Operatie ruptura de menisc

23-10-2014
Denisa Mihaela123
Nu este medic/terapeut
Denisa Mihaela123
Buna ziua, am urmatoarea problema : de 2 ani jumatate fac aerobic ( include stepper, trambulina) dar de 3 luni, simt durere la genunchiul drept, cand urc scari, cand fac genoflexiuni. De asemenea, trosneste tot timpul si imi da senzatia ca cedeaza sub greutate..am facut un RMN si rezultatul este : leziune gradul II/III corn posterior menisc intern, ligament incrucisat anterior cu semnal discret heterogen cu aspect de rupturi fibrilare ; ligament incrucisat posterior, ligamente colaterale indemne ; minima cantitate de fluid intraarticular ; fara edem osos. Ar trebui sa ma operez la genunchi sau pauza de la aerobic este suficienta??
1 comentarii
0
23-10-2014, ora 20:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, ati sesizat esenta: mai intai opriti orice sport agresiv pentru genunchi (din cele enuntate, plus jogging, tenis etc).
Dupa 3-4 luni de repaus sportiv total se poate practica un examen clinic fiabil si se poate decide oportunitatea interventiei chirurgicale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de menisc - primul ajutor
  •