Oprirea menstruatiei

13-12-2005
Daniela84
Nu este medic/terapeut
Daniela84
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat daca puteti!Din cate am facut eu socoteala, menstruatia trebuie sa-mi vina de Revelion, si cred ca am procedat gresit facand ce am facut!Ultima data mi-a venit pe 4 noiembrie, si acum in decembrie trebuia sa-mi vina undeva pe 1 sau 2, ciclul meu este destul de regulat si imi vine inainte cu doua zile de luna precedenta!Dar eu am vrut sa-l intarzii putin, ptr ca sa nu ma prinda chiar in noaptea de revelion si cred ca am procedat gresit ptr ca acum mi-am dereglat de tot ciclul.Am inteles ca putina tarie inainte cu cateva zile de venirea menstruatiei ar provoca o usoara intarziere si am consumat cateva paharele de tarie, si nu doar atat pe 1 dec dimineata am luat si o fiola de vitamina K, dizolvata in putina apa, ptr ca de asemenea am inteles ca are ca scop oprirea sangerarii, dar cu toate astea mi-a venit pe 1 seara si m-am gandit ca toate acestea nu au avut nici un efect, dar m-am inselat ptr ca a doua zi nu am mai avut nimic, pur si simplu s-a oprit de tot.Am zis probabil ca s-a oprit putin din cauza efectului vitaminei k, dar de atunci pana acum nu mai mi-ai venit deloc si totusi de atunci ma dor sanii mai exact sfarcurile!Nu inteleg de ce s-a oprit de tot, poate ptr faptul ca organismul meu nu era obisniut cu taria si plus vitamina k care am administrat-o!Acum sincer imi pare rau ptr ceea ce am facut, dar eu am vrut doar sa-mi intarzie vreo 2, 3 zile dar trebuia sa las lucrurile sa decurga in mod normal!M-am gandit chiar la posibilitatea de a fi insarcinata dar stiu sigur ca nu am cum ptr ca am avut contacte sexuale protejate!Nu inteleg de ce s-a oprit de tot, imi puteti da va rog o explicatie?Acum cum imi pot da seama cand imi va veni urmatoarea data daca mi-a venit pe 1 seara foarte putin si apoi s-a oprit?Iar sanii ma vor durea pana la urmatoarea menstratie?Macar un sfat va rog sa-mi dati!Ar trebui sa ma duc la doctor sau sa astept sa vad daca imi mai vine luna asta?Stiti eu nu am vrut sa-mi vina de revelion si s-ar putea tot atunci sa imi vina.nu mai fac din astea.Credeti ca este posibil sa-mi vina mai devreme, cam in jurul Craciunului?Va multumesc!
1 comentarii
0
14-12-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Eu nu sunt de specialiate asa ca am sa-ti spun parerea mea personala. Menstruatia este reglata hormonal si nu are legatura cu alcoolul sau cu vitamina K. Aceasta din urma favorizeaza coagularea sangelui si nu previne aparitia sangerarii menstruale. Probabil urmatoarea menstruatie iti va veni dupa cum ai calculat; dar in zilele noastre exista atatea produse pt. femei incat nu cred ca nu poti sa te simti bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •