Operatie masea de minte

10-05-2010
IngaB
Nu este medic/terapeut
IngaB
Buna ziua!Acum 4 zile mi-a fost scoasa maseau de minte (de pe partea stanga, inferioara). Operatia a fost destul de complicata, a durat 4 ore si a fost necesar sa-mi taie si din os ca sa poata sa scoatar adacinile!Am stat 3 zile in spital si mi-a fost administrat amoxicilina intravenos!Astazi am fost externata!Nu mai sunt asa umflata ca la inceput, in schimb obrazul mi-i vanat!Problema mea insa este alta-pe partea stanga unde am fost operata am o senzatie foarte stranie-parca zici ca e un gadilat dureros la limba, partea operata, partea de sus a coroanei si chiar a barbiei, gadilat care trece intr-o stare de amorteala. Mentionez ca ma doare si urechea stanga si am si dureri de cap!As vrea sa stiu daca e o senzatie normala, datorata faptului ca trece edemul (mi se dezumfla obrazul) sau e altceva mai periculos si ar trebui sa ma adresez medicului chirurg care m-a operat?Va multumesc anticipat!
19 comentarii
0
10-05-2010, ora 21:43
Piulitzul
Nu este medic/terapeut
Piulitzul
o parte din simptomele dumneavoastra sunt absolut normale...faptul ca va doare, faptul ca e vanat obrazul (probabil un hematom care va disparea in aproximativ 7 zile). insa faptul ca simtiti o amorteala..poate sa fie din cauza anesteziei...o pierdere temporara a sensibilitatii (sper nu definitiva)...undeva intre 1 saptamana si cateva luni. ar trebui sa discutati cu chirurgul si sa vada exact ce este.
desi sunt stomatolog si m-am confruntat si eu cu astfel de cazuri...ar trebui sa intelegeti ca ceea ce va spoun nu este litera de lege...sunt doar presupuneri bazate pe niste simptome prezentate de dumneavoastra...eu imi dau cu parerea...insa o parere avizata va avea chirurgul care va va vedea si va putea sa ia niste decizii in cunostinta de cauza.
0
10-05-2010, ora 21:59
IngaB
Nu este medic/terapeut
IngaB
Multumesc frumos!
0
20-05-2010, ora 16:26
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
Buna ziua. Azi am fost la chirurg BMF pt a-mi extrage maseaua de minte, din partea stanga de jos. A fost putin mai complicat de extras pt ca a avut radacinile incovoiate. Am tinut pansamentul timp de 2 ore, iar acum vad ca inca sangerez si deja incepe sa ma doara pt ca efectul anesteziei se duce. Inca am amortita putin buza si falca.
Am primit profenid si augmentin.
Insa sunt putin ingrijorata cu o alta problema, eu am candidoza, acum o luna la exudatul faringian mi-a iesit candidoza bucala, e posibil ca dupa aceasta interventie chirurgicala, candidoza sa-mi treaca in sange, sau sa faca infectie foarte grava?
0
22-05-2010, ora 10:01
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Candidoza ati facut-o cel mai probabil de la un tratament antibiotic neinsotit de antifungic. Nu este pericol de infectie foarte grava, trebuie sa tratati aceasta candidoza si pe viitor sa stiti cand faceti tratament antibiotic sa luati si antifungic in paralel
0
22-05-2010, ora 16:00
rose mary
Nu este medic/terapeut
rose mary
buna ziua.cu o saptamina in urma citeam absolut orice intrebare si raspunsul cu privire la operatia de extractie pentru maseaua de minte, deoarece aveam si eu o durere la maseaua de minte, in partea de jos care era iesita doar un coltisor din ea.cu citeva zile in urma m am trezit umflata pe partea stinga nu puteam sa deschid gura, si mi am zis asta e trebuie sa merg la stomatolog. am mers mi a spus sa fac o radiografie sa vada pozitionarea maselei. am revenit s a uitat pe radiografie si m a trimis la un medic chirurg spunind ca este pozitionata in asa fel incit nu are loc sa iasa si trebuie sa ma opereze. m am dus la acel chirurg si mi a spus sa ma opereze. cu greu si cu frica am acceptat intrebind daca mai stau asa poate iese de la sine si poate imi trece. mi a zis ca tot aici o sa ajung. m am operat si simt ca mor, am niste dureri insuportabile, ma doare urechea, gitu, timpla, mi s a umflat.este a treia zi si mor de durere, am luat norfloxacin pt ca apucasem sa iau cu o zi inainte pt alta afectiune si am continuat pina azi. va rog frumos sa mi spuneti daca trebuie sa iau alt antibiotic, si sa mi spuneti cind inceteaza durerile astea insuportabile de ureche ca nu mai rezist., mi a spus dupa 7 zile sa vin sa scoata firele. daca stiam ca este asa jur ca nu o scoteam pentru nimic in lume., in viata mea nu am avut asa dureri, si am facut destule interventii.si am si o candidoza bucala si nu as mai lua antibiotic.astept raspuns. va multumesc
0
22-05-2010, ora 21:31
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
dupa extractia molarilor de minte inferiori inclusi sau semiinclusi, din pacate, unii pacienti au simptomatologie dureroasa foarte puternica. altii au doar o durere usoara, iar pe altii ( foarte putini la numar) nu ii doare nimic. umflatura este normala. se va reduce in maxim o saptamana. pentru durere dar si pentru umflatura puteti lua calmante de tip nurofen forte, ketonal sau arcoxia ( care este cel mai puternic dintre toate. o singura pastila de 90 mg pe zi).

este adevarat ca durerile pe care le aveti acum va fac sa regretati ca ati scos molarul, dar va rog sa ma credeti ca, din cauza molarilor de minte inferiori se pot intampla niste infectii foarte foarte grave daca ajung in stadii avansate. nu va spun povesti. la spitalul de urgente stomatologie vin pacienti cu abcese atat de mari incat nu mai pot fi incizate decat pe tegument, lasand cicatrici vizibile pentru totdeauna.
0
23-05-2010, ora 14:40
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
Va multumesc pt raspuns. Am fost zilele astea la medicul care m-a operat si la un alt stomatolog pt ca mie mi-a curs sange si a doua zi dupa operatie. Nu era sange curat, era amestecat cu saliva. Si ieri mai curgea ceva maroniu in saliva si vreau sa spun ca am uneori gust de sange in gura. Azi e mai bine, saliva e curata, insa tot imi vine un gust de sange. Sa fie de la cheagul format? Tin sa precizez ca sunt cusuta acolo, operatia a avut loc joi si tot joi mi-a venit si ciclul menstrual. Eu nici n-am tinut pansamentul foarte strans 2 ore, sa fie oare din cauza asta sau poate contribui si ciclul menstrual la sangerarea mai prelungita?
Medicii mi-au zis ca n-ar trebui sa-mi fac griji ca locul arata foarte bine.Durere inca mai am, nu foarte mare, e o durere localizata la gingie mai mult, nu e o durere in profunzime. M-am uitat si eu azi la locul unde sunt operata si am vazut ca la gingie unde sunt cusuta am o mica umflatura, e normal?
La fata nu mai sunt umflata decat foarte putin, insa eu am o sinuzita maxilara si am observat ca dupa o zi de la operatie mi s-a umflat zona de langa nas, in zona sinusurilor. Cititsem ca daca ai sinuzita e contraindicata operatia de masea pt ca pot aparea complicatii grave. Este adevarat, se poate sa mi se agraveze sinuzita acum, ar trebui sa-mi fac griji?
Am incercat de ieri sa fac exercitii de deschidere a maxilarului, dar ma cam doare zona, deschid gura maxim 4 cm, sper ca in timp sa pot deschide gura ca inainte sa nu raman cu maxilarul inclestat. Mie inainte cand deschideam gura in partea stanga, unde am si operatia, imi pocnea maxilarul, am inteles ca si asta are o denumire. Sper sa fie ok si sa nu am probleme.
Multumesc
0
23-05-2010, ora 19:09
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
nu va mai faceti atatea probleme. atata timp cat la control medicul v-a spus ca totul e in ordine, stati linistita. veti vedea ca dupa ce se scot firele, in cateva zile totul va reveni la normal
0
23-05-2010, ora 21:09
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
Ieri era ok, nu aveam umflatura aceea la gingie, abia azi mi-a aparut. Si nu stiu ce anume e, de asta intrebam daca e normal sau nu sa apara.
0
25-05-2010, ora 16:48
rose mary
Nu este medic/terapeut
rose mary
multumesc pt raspuns, au trecut 5 zile si tot asa ma doare, dupa ce am luat atitea antiinflamatoare si 3 zile un antibiotic, ieri m am dus la control, i am spus in ce hal ma doare urechea, gitu, dintii si mi a pus un fel de laser in partea in care era operatia si a zis ca atenueaza durerea, si mi a dat azitromicina, dar este f tare si ma doare capu si stomacu de la el si m ai mi a spus ca operatia asta nu este asa usoara. oricum mi a dat viata peste cap.oare o incizie nu se putea face sa faca loc maselei de minte sa iasa? multumesc
0
26-05-2010, ora 01:12
sready
Nu este medic/terapeut
sready
Acum 4 saptamani am avut o infectie la maseaua de minte stanga sus, care s-a lasat si la maseaua de minte stanga jos. Am facut tratament cu oxacilina1la 8 ore timp de 4 zile dupa care augmentin 1 la 12 ore.Am extras maseaua de sus, iar dupa o saptamana m-am dus si pentru cea de jos. Nu a fost chip sa o scot ca ma durea foarte tare. Dr mi-a recomandat amoxicilina 1la 6 ore si am luat timp de 10 zile. in a 7a zi m-am dus si mi-a facut ceva pentru a iesi infectia in sus (nu stiu cum se cheama) A venit a 10a zi, m-am dus la extractie si dupa anestezie tot ma durea. Coroana s-a rupt, dr a separat radacinile, una din ele cica a mobilizat-o dar nu a reusit sa o scoata ca ma durea. Am reluat tratamentul cu augmentin 1 la 12 ore timp de 4 zile. Dr mi-a spus ca daca si vineri ma doare cand incearca sa o scoata ma va trimite la un chirurg. Acum am ramas cu 2 radaciniin gura. nu ma doare, numic, simt un pic dintele de langa ca "este mai sus " probabil de la infectie. Ideea e ca daca ma doare si vineri eu nu scot radacinile iar la chirurg nici atat ca am auzit ca el le scoate si pe durere. Ce solutii sunt sa scot radacinile fara dureri si ce as putea sa patesc daca le las acolo. Momentan ma doare putin capul, nu stiu daca din cauza infectiei sau alte probleme . Am 27 ani. Va multumesc
0
29-05-2010, ora 19:57
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
Acum 3 zile mi-au fost scoase firele, mi-a ramas o gaurica unde am fost operata, undeva in lateral spate unde era maseaua. Dna doctor dupa ce mi-a scos firele m-a mai chemat a doua zi la cabinet pt a-mi pune acolo o pastiluta de antibiotic si m-a si curatat cu apa oxigenata cu seringa.
Nu stiu cum sa procedez de acum inainte cu igiena in locul acela, mai raman resturi alimentare, incerc pe cat posibil sa am grija de igiena orala, insa in gaurica aia sunt convinsa ca intra resturi alimentare.
Cum procedez in cazul asta ca sa nu ramana acolo in gaura ce se aduna? E posibil sa se infecteze inauntru daca se aduna resturi alimentare, chiar daca eu nu mai am maseaua? Inca ma mai doare inauntru acolo un pic, au trecut 10 zile de la interventie, e normal sa mai am dureri mici?
Astept raspuns, multumesc.
0
31-05-2010, ora 10:13
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu umblati cu nimic in acea "gaurica", pastrati o igiena riguroasa, clatiti cu apa de gura, se va inchide. In privinta durerii pe care o mai aveti, nu trebuie sa va faceti probleme, e normal dupa o asemenea inerventie
0
22-12-2010, ora 19:42
DannaQ
Nu este medic/terapeut
DannaQ
Bună seara, am 20 ani si maine ma duc la chirurg pt a-mi extrage maseaua de minte. Am o intrebare pt doctorii de aici: e o problema daca am ciclu?? pt ca tin minte ca cineva imi spusese ca nu e voie si doar dupa... se permite extragerea.
0
22-12-2010, ora 21:08
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Poate fi singerarea ceva mai mare, dar ciclul menstrual nu este o contraindicatie pt extractie.
Daca medicul face si sutura dupa extractie, cu atit mai bine.
0
24-12-2010, ora 16:33
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
Buna ziua, am nevoie de un sfat din partea unui medic.
In urma cu aproximativ 8 luni mi-am facut o radiografie, am fost la stomatolog si mi s-a spus ca trebuie sa-mi scot 2 masele de minte, una care strapunsese gingia foarte putin dar nu mai avea loc sa iasa si pe care am si scos-o in aprilie 2010. Mai am molarul de minte din dreapta jos de scos, nu a strapusn gingia aboslut deloc, mi s-a spus ca ar fi inclus in os ceva de genul acesta, nu am simptome nu ma doare nimic. Vreau sa stiu daca ar trebui sa mi-o scot cat mai repede, sau pot sa astept pana in martie? Eu as prefera sa o scot atunci in martie, ma intereseaza sa stiu daca ar fi vreo problema in cazul in care nu ma doare si n-am simptome, se poate intampla ceva daca aman?
Iar a doua problema ar fi ca imediat dupa ce mi-a fost extrasa maseaua de mitne din stanga jos, dupa ce mi-au fost scoase si firele la gingie mi s-a format ca un fel de biluta mica, dar e tot tesut, insa nu aveam inainte asa, s-a format dupa ce mi s-a scos maseaua, m-am tot gandit sa nu fie vreun abces pt ca stiam ca abcesul e ca o umflatura. E posibil sa am abces daca am o mica umflatura din tesut? Precizez ca nu ma doare, am fost la control stomatologic si acum 1 luna de zile insa medicul nu mi-a zis nimic.
Multumesc
0
11-03-2011, ora 21:50
olesea27
Nu este medic/terapeut
olesea27
salut, ma bucur ca am gasit acest forum unde pot cere si eu sfaturi, am avut si eu o extractie de maseaua din minte stinga inferioara, deoarece avea o pozitionare unghiulara si imi impingea o alta masea sanatoasa. Interventia a fost cam complicata, durere nam simtit, in schimb a 2-a zi durerea este insuportabila iar obrazul simt cum se umfla tot mai mult, nu pot deschide gura decit foarte putin pentru pai ca sa inghit apa, suc, intrebarea mea ar fi cit o sa mai dureze acest calvar, nu pot nici dormi noaptea durerea nu se atenueaza decit foarte putin cu ketanol,
vreau sa intreb daca se permite sa tin compres cu gheata peste obraz?
si ce se permite ca sa maninc? pentru ca iau Klamoks si stiu ca e un antibiotic puternik si nu pot sal iau pe stomacul gol trebuie sa maninc ceva inainte, am inceract cu paiul sa maninc iaurt si pireu din cartofi foarte subtire oare am facut bine? habar nu am ce se permite, pentru ca am citit ca nu se permit lactate oare de ce?
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.
multumesc anticipat
0
04-05-2018, ora 18:50
EricaMaria17
Nu este medic/terapeut
EricaMaria17
Buna ziua! De 3 zile ma doare maseaua de minte din stanga, dabea a iesit si sa crapat obrazu si sa facut ca o punguta de puroi deasupra. Am dureri si de gat in aceeasi parte. Stiti cumva daca e bine sau necesita interventia medicului?
1
08-05-2018, ora 20:19
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua. De obicei necesita sa faceti o radiografie si control medical. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •