Operatie sau drenaj?

19-08-2010
propainstar
Nu este medic/terapeut
propainstar
Buna ziua.
In urma unor dureri insuportabile si pe fundalul unui pumn de calmante, am depistat un puroi la radacina unei masele. Am facut tratament cu Amoxicilina (desi initial mi se recomandase Eritromicina, dar la sfatul unor cunostinte cu o oarecare tangenta cu domeniul respectiv, am trecut la celalalt antibiotic, bine-nteles contactand si dentistul, care si-a dat acordul). Acum sunt intr-o mare dilema. Sa fac o operatie la acelasi dentist pentru a scapa definitiv intr-o jumatate de ora si eventual 6 luni pana ce osul se regenereaza complet, sau sa apelez sau un fost dentist care nu foloseste decat metoda drenajului (cam multe vizite la dentist pentru aceasta...) pe care o prefer gandindu-ma la faptul ca oricand metoda mai putin invaziva este varianta corecta.
Va rog mult sa ma ajutati pentru ca sunt decisa ca maine cel tarziu sa dau un raspuns unuia dintre dentisti.
Multumesc!
2 comentarii
0
19-08-2010, ora 12:36
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Tratament endodontic (nechirurgical) in prima instanta!

Puroiul e dat de bacterii. Bisturiul nu omoara bacteriile. Bacteriile care sint cantonate in canal sint cele care trebuie anihilate pt ca rezultatele sa fie bune in timp, fara rezectie apicala pe moment. Rezectia se poate face oricind ulterior (daca va mai fi nevoie).

De preferat ca medicul sa lucreze cu diga, pt o mai mare sansa de succes al tratamentului endodontic.
0
19-08-2010, ora 13:03
propainstar
Nu este medic/terapeut
propainstar
Multumesc mult pentru raspuns si pentru promptitudine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul