Operatie polipi?

07-03-2012
mima29
Nu este medic/terapeut
mima29
Baietelul meu de 4 ani a fost diagnosticat cu otita purulenta la urechia stanga.Ca si tratament mi s-a dat Pivalone 1 puf * 3 /zi si peste 3 saptamani suntem asteptati la operatie de polipi.Intrebarea mea este : trebuie sa facem aceasta operatie neaparat?
15 comentarii
0
07-03-2012, ora 12:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
termenul.. OTITA PURULENTA
este unul destul de grav care implica o infectie si un timpan perforat, daca nu este tratat corect si complex poate sa ramana cu perforatie de timpan si auz diminuat.
tratamentul; numai cu Picaturi nazale..este total insuficient
Nergeti la un cabORL pentru tratament complex..cu aspiratii secretii nazale, tratament pentru nas. si tratament medicamentos
Numai medicul ORL.. care vede copilul poate sa spuna cum reactioneaza copilul la tratament si cat de mult se retrag polipii in volum.
0
08-04-2012, ora 09:59
dana77
Nu este medic/terapeut
dana77
Buna ziua

Am o fetita de 5 ani care la varsta de 2ani si 3 luni a fost operata de vegetatii (polpi) deoarece facea f frecvent traheobronsite ). Dupa aceasta operatie stare ei s-a imbunatatit simtitor.
Acum la varsta de 5 ani, de 10 zile are amigdalele umflate tare si o voce nazala, sforaie f tare noaptea si doarme cu gura cascata.Totul a debutat dupa ce a a mancat o inghetata... in urma acestui lucru s-au umflat tare amigdalele si facut un pic de rosu in gat.Am trata-o cu Nurofen si Faringosept.Nu a avut stari febrile deloc, dar avea dureri in gat.Am mers si la dr de familie care a constatat ceea ce am spus eu mai sus : amigdale marite, fara a fi purulente si fara rosu in gat... si datorita vocii nazale pe care o avea ne-a recomandat sa ii dau cu Bioparx, in prima faza sa ii dau in gat si daca dupa 2 zile nu se amelioreaza situatia sa ii dau si in nas.
Suntem in a 5a zi de tratament cu Bioparox si nu este nici o imbunatatire, in sensul ca nu o mai doare gatul deloc dar a rams cu acea voce nazala si cu sforait noaptea.Totoata povestea este deja de 10 zile...
Aseara i-am pus niste picaturi in nas de desfundare desi nu parea ca are nevoie, pentru ca nu prezinta secretii de nici un fel si ziua respira cu gura inchisa, iar peste noapte parca nu a mai sfoarait asa de tare.

Intrebarea mea este urmatoarea : oare s-au refacut vegetatiile asa brusc ( cand era mica nu a avut pb de genul aceste niciodata, operatia s-a facut in uram traheobronsiteor repetate, respratia ei era ok ), sau exista vro alta afectiune orl care sa determine asa brusc ceea ce am descris mai sus.Nu as putea face ceva aerosli care sa ii imbunatateasca starea ?

Ma scuzati daca am dat prea multe detalii dar am vrut sa stiti exact situatia in care ne aflam pentru a ma sfauti cat mai corect.Va multumesc
0
08-04-2012, ora 10:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. polipii pot sa se refaca si in 3_6 luni.. la copii cu un fond alergic, cu intoleranta la unele produse alimentare
polipii pot recidiva de la ciocolata, citrice, capsuni, coloranti si indulcitori artificiali
2. hipertrofia amigdalelor poate avea mai multe cauze...
numai un medic orl care vede gatul poate sa spuna daca se micsoreaza prin tratament sau o sa fie cazul sa operati si amigdakele
3. acum faceti aerosoli cu ceai cakd de musetel + 5 pic de ser efedrinat + 1 fiola de vit c
dupa aerosoli se pune colargol in nas de 3_4 ori pe zi
bioparox 10 zile dupa care propolis cu echinacee de supt
0
12-04-2012, ora 17:22
dana77
Nu este medic/terapeut
dana77
Buna ziua,

Revin cu pb mea cu fetita care numai noaptea respira pe gura si are nasul infundat.I-am dat bioparox 7 zile fara nici un rezultat... ma gandesc sa renunt sa ii mai dau pana la 10 zile pt ca nu am vazut nici cea mai mica imbunatatire.
Amigdalel s-au micsorat considerabil dar nu cred ca datorita Bioparox-ului.
Acum am cumparat Vit C in fiole care au 750 mg /5 ml -toata fiola o pun in ap de aerosoli? Mi se pare cam mult.Fiolele scrie ca sunt injectabile...
In loc de colargol mi-au dat de la farmacie protalgol, ca asta aveau deja preparat si ziceau ca e cam acelsi lucru.Este ok ?
Cat timp sa ii fac aeroslii acestia ? 10 zile de 3 ori pe zi ?
Ce ar trebui sa se intample in urma tratamentului ?
Copilul meu nu este alergic la nimica, nu manaca ciocolata apropape deloc pentru ca nu ii place, fructe manac numai babane deci exclut varianta ca vegetatiile sa se fi marit ca urmare a unei alergi...
Inca nu am fost cu ea la un Orl date fiind apropiere sarbatorilor.
Inca o curiozitate... ati mai avut cazuri cu copilasi care brusc fara nici un fel de simptome inainte sa respire numai pe gura noaptea, sa sforie, iar in cursul zilei sa nu aibe decat vocea usor modificata...?Oare sunt efectele vreunei viroze ?

Multumesc anticipat pt informatii si promptitudine
0
12-04-2012, ora 18:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. vit c se pune toata fiola
e bun si protargolul
bioparoxul trebuie intrerupt
aerosoli dev3 ori pe zi 7_10_14 zile dupa caz
0
27-05-2012, ora 18:40
Tanya_Mihaela
Nu este medic/terapeut
Tanya_Mihaela
Buna ziua. Va rog frumos daca stiti ceva despe eficienta tratamentrului homeopat cu Agraphis la un copil de 4, 5 ani. Multumesc.
0
27-05-2012, ora 19:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din ce stiu.. pot sa va spun ca abordarea Homeopata.. difera total de medicamentele alopate care se dau.. aceleasi medicamente la toti pacientii cu aceiasi boala.
abordarea homeopatica consta in alegerea unui remediu si dupa tipul constitutional, dar si dupa forma de manifestare a boliii
ca exemplu.. pentru Polipi
se indica diferite preparate la un copil slab, fata de un copil supraponderal
diferite preparate daca sunt secretii apoase, daca sunt secretii purulente sau daca e nasul curat si uscat
NUmia un medic Homeopat dupa ce vede copilul si ami pune si o suta de intrebari despre cum e copilul.. poate sa aleaga un preparat corect care sa dea rezultate pe termen lung.
http://www.postamedicala.ro/agraphis-nutans--remediu-util-pentru-polipi.html
0
27-10-2012, ora 21:33
ioana_carstea
Nu este medic/terapeut
ioana_carstea
Buna ziua,

Domnule doctor va rog daca puteti sa ne spuneti ce presupune operatia de polipi cu laser, la un copil de 2 ani si 8 luni. Anestezia va fi locala sau totala? iar operatia in sine, ce inseamna a te opera cu laser de fapt?

Multumim mult pentru sfaturi si informatiile date !
0
27-10-2012, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
laserul este o raza de lumina care arde tesutul...il evapora.
nu exista sa operezi un copil cu anestezie locaa.. nu sta copilul
polipii se afla in rinofaringe/ in spatele n#sului.../ in dreptul urechilor, mai sus de valyl palatin.
e o zona greu accesibila si nu prea vad cum sar putea opera cu laser acolo...
nu ai control vizual ca sa arzi tot tesutul vegetal de acolo
cre ca mai degraba e un mif decat o realutate
0
27-10-2012, ora 21:49
ioana_carstea
Nu este medic/terapeut
ioana_carstea
Multumesc mult pentru raspuns!
Multa sanatate la toti !
0
19-01-2014, ora 17:12
geani12
Nu este medic/terapeut
geani12
fata mea a fost operata la 3 ani de polipi imediat dupa operatie are nasul infundat si ii curge nasul are mulgi verzi mia dat sa ii dau antibiotic7zile.sunt ingrijorata de mugi verzi nu stiu e normal sa fie asa daca nu ce tr sa fac vreau sa imi raspundeti ca sunt ingrijorata.va multumesc!!!
0
19-01-2014, ora 17:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
polipii mariti.. au blocat respiratia nazala si au cumulat secretii in sinusuri
acum secretiile se dreneaza
cititi tot ce am postat pe forum pana acum despre rinita, secretii nazale si ce tratament local trebuei sa faceti
cititi pe Google.. despre produse alimentare producatpare de MUCUS si le excludeti din alimentatie pana al vindecarea completa
POlipii la acesta varsta. au sanse mari sa se refaca. totul tine de alimentatie si trebuei excluse toate alimentele cu potental Alergen
deasemenea trebuei facute investigatii pentru parazitii intestinali.. care sunt prezenti si modifica mult metabolismul..
0
19-01-2014, ora 21:25
geani12
Nu este medic/terapeut
geani12
imi puteti spune va rog frumos ce nu poate sa manance acum perioada asta si ce picaturi nazale sa ii pun.si daca ii fac aerosol ce medicamente tr sa ii pun?ea a fost operata joi si acum ia si antibiotice.acum in nas ii pun numai apa de mare.va multumesc mult !
0
20-01-2014, ora 19:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum trebuie sa va vada medicul care a operat... tratamentul de vindecare dupa operatie dureaza 3 saptamani
dn alimentatie se exclud dulciurie si alte produse din comert cu coloranti artificiali, oul, fructele citrice, capsunele..s.acare le gasiti p egoogle ca si produse alergene..sau producataore de MUCUS
0
20-01-2014, ora 23:39
geani12
Nu este medic/terapeut
geani12
Va multumesc foarte mult pt sfat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •