbim despre hordeoloza; in primul rand, sa facem un examen bacteriologic si o antibiograma pentru a initia un tratament antibiotic corect; daca exista o colectie mai mare, se intervine chirurgical ;local, va recomand igiena locala riguroasa, dimineata si seara, cu un sampon " No tears"; s-ar mai putea face nitratari cu solutie de nitrat de Ag 0, 25 % ( se aplica numai de catre medic sau asistenta)- o aplicatie pe zi la nivelul conjunctivelor si marginilor palpebrale, timp de 7 zile ;nu trebuie sa atingem corneea ca sa nu producem dezepitelizari;numai bine
0
30-01-2011, ora 01:13
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Va multumesc din suflet d-na Dr, sa stiti ca am facut examen bacteriologic si a esit pozitiv, antibiograma nu mia dat sa fac dar am sa o fac, tratamentul care l-am facut de la ultima consultatie este Nettavisc unguent de 5 ori pe zi, Netildex pic de 5 ori pe zi cate o pic si compresa sterila cu rivanol, de 10 zile am terminat tratamentul si nu sa intanplat nimic chear si cel care avea esit puroi a ramas intepenit, acum o sa urmez sfaturile d-voastra de mai sus cu solutia de nitrat o sa merg la Dr de fam sa facem acolo, si va rog din suflet datimi d-voastra un tratament un antibiotic, sigur ati avut cazuri de genul asta si a trecut, eu nu i-am dat antibiotic de 3 ani nu am avut probleme cu ia, eu nu vreau sa o operezi daca am vazut ca 2 au disparut complet, a zis Dr. ca e posibil sa apara si dupa, fetita mea a avut la 2 ani convulsii febrile a picat de 2 ori, deci nu vreau sa imi vad copilul fara puteri, incerc poate da D-zeu sa ii treaca cu tratament, poate cu ajutorul d-voastra scapam definitiv de ele, mai are unul mic care nu se vede numai daca se uita in sus si la atingere se simte si unul care are punctulete de puroi dar acum ii pun caldura, orez incalzit intr-o batista si incepe sa mai dea inapoi, sunt la ochi diferiti in partea de jos. Sincer va zic am fost cu ia la 5 Dr si toti au zis ca e vorba de cutit si in Brasov am fost la 3, unul nici nu a vrut sa ii dea tratament a zis, , veniti luni la operatie, , ma intreb cum se opereaza asa fara sa incerce inainte un tratament, totusi e vorba de copilul, va multumesc, D-zeu sa va dea multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.