Orifril long 300mg

04-07-2008
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Stie cineva cate ceva despre acest medicament? Pe internet nu am gasit mare lucru despre el si nici prospectul nu il am.
Mentionez ca iau acest medicament ( 300 mg dimineata si 300 mg seara) datorita unui episod depresiv din cadrul Tulb Afective Bipolare, alaturi de Zyprexa 10 mg seara si Tranxene 5 mg dimineata.
12 comentarii
0
04-07-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Salut Robymat! Eu iau orfiril long 150 mg numai seara.Iau numai seara pentru ca asa mi-a zis dr-ul meu.In trecut am luat ca si tine doza de 300 mg tot asa, numai seara.Din cate stiu eu e un stabilizator de dispozitie si ajuta in cazurile de depresie. Eu il iau concomitent cu leponexul(clozapina) si seara ma simt bine! Sanatate!
0
11-07-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Draga Getuta, la ce fel de boala te referi cand spui ca tratamentul tau naturist vindeca.
Eu am schizofrenie. Daca vrei poti sa te uiti la subiectele pe care le-am postat deja(dai click pe numele meu acolo unde scrie Autor: )
Ai sa te lamuresti mai bine privind situatia mea.
Iti multumesc ca vrei sa ma ajuti
Astept raspuns pe messenger cum ne-o fi norocul(on-line sau off-line)
Numai bine.Sanatate
0
21-07-2008, ora 00:00
Glady
Nu este medic/terapeut
Glady
Daca nu ma insel Orifiril e o sare a acidului valproic. Sotia mea lua Convulex, cand psihiatrul ei i-a scris odata din repezeala pe reteta Orifiril in loc de Convulex. Convulex este acidul valproic propriu-zis, nu o sare a acestuia. Pentru cine stie chimie, stie ca e o diferenta ca de la cer la pamant intre un acid si o sare a acestuia. Cand am intrebat psihiatrul daca sigur e OK sa ia sarea acidului in loc de acid a zis ca a gresit din viteza. Deci a continuat cu Convulex. Sunt sigur ca exista diferente... posibil minore, dar nu am aprofundat subiectul din moment ce nu a trecut pe acest medicament. Recomand sa fiti atenti la ce va prescrie psihiatrul. Si ei sunt oameni si gresesc si sunt foarte aglomerati. Altadata a crezut ca sotia ia o anumita doza, cand ea deja lua alta. Nu e cazul sa ne suparam, ci doar sa fim atenti la amanunte si sa intrebam cu "manusi" daca ni se pare ceva ciudat.
Hmm... sunt foarte sceptic la "minuni naturiste". Cred ca as fi auzit de asa ceva pana acum. Daca macar ar fi spus ca amelioreaza boala, poate as fi "ciulit" urechile, dar sa promita ca "va face sa dispara aceasta boala prin vindecare"... mi se pare foarte dubios. Recomand sa aveti prudenta... nu numai ca va puteti fraieri sa dati bani pe cai verzi pe pereti, dar mai grav e sa luati ceva care sa interactioneze cu tratamentul. Eu zic inainte sa cumparati asa ceva, sa va sfatuiti cu psihiatrul dvs. De exemplu, daca e vorba de Omega 3... e Ok... dar nu face minuni, doar ajuta... daca e vorba de ceva gen "Hiper Hypericum", adica Sunatoare plus alte ierburi... aveti grija... ca potenteaza efectele la antipsihoticele gen Risperidon... si de fapt va schimba doza...
Daca tot a venit vorba despre asta... aveti grija ca nu toti medicii naturisti, chiar au facut o facultate in domeniu sau de fapt au scos o diploma pe bani... ca e mult mai usor sa te numesti "doctor" naturist, dupa ce nu se stie pe unde ai frecventat vreo 2 ani de scoala... cand doctorii de medicina clasica au frecat bancile scolilor 7 ani si nu mai stiu cata practica pe cadavre si apoi prin provincie in conditii grele pana sa ajunga sa poarte denumirea de DOCTOR si sa ajunga printr-un oras mai civilizat. Si mai am ceva de adaugat... despre "celebritatea" tratamentelor "minune"... exact ca la "dietele minune"... asa zisele rezultate stiintifice care dovedesc ca aceste medicamente dau rezultate... oare au fost testate in conditii cu adevarat stiintifice? Oare au trecut testul placebo? Oare nu cumva intra in niste probabilitati normale pe curba Gauss... probabilitati in care ORICE ai lua pe gura sau nu iei, exista ameliorare sau vindecare fara nici o legatura cu produsul respectiv... dar firmele interesate in a-si vinde marfa vor pune accentul pe reusite, vor ascunde nereusitele... imi cer scuze daca parerea mea loveste in cei care cu adevarat au ceva de calitate de oferit.
0
21-07-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Glady...super comentariu! Te pricepi ! Vezi ca eu am postat nu de mult in subiectul olanzapina apoi clozapina un link catre o pagina web in care se spune ca celulele nervoase s-ar putea reface.E in studii si va fi testat stiintific. Ai mare dreptate cu lipsa de incredere in tratamentele naturiste care "vindeca".De ameliorat da eu zic ca se poate.
Oricum in orice boala trebuie rezolvate cauzele nu efectele.
Hai ca-ti postez inca o data acel link

http://www.fabricadebani.ro/news.aspx?iid=12063&sid=33

Am gasit pe pagina de mai sus informatii referitoare la experimentarea unui nou medicament in refacerea celulei nervoase.
Sa speram ca va da rezultate bune in studii si, cine stie, poate va fi folosit in tratamentul bolilor psihice.
Daca aveti informatii suplimentare postati...
La revedere!
0
22-07-2008, ora 00:00
Glady
Nu este medic/terapeut
Glady
Valentin... vad ca vrei neaparat sa afli parerea mea despre acel articol... eu nu am vrut sa ma pronunt ca sa nu stric nimanui doza de optimism care o inspira acel articol, dar daca insisti...

Eu ma las mai greu entuziasmat de noile descoperiri si asta deoarece de multe ori in viata am citit lucruri asemanatoare si nu le-am vazut ulterior comercializate nici dupa ani de zile, ca sa nu spun ca intr-o prima faza (care de asemenea poate dura ani de zile) doar cei bogati isi permit sa cumpere o noua "minune".
Uite daca vrei sa mai citesti articole gen SF, cu nuanta de realitate:

http://shop.estudio.ro/articole/index.php?prod=adn

Eu sunt cam sceptic ca vom vedea vreunul din aceste tratamente la indemana buzunarului omului obisnuit, in timpul vietii noastre, ca sa nu spun in Romania, la medicamente compensate.

Si mai este ceva... de unde stii ca TAB sau schizofrenia e cauzata de lipsa de legaturi neuronice (dendrite), adica ceea ce promite sa refaca la neuroni acest medicament? Daca e vorba de o deteriorare a invelisului de mielina, ceea ce cauzeaza "scurtcircuite", atunci acel medicament nu ajuta, el nu inlocuieste neuronii, ci ii stimuleaza sa creeze legaturi cu altii, ceea ce sigur ar fi benefic pentru memorie, dar nu si in situatia de mai sus. Nici nu ne-am dori un medicament care sa inlocuiasca neuronii, deoarece ar insemna sa pierdem toata informatia din acei neuroni, adica sa uitam, desi daca asta s-ar putea face in mod selectiv, adica sa renuntam numai la anumiti neuroni care sa stim dinainte ce informatii contin... deocamdata ideea asta tine tot de literatura SF... sau posibil sa fie o substanta sa spunem sintetitaza de hipofiza care in mod normal e utila organismului, dar poate ca ataca neuronii in cazul schizofreniei... stii... tot atatea ipoteze neconfirmate... si pana cand nu se stie exact... suntem pe taramul speculatiilor.
0
22-07-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Azi am fost la control la dr-ul meu. I-am dat si lui foaia printata dupa articolul acela la care ne referim si eu si Glady si a zis ca e optimist acel articol. Poate ca d-nu-l meu dr se va interesa si imi va zice daca e sf sau nu. Stiinta merge inainte.
Chiar daca petrolul se va termina peste vreo 40 ani in cercetarea medicala nu cred ca vor fi intreruperi.
Din cate stiu la nemti la psihiatrie/neurologie au un aparat care iti "navigheaza prin creier" etc.Glady, tu ai auzit de asa ceva?
Pe curand
0
23-07-2008, ora 00:00
Glady
Nu este medic/terapeut
Glady
Nanorobotica, la asta te referi? Era si subiect in serialul SF "Stargate SG-1" cu nanitii... replicantii etc... deci eu inca o data iti spun ca am citit de ateatea ori in ziare despre tot felul de inventii, medicamente si descoperiri "miraculoase", dar pe care nu le-am intalnit dupa aia nici in 10 ani de atunci sau s-a dovedit a fi frectie la piciorul de lemn. Poate ca nu ajung la omul de rand deoarece nu se pot vinde la un pret acceptabil, dar ele exista. De exemplu am citit acum cateva luni despre inventia unei baterii "nucleare" de mici dimensiuni, care tine 30 de ani... unde e ca vreau si eu sa imi cumpar la laptop, ca sa nu spun sa alimenteze frigiderul? Si daca se poate cumpara, oare o sa imi permit sa dau pe ea sa spunem pretul a 10 laptopuri? Nu cred.
Oare cat ai fi dispus sa platesti pentru un medicament care promite sa te vindece?
0
23-07-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
buna seara Glady.Imi aduc aminte de ion tzugui(fii-ei tarana usoara), omul cu paranormalul.Avea el o carte scrisa dupa revolutie in care spunea ca vor fi 7 ani apocalitici si ca prin 1997 va fi sfarsitul lumii.Asta ca sa spun ca sunt de acord cu ce zici tu despre medicamentele miraculoase.Nu ma refeream la nanotehnologie.
Cat priveste pretul pe care l-as da ca sa fiu vindecat de un medicament miraculos as da camasa de pe mine,
Asta e.Toate cele bune!
0
24-07-2008, ora 00:00
Glady
Nu este medic/terapeut
Glady
Omul, inca din timpurile cele mai stravechi avea tendinta pe care o pastreaza si in zilele noastre, de a cauta "raspunsul cu orice pret ACUM" la tot ce nu putea sa inteleaga, fie ca l-a atribuit unei divinitati, fie paranormalului. Si daca ar face asta din pura curiozitate, inca ar fi bine, desi "curiozitatea a omorat pisica". Eu sunt foarte sceptic si cu privire la paranormal, cred ca multe povesti sunt inflorite, gresit interpretate si cel mai probabil, cand ceva sfideaza total bunul simt si logica, nici nu e adevarat. Eu cred ca din toate povestile frumos expuse in serialele TV despre paranormal, cam 10% au un sambure de adevar si cam 2% chiar se apropie de adevar, restul fiind speculatii. Uite si chestia asta cu profetii... mereu se gaseste in fiecare generatie cateva mii de oameni care sa afirme in lume printr-un mijloc sau altul (carti, ziare, TV etc) vreo profetie sau mai multe. Care e probabilitatea ca dintre acestia sa se nimereasca ceva? Exista o astfel de probabilitate si daca o inmultesti cu numarul de generatii de-a lungul a cateva secole, chiar obtii o probabilitate suficient de ridicata pentru a scoate un Nostradamus, pe care eu nu-l consider cu nimic iesit din comun, mai ales ca si "profetiile" de cele mai multe ori, daca nu toate, sunt expuse intr-un limbaj ambiguu, care poate fi interpretat in multe moduri, pentru ca vrem cu orice pret sa gasim raspunsuri despre viitor. APOCALIPSA, nu face exceptie si depinde fiecare ce intelege prin asta... si daca dintre zeci si sute de mii, daca nu milioane de oameni, care de-a lungul secolelor au "profetit" SFARSITUL, se va nimeri sa coincida un an cu un eveniment de asmenea amplitudine, nu m-ar mira sa apara drept un mare profet un oarecare obscur ce a "nimerit-o". Si mai ilogic este faptul ca unii "profeti" se considera crestini, cand in Biblie scrie clar ca nimeni nu stie cand va fi apocalipsa, nici macar FIUL, ci numai TATAL. Din punct de vedere logic, APOCALIPSA este ceva perfect normal si inevitabil, deoarece orice are un inceput, are si un sfarsit, depinde insa ce intelegi prin acel sfarsit... in contextul nostru, sfarsitul vietii sau al omenirii sau doar al civilizatiei asa cum o cunoastem? De asemenea e foarte probabil ca o sa ne-o facem cu mana noastra din cauza armelor si a experimentelor...

Eu daca as fi bolnav de ceva grav, nu as da orice ca sa ma vindec... pentru ca oricum murim si nu as dori sa las pe drumuri fara bani, fara casa si inglodati in datorii pe cei dragi mie... cred ca sunt si limite morale peste care nu as trece si nu as fi gata sa fac orice pentru a ma salva. Am remarcat ca si familiile care au pe cineva drag, bolnav de cancer sa spunem, chiar copilul lor, li se rupe inima, dar nu se apuca sa vanda tot ce au ca sa plateasca tratamentul, ci apeleaza la donatii publice... stii... cand e vorba de 100000 euro... parca viata nu mai are aceeasi valoare... si la o adica, pot sa faca alt copil... traim intr-o lume stramba, in care unii ne nastem "mai egali decat altii" si in care raspunsul la 90% din intrebari este BANUL si daca nu vrem sa vedem asta, e usor sa ne legam la ochi precum caii si sa spunem ca nu e asa... cat despre restul de 10% din intrebari, la ele fiecare raspunde cum crede de cuviinta... pe taramul stiintei, paranormalului sau religiei... eu unul chiar nu ma framant sa caut toate raspunsurile... pentru ca atunci se nasc si mai multe intrebari si oricum nu ajungi la ADEVAR, ci la ceea ce vrei tu sa fie ADEVAR si atunci toti au dreptate in felul lor si de fapt niciunul... gata cu lectia de filosofie pe ziua de azi... ca vorba poetului "dar alaturi pe trotuar salta doua fete vesele, zau ca-mi vine sa-mi las balta, toate interesele"...
0
20-08-2008, ora 00:00
lacra67
Nu este medic/terapeut
lacra67
eu amluat orfiril 3 luni are reactii adverse.cade parul.avantajul e ca niciodata nu am avut parul ondulat. ce a crescut nou a crescut ondulat.bineinteles pana la tundere
acum nu ami e ondulat dar eu sunt ok.practic sahajayoga.ew cel mai natural
0
20-08-2008, ora 00:00
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Eu am intrerup tratamentul cu Orifril long, deoarece imi apurusera niste pete maronii pe corp si am banuit ca a fost din cauza lui. Ramane sa discut cu dra mea despre acest lucru. Pe de alta parte mi-a facut bine deoarece intrasem intr-o depresie si cu ajutorul lui mi-am revenit repede.
0
27-08-2008, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am facut un nou topic - > Gratuit: etcetera, etcetera.
Cititi si voi cu atentie.
Cu drag,
Clara
:-)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul