Operatii de slabit

04-11-2011
fatacupix
Nu este medic/terapeut
fatacupix
Buna ziua.

Am tot citit in presa in ultima vreme despre operatiile de slabit, asa numita chirurgie bariatrica. Am vazut un articol in evenimentul zilei si mi s-a parut fenomenala schimbarea. Personal ma aflu in situatia in care as dori sa apelez la un doctor pentru aceasta operatie si m-am gandit la dr Catalin Copaescu.

Voi ce stiti despre aceste operatii?
60 comentarii 12 Înainte ›
0
04-11-2011, ora 20:40
Miky1966
Nu este medic/terapeut
Miky1966
Buna.

Eu am fost operata de domnul doctor Catalin Copaescu. Este un doctor foarte bun. Daca va hotarati sa va operati, dansul face seminarii despre acest fel de operatii. el va va indica ce ooperatie va va ajuta, Aceste seminarii le tine la clinica DELTA PRO MEDICAl, in fiecare sambata. Intrati pe site-ul clinicii, veti afla telefonul si va puteti programa la acest seminar. Merita, nu este pierdere de timp, si este mai bine sa ascultati de sfatul dansului. Daca va hotarati, va programeaza pentru operatie. Oricum inainte de operatie, vi se vor face analizele. Operatia se face laparoscopic, statul in spital este de trei zile. Clinica este foarte buna, dar docorul conteaza. Operatiile costa, dar din cate am auzit, dar trebuie intrebat, clinica lucreaza cu o banca, care te poate imprumuta, fara dobanda. Dar asta nu stiu sigur.
Dar mare diferenta nu este. Eu m-am operat la sf. Ioan, dar am dat bani pentru kit-ul operatiei, bani pentru toate medicamentele din inainte, in timpul si dupa operatie, si plus doctorii, surorile si infirmierele. Aici dai banii la inceput, si ai scapat de griji, nu mai pui banii in buzunar, si este ca la hotel.
Iti doresc succes. Eu am slabit de la 120 la 73 kg - by-pass. Iti stau la dispozitie cu sfaturi si ajutor. Daca vrei, te sustin la seminar, pot veni cu tine.
O seara buna. Miky
0
06-11-2011, ora 10:46
arcadia3
Identitate neconfirmată
arcadia3
Buna ziua, in mesajul dv nu ne-ati dat indicii in ce priveste greutatea dv dar stiti cu siguranta ca obezitate este o boala cronica cu caracter evolutiv si care este asociata cu dezvoltarea de complicatii care scad speranta de viata, cum ar fi hipertensiune arteriala, diabet, boala coronariana ischemica. In managementul obezitatii s-au impus numeroase abordari terapeutice: dieta scazuta in calorii, medicamente, schimbarea comportamentului alimentar si exercitiul fizic. Cu toate acestea, singurul tratament dovedit a fi eficient pe termen lung in gestionarea obezitatii (in mod special al obezitatii morbide adica IMC peste 40) este interventia chirurgicala. Va sfatuiesc sa cereti parerea unui chirurg specializat in chirurgia bariatrica daca sunteti intr-o asemenea situatie. Datele de contact pe care le-ati primit sunt corecte.
0
08-11-2011, ora 11:47
fatacupix
Nu este medic/terapeut
fatacupix
Va multumesc pentru raspunsuri. Am 39 de ani si 164 cm inaltime si 106-107 kg...sunt cu imc la limita. Am citit parca in evenimentul un articol despre operatiile acestea si m-am gandit ca si eu pot beneficia. Am trecut prin multe diete fara succes, supravegheata bineinteles de nutritionist. Am vazut ca rezultatele operatiilor dr Copaescu sunt fantastice.
0
08-11-2011, ora 19:20
arcadia3
Identitate neconfirmată
arcadia3
Buna seara, din calculul IMC rezulta ca aveti obezitate gr II. Este necesara pentru inceput excluderea unei eventuale patologii de natura endocrina, apoi va puteti programa la seminarul respectiv unde chirurgul va apreciaza oportunitatea interventiei si tipul operatiei care va avantajeaza cel mai mult. Va urez succes.
0
11-11-2011, ora 17:28
fatacupix
Nu este medic/terapeut
fatacupix
Intr-adevar, din ce am citit pe net sunt la limita, imediat sub obezitatea morbida, tip III :((
Am sunat la spitalul Delta, mi-au spus ca seminariile sunt tinute chiar de doctorul Copaescu si nu stai doar sa asculti, ci treci si printr-o consultatie amanuntita. Doamna de la telefon mi-a spus ca un control endocrinologic se face oricum inainte. Am fost de mai multe ori la endocrinolog si nutritionist, marea mea problema este ca am arderi foarte incete.
0
11-11-2011, ora 18:04
Miky1966
Nu este medic/terapeut
Miky1966
Buna,
Si eu am hpotiroidie, am avut arderi incete, dar cu ajutoul operatiei am reusit sa dau kg. jos si sa ajung la greutatea normala. Cel mai bine va duceti la seminar si domnul doctor Catalin Copaescu o sa va sfatuiasca cum este mai bine. Si normal, ca o sa mergeti la endocrinolog.
Va doresc succes, Daca aveti nevoie de sstinere cand mergeti la seminar, pot sa vin cu dumneavoastra.
Numai bine.
Miky
0
15-11-2011, ora 11:42
fatacupix
Nu este medic/terapeut
fatacupix
Multumesc mult Miky, apreciez raspunsurile. Erai sub tratament pentru hipotiroidie inainte de operatie? Mai pastrezi tratamentul acum?
0
15-11-2011, ora 18:59
Miky1966
Nu este medic/terapeut
Miky1966
Buna,

Mai iau medicamente, dar este in doza mai mica. Important este ca dupa operatie pot sa mananc si sa nu ma mai ingras. Ma satur mai repede si nu mai mannc ata de mult. Medicamentul nu ma ajuta sa slabesc. Tot regim trebuia sa tin, toata viata. Si nu am reusit sa am atata vointa sa ma tina mai mult de cateva luni.
iti dorsc succes in orice decizie vei lua.
Miky
0
17-11-2011, ora 11:01
fatacupix
Nu este medic/terapeut
fatacupix
Ce tip de operatie ai avut Miky? Stiam ca sunt mai multe operatii de slabit, eu ma interesasem de bypass, pentru ca mi se pare cea mai eficienta si stabila.
0
17-11-2011, ora 19:07
Miky1966
Nu este medic/terapeut
Miky1966
Buna,

Eu am by-pass. Este adevarat ca este mai sigura decat inelul sau gastric sleeve. La nel, cu timpul poti s-l pacalesti, si la gastric sleeve, daca fortezi si mananci mai mult, in timp stomacul se poate mari. Dar ce-l mai bine, dute la seminar la domnul doctor Catalin Copaescu, si el iti va spune ce tip de operatie te avantajeaza. El te va intreba ce obiceiuri ai, cum mananci, ce mananci, daca iti plac dulciurile, cum este conformatia ta, etc. Dar daca iti plac dulciurile, fa-ti by-pass.
Iti urez succes, si repet, daca ai nevoie de sustinere, pot sa vin cu tine.

Miky
0
23-11-2011, ora 13:09
fatacupix
Nu este medic/terapeut
fatacupix
O sa ma duc la seminarul d-nului dr Copaescu, probabil sambata viitoare, cu sotul meu. Astept sa vad ce imi recomanda dansul, imi pregatesc acum istoricul medical:)
Mersi Miky!
0
23-11-2011, ora 18:36
Miky1966
Nu este medic/terapeut
Miky1966
Buna,
Iti doresc succes, si astept veti despre tine sa-mi spui ce ai hotarat ce vei face in viitor. Ai incredere in domnul doctor.


Miky
0
10-02-2012, ora 16:10
Mara_p10
Nu este medic/terapeut
Mara_p10
matusa mea s-a operat la dr Copaescu si este foarte multumita. tot bypass i-a facut si ei si de atunci a slabit 30 de kg. acum maninca cam orice dar cantitati mici. ea este f multumita, iar eu va pot garanta ca nu am vazut-o niciodata asa fericita ca dupa operatie, mai precis dupa ce au inceput sa sevada rezultatele. are alt tonus, parca este o alta persoana :) chiar i-a schiimbat viata aceasta operatie.
0
21-02-2012, ora 16:21
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
draga fatacupix ai fost la seminarul dr Copaescu? ce hotarare ai luat pana la urma?
numai lucruri bune stiu si eu despre dr Copaescu. socrul meu s-a operat la dnul dr, bypass. inca mai are de slabit, au trecut doar 2 luni de la operatie insa deja este un alt om :). tb sa adresez multumiri intregii echipe medicale de la Delta Hospital care l-au ajutat si ma refer atat la partea chirurgicala, cat si la ingrijirea post-operatorie.
0
25-02-2012, ora 15:28
nutz!-k
Nu este medic/terapeut
nutz!-k
Vreau sa recurg si eu la operatia gastric sleeve la spitalul Sf. Ioan la domnul doctor Copaescu. Care sunt pasii (bilet de trimitere de la medicul de familie pt spitalul Sf. ioan chirurgie generala?, adeverinta de salariat, c.i.). care trebuiesc parcursi pana la efectuarea operatiei ?
Operatiile se fac cu programare? Dureaza mult pana la efectuarea interventiei? Cand se efectueaza plata si care este suma actuala? Care este suma "atentiilor"?
Va rog puteti sa ma ajutati ?
0
27-02-2012, ora 14:50
Mara_p10
Nu este medic/terapeut
Mara_p10
nutz!-k esti sigura ca dr copaescu mai lucreaza si la spitalul sf Ioan?
matusa mea i-a fost pacienta (ea facut bypass gastric) dar la Delta Hospital. nu stiu care este procedura la sf Ioan, pe cei de la Delta -*
dr Copaescu organizeaza si niste semninarii pe tema Chirurgiei Obezitatii si a Bolilor Metabolice, exista si un grup de sprijin pt pacientii cu obezitate.

(*modificat de admin)
0
27-02-2012, ora 15:27
nutz!-k
Nu este medic/terapeut
nutz!-k
Da, cred (sper) ca mai lucreaza la Spitalul Sf. Ioan.
Nu am suma necesara interventiei de la Delta Hospital. pe matusa ta cat a costat-o acolo?
0
28-02-2012, ora 19:18
Miky1966
Nu este medic/terapeut
Miky1966
Buna, (pentru nutz!k)
Domnul doctor lucreaza numai la Delta.
Intereseazate, dar din cate stiu se poate platii in rte, fara dobanda. Dar chir daca nu te hotarasti sa faci operatia, daca nu ai bani, cel mi bu lucru este sa te inscrii la semninarele domnului doctor. Sunt foarte interesante, si te poate sfatui ce operatie te poate ajuta. Vorbeste cu fiecare, iti spune intrebari si iti rspunde la orice intrebare daca nu nu intelegi.
Iti doresc succes.
Miky
0
29-02-2012, ora 07:20
nutz!-k
Nu este medic/terapeut
nutz!-k
Miky1966
Salut,
Sunt din provincie si prea multe drumuri la Bucuresti ar insemna si un timp liber de care nu dispun(am copii mici).
Analizele se fac in aceste zile de dinaintea operatiei, separat sau sunt incluse in pretul interventiei ? Eu sunt operata- tiroidectomie totala.
multumesc!
0
29-02-2012, ora 20:50
Miky1966
Nu este medic/terapeut
Miky1966
Buna.
Seminarul se tine sambata. Poti sa mergi insotita, chiar este indicat. Trebuie sa dai telefon si sa te inscrii. Telefonul il gasesti pe sit-ul -------*, Analizele nu sunt incluse in pretul opertiei, sunt separate, dar poti sa te duci la medicul de familie si sa le faci cu trimitere la tine in oras. Iti spune domnul doctor ce analize iti trebuie. Este mai usor sa le faci la ei, au echipamente performante si intr-o zi le termini pe toate. Nu stai si astepti sau pierzi mai multe zile. Dar costa.
Dar este bine sa mergi la seminar, domnul doctor iti va explica pe indelete si te ajuta foarte mult. Acesta este primul pas. Dupa aceea vei vedea si te vei hotara pe viitor.

Iti doresc succes.
Miky

(*modificat de admin)
0
01-03-2012, ora 13:50
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
asa stiu si eu ca dr Copaescu opereaza acum doar la Delta Hospital ---------*. sunt de acord cu Miky1966, participa la un seminar inainte de a lua orice hotarare. vei afla multe informatii noi si folositoare atat pt a lua o decizie acum, legata de operatie, cat si pt viitor, dupa operatie. din cate stiu eu, cei de la Delta Hospital colaboreaza cu casa de asigurari Bucuresti. pacientii asigurati acolo pot sa-si deduca o parte din banii de operatie.


(*modificat de admin)
0
06-09-2012, ora 16:48
stefan71
Nu este medic/terapeut
stefan71
Buna ziua,
M-am operat cu gastric sleeve la Targu Mures la Spitalul Judetean de Urgenta acum 6 luni. totul a decurs foarte bine, am slabit 46 de kg (de la 154 kg la 108 in prezent). preturile sunt accesibile acolo, iar conditiile sunt excelente. va recomand sa accesati si voi site-ul ---------* pentru mai multe informatii despre echipa de acolo.

(*modificat de admin)
0
11-09-2012, ora 12:09
MALDIVE
Nu este medic/terapeut
MALDIVE
Buna ziua

Ma numesc Anca sunt din Bucuresti. Am citit cam tot ce se poate legat de gastric sleeve si bypass / si sincer nu stiu care e cea mai buna/ e vb si de pret/ eu am acum 134 de kg la 1, 65
As vrea sa vb cu Miky1966/ sa stiu cum se simte acum/unde a facut operatia

Multumesc
0
01-10-2012, ora 20:56
Miky1966
Nu este medic/terapeut
Miky1966
Buna MALDIVE!

Scuze de intarziere, dar am fost plecata. Eu ma simt bine, am 75 de kg de la 120 kg. Au trecut 2 ani de la by-pass. Pot sa mananc ce vreau, cantitati mici. FAc sport, aerobic, inot si mers pe jos.
Eu m-am operat la dl. doctor Catalin Copescu, la Spitalul Sfantul Ioan, unde opera atunci. Acum lucreaza la Delta. Este clinica dansului, se poate plati in rate. Eu nu pot sa te sfatuiesc ce operatie sa faci, cel mai bine este sa mergi la un seminar al domnului doctor pe care le tine la Delta sambata. Dai telefon la DELTA si te programezi. Daca vrei, pot sa vin cu tine. Domnul doctor, dupa ce te controleaza, iti poate spune ce operatie ti se potriveste. Depinde decum si ce mananci, de tipul obezitatii si mai multe lucruri.

Scuze de intarziere, si astept vesti de la tine.

Succes.
Miky
0
13-10-2012, ora 10:46
ely07
Nu este medic/terapeut
ely07
Buna ziua.Doresc citeva informatii daca poate cineva sa ma ajute? Dl doctor Catalin Copaescu mai profeseaza in Spitalul SF.IOAN, cum pot face o programare ? Unde tine dinsul seminariile?Multumesc
0
15-10-2012, ora 15:03
MALDIVE
Nu este medic/terapeut
MALDIVE
Multumesc pentru rapsuns Miky 1966
As vrea sa vrobim mai multe pe e/mail daca nu te deranjeaza
-*

Raspuns pentru ely07 Domnul Dr Copaescu nu ma opereaza la Sf Ioan ci doar la Delta Hospital/ din pacate preturile pentru aceste operatii bariatrice/ banuiesc ca de aceea vrei sa stii/ sunt destul de mari/incluysiv seminariile se tin acolo / pretul e in jur de 2 mil

Multumesc

(*modificat de admin)
0
15-10-2012, ora 15:05
MALDIVE
Nu este medic/terapeut
MALDIVE
Rapunsul era pentru ely07 acela referitor la Dr Copaescu


Scuze
0
28-10-2012, ora 17:04
leonora pusca
Nu este medic/terapeut
leonora pusca
Buna ziua sunt leonora pusca si asi dori daca cineva a fost operata de dr. copaescu de curind asi dorii sa stiu care sunt costurile aproximative pntr.un baipas gastric [o micsorare de somac], si de asemeni daca sunt posibilitati de plata in rate s-au daca suporta si casa de asigurari o parte din costuri.
Multumesc anticipat pntr.raspuns
0
31-10-2012, ora 22:49
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
@leonora pusca

eu stiam ca Delta Hospital colaboreaza cu casa de asigurari Bucuresti. tarifele le gasiti pe site-ul lor si tot acolo, la 'informatii pt pacienti' am vazut ceva cu 12 rate sau 20 % reducere la plata cu cardul.
dar cel mai bine cred ca ar fi sa-i sunati si sa aflati direct de la sursa toate informatiile pe cere le doriti :)
0
15-01-2013, ora 11:45
IFlorin73
Nu este medic/terapeut
IFlorin73
Draga stefan71, urmeaza sa ma operez si eu la Tg. Mures. Te rog contacteaza-ma sa imi dai mai multe detalii. Da clik pe numele meu si lasa acolo un ccomentariu in legatura cu procedeele pe care le-ai urmat si cum te-ai simtit dupa operatie. Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns
60 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul