noduli si chisturi tiroidieni... operatie sau tratament?

29-07-2008
lori2008
Nu este medic/terapeut
lori2008
Sunt diagnosticata cu noduli si chisturi tiroidieni. Am doua pareri de la doi doctori: unul spune sa fac operatie si celalalt spune ca nu. Problema mea este ca ma tratez atat pentru noduli cu Euthyrox de 25mg. cat si pentru depresie cu Zyprexa de 10mg (cat e depresie si cat sunt manifestari ale tiroidei, nu stiu).
Intrebarea mea este, avand in vedere ca am 40 de ani si inca mai sper sa am un copil, cat ar putea sa il afecteze pe fat si mai tarziu pe copil tratamentele urmate de mai mult de un an cu aceste medicamente, in special Zyprexa? Sa ma operez de tiroida inainte de avea un copil? Cum este mai bine?
La ultima ecografie am urmatorul rezultat:
Vol.lob dr.=13, 7 ml;
Vol.lob st.=6ml;
Formatiuni hipoecogene cu volum de 0, 6ml, cel mai mare de diam 1, 35, slab vascularizat. Formatiuni chistice dintre care una de 1, 3 ml iar cealalta de 0, 3ml.Lobul tiroidian stang cu structura si vascularizatie in limite normale.
TSH: 0, 86
Multumesc tuturor care ar putea sa imi dea un sfat.
3 comentarii
0
06-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cel mai probabil va fi nevoie de tiroidotomie (extirparea tiroidei) urmata de un tratament cu Euthyrox sau alt medicament urmat toata viata pt substituirea hormonilor produsi de tiroida! Numai bine
0
06-10-2008, ora 00:00
irinuca21
Nu este medic/terapeut
irinuca21
Buna, vreau sa ma ajutati si pe mine si sa imi spuneti un doctor in Constanta, vreau sa fac un avort si nu stiu unde anume sa merg. Va multumesc.
0
27-10-2010, ora 11:34
florance41
Nu este medic/terapeut
florance41
Buna ziua. Asi dori si eu un raspuns daca se poate din partea unui medic de specialiate pentru un caz de hipotiroidie. Ma ingras si mai mult cand sunt foarte stresata si am pielea foarte uscata. Va rog sa ma ajutati un sfat !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: