Operatie polipi si amigdale

25-09-2013
FlorentinC
Nu este medic/terapeut
FlorentinC
Buna ziua, acum o saptamana am fost operat de polipi si amigdale. De cand m-am trezit dupa anestezie si pana acum ma doare foarte de rau gatul si urechile in special cand inghit. Omuletul este foarte inflamat si alungit, ca degetul mic de la mana..
Este normal sa se intample asa? Multumesc.
7 comentarii
0
25-09-2013, ora 12:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este reactie postoperatorie.. dupa 10-14 zile se normalizeaza
0
25-09-2013, ora 12:55
FlorentinC
Nu este medic/terapeut
FlorentinC
Va multumesc frumos pentru raspuns.
0
30-09-2013, ora 19:09
FlorentinC
Nu este medic/terapeut
FlorentinC
Inca o intrebare domnule doctor, dupa cate zile ma pot intoarce la sala de forta ?
0
30-09-2013, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa ce vede medicul care a operat gatul..si da aprobarea...
0
30-09-2013, ora 22:03
FlorentinC
Nu este medic/terapeut
FlorentinC
Ok, multumesc frumos.
0
19-03-2014, ora 10:12
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna ziua, copilul meu, 4 ani si 4 luni a fost operat luni, 17 martie de polipi din cauza racelilor repetate care nu mai cedau decat cu cefort injectabil, otite repetate, etc.Acum suntem in a treia zi de la operatie si sufla doar pe gura (inainte de operatie el sufla cu gura inchisa, nu sforaia) si sforaie foarte tare noaptea.Intrebarile mele sunt
1 e normal sa respire pe gura si sa isi tot traga nasul, desi nu ii curge nimic si sa sforaie noaptea?
2am voie sa ii dau ceva de imunitate acum, am auzit ca daca ii dau ceva de imunitate se poate sa ii creasca la loc polipii?as vrea sa ii dau propolis c cu echinaceea?
3cat timp trebuie sa il tin departe de gradinita?
4)momentan el are inca otita seroasa, se poate o data cu scoaterea polipilor aceasta otita sa se vindece?la control mergem doar in 31 martie
5)dupa operatie nu ne-a dat nici un antibiotic, este normal?
0
19-03-2014, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la toate aceste intrebari trebuea sa aveti explicatiile necesare la externare
data satbilita de medic pentru control. este una aproximativa si termenul se respecta in caz ca evolutia post operatorie este buna
daca evolutia postoperatorie este cu probleme..se poate merge oricand in aceiasi clinica al control
pe moment cred ca trebuie administrate picaturi pentru desfundat nasul si invatat copilul sa sufle corect nasul, bine, puternic, fiecare fosa aparte, daca nu faceti acest lucru.. nu are cum sa se vindece Otita seroasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: