Operatie montul croitorului

29-12-2011
CarlaMenura
Nu este medic/terapeut
CarlaMenura
Buna ziua. De mai bine de 10 ani au inceput sa imi creasca monturi pe exteriorul degetului mic. Mult timp nu m-au deranjat, cu exceptia faptului ca trebuia sa imi aleg o incaltaminte mai comoda / larga.

Totusi, de ceva vreme sunt din ce in ce mai neplacute: pe langa faptul ca nu prea mai pot purta incaltaminte eleganta, incep sa ma jeneze sau sa apara bataturi de la incaltamintea comoda. Mai ales la piciorul stang unde e mai mare am o senzatie de jena permanent, chiar fara incaltaminte.

La 25 de ani este prea devreme sa ma gandesc la operatie?
In cazul in care nu, imi puteti spune mai multe despre perioada de recuperare? Cat dureaza, trebuie sa stau la pat, dupa cat timp pot conduce sau dupa cat timp pot merge iar la sala?

Totodata as vrea sa stiu daca este mai dureroasa si mai costisitoare decat operatia de monturi la degetul mare.

Va multumesc.
5 comentarii
0
29-12-2011, ora 22:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Puteti gasi informatii suplimentare
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Quintus%20varus.html
Va raspund totusi punctual:
- nu """creste""" nimic, proeminenta fiind reprezentata de capul celui de-al cincilea metatarsian, care se deplaseaza catre lateral;
- in 99, 99% din cazuri este o problema pur estetica (adica tine de incaltaminte), care se gestioneaza prin schimbarea fundamentala a mentalitatii despre incaltaminte, trebuind sa treceti la o incaltaminte ultra-larga;
- varsta nu constituie un impediment;
- practicata dupa metode ultramoderne, interventia chirurgicala permite mersul imediat si condusul autoturismului, cu singurul amendament ca trebuie evitate eforturile mai serioase o perioada de 8-16 saptamani.
- practic durerea este inexistenta, din simplul motiv ca interventia moderna este una infinit mai simpla decat cea necesara in cazul monturilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-12-2011, ora 22:41
CarlaMenura
Nu este medic/terapeut
CarlaMenura
Multumesc mult pentru raspuns.

Daca operatia este usoara si recuperarea foarte rapida, se poate face la ambele picioare odata?
0
29-12-2011, ora 22:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, spre deosebire de monturi (hallux valgus), in acest caz se pot opera ambele picioare simultan.
Se pune doar problema oportunitatii reale a acestei interventii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-02-2014, ora 10:47
oana.olaru
Nu este medic/terapeut
oana.olaru
Buna ziua,
Dupa interventia chirurgicala este necesara spitalizare? Daca se poate, ma intereseaza care este pretul unei operatii la un singur picior pentru montul croitorului.
Multumesc,
0
24-02-2014, ora 23:18
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Ortopedie si traumatologie, Bucharest
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Buna ziua. In mod normal, ar trebui sa va alegeti medicul curant, sa mergeti la o consultatie in vederea unui plan de tratament si astfel puteti afla si pretul unui tratament. Numai Bine!

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar monturile?
  • Monturile la picioare - de ce apar și cum se tratează?
  •