Orgasm vaginal fara spasme, placere?

11-05-2015
AndreeaFlorea
Nu este medic/terapeut
AndreeaFlorea
Buna ziua! Am un partener de cateva luni care este foarte atent cu mine. De fiecare data am orgasm clitoridian, iar de curand am abordat un subiect:'orgasmul vaginal'. In urma cu cativa ani m-am documentat asupra subiectului si am incercat sa ajung la acest tip de orgasm, insa fara rezultate si am renuntat sa ma mai gandesc. Dar de cand cu el, mi-am spus ca nu e nimic imposibil si am mai incercat. Rezultatul a fost: placere in timp ce el imi stimula punctul G, iar la final, am eliminat un lichid(acel lichid transparent, fara miros, specific acestui orgasm), dar fara sa am spasme, fara sa simt extaz. Ce s-a intamplat de fapt? Pentru ca nu mi s-a intamplat 1 data, ci de 5 ori. De ce 'urmez' toti pasii pentru a ajunge la orgasm vaginal, insa ceea ce mi se intampla nu coincide 100% cu descrierea acestui orgasm?
1 comentarii
0
22-07-2015, ora 15:53
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Exista o diferenta, pe care multe femei o descriu, intre orgasmul clitoridian si cel vaginal. Pe de alta parte, nu stiu ce "descriere" a orgasmului aveti?!
Este posibil sa aveti nevoie de o perioada de timp sa va "obisnuiti" cu orgasmul vaginal si sa inveti sa faci diferenta dintre ele.
Va recomand ca, in timpul actului sexual sa utilizati pozitii care stimuleaza intens zona despre care vorbiti (apropos, este o zona, nu un punct). Aceste pozitii sunt cele in care femeia este aplecata pe spate si contactul penisului cu peretii vaginului se face pe peretele anterior. O alta pozitie in care puteti controla mai bine ceea ce se intampla este cea in care stati deasupra partenerului.
Inca ceva: incercati sa nu faceti un scop in sine din obtinerea orgasmului vaginal; chiar daca aveti orgasm clitoridian nu este obligatoriu sa puteti avea orgasm vaginal.
Nu uitati: "mai bine este dusmanul binelui"
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: