Operatie incheietura mana.

17-03-2014
laurentiugabriel
Nu este medic/terapeut
laurentiugabriel
Va salut.Pe data de 21 februarie am suferit o interventie chirurgicala la incheietura maini stangi pe diagnosticul de fractura scafoid carpian stang si luxatie semilunar.Mi-au pus 2 suruburi si 3 sau 6 brose(in fisa scrie 3, rezidentul doctorului mi-a spus 6).La 14 zile mi-au fost scoase firele iar peste alte 3 zile mi-a fost inlocuita atela gipsata cu gips pana la cot.Mi-au spus ca sa vin pe data de 15 aprilie pentru operatia de scoatere a broselor dar de suruburi nu mi-a zis nimic sigur...ba ca mi le-ar scoate, ba ca unul mi-l lasa.Mentionez ca in tot acest timp mi s-au facut 2 radiografii, una inainte de operatie si una a 2-a zi dimineata,. Cand mi-a fost pusa in gips mi-a indreptat-o pe viu pt ca era putin curbata mana dar nu mai mi-a facut radiografie.As avea si eu cateva intrebari.
Este normal ca dupa 1 luna cat am acum de la operatie, mana fiind in gips, sa mai am stari de arsuri la degete cateodata?Este normal ca atunci cand stau in pat sau nu fac miscare, sa treaca de la arsura la raceala cele doua degete?Gipsul nu ma strange.Este normal ca degetu mijlociu si aratator sa fie intr-o stare de amorteala continua?Celelalta degete numai sunt amortite.Pot tine mana in pozitie normala pe langa corp sau trebuie numai in pozitie procliva?Doare si necesita internarea cand imi vor scoate suruburile/brosele?Am o fobie pentru asa ceva capatata de cand eram mic din motive destul de grave si am o frica dusa in prag de panica cand stiu ca ma vor opera iar si voi trece iar prin aceleasi dureri.Mentionez ca doctorul refuza dialogul cam in orice conditii deranjat fiind, ceea ce mi se pare putin deplasat, ca m-am lovit la fotbal si nu la munca.Fractura s-a produs cand un coleg a tras cu mingia, am pus mana si mi-a dat-o peste cap.Ce imi recomandati ca metoda de recuperare si daca voi mai avea vreodata aceeasi forta si dexteritate la mana?de ce trebuie sa ma feresc?Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
18-03-2014, ora 23:50
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
leziunea Dvs este una destul de grava. nu fractura scaphoidului este problema majora (desi si acesta se vindeca greu) ci luxatia perilunara, aceasta leziune este una problematica,
1 lunatumul poate sa ramana fara vascularizare si sa necrotizeze cu timpul
2 poate produce o instabilitate carpiana care ar duce la o artroza rapida
recuperarea 100% dupa aceasta leziune este imposibila
in prima faza trebuie repusa luxatia, fixata scaphoidul cu un surub mai apoi fixata articulatiile scapholunara si scapho-capitatum cu brose. ma apoi trebuie reconstruita capsula articulara si tendonul dintre scaphoid si lunatum (acesta se face deobicei printr-un abord dorsal). brosele sunt temporare, se scot dupa 6-8 saptamani (daca sunt bine palpabile pot fi scoase in anestezie locala, daca nu atunci anestezie regionala sau narcoza)
depinzand ce fel de suruburi sau folosit pot fi scoase si ele. deobicei suruburile de titaniu, tip Herbert (sau alternativele lor) nu se scot, suruburile clasice de spongiosa de tip KFI 3, 5mm AO-C (filet numai la capatul surubului) deobicei sunt scoase.
daca mana a fost "indreptata" in ghips atunci in mod normal s-ar fi trebuit sa se faca o radiografie cu ghips, pentru ca s-a modificat pozitia mainii fata de ultima radiografie.
amorteala degetelor nu este normala. poate vine de la un ghips incomod insa si de la o leziune sau iritare a nervului median (mai ales intalnita la abordurile palmare) - acesta nu ar fi rau de clarificat
pozitia procliva este importanta mai ales in primele 2 saptamani dupa operatie pana cand trece edemul si se incheie vindecarea tesuturilor moi. dupa acea nu este rau sa il tineti intr-o pozitie procliva insa nu trebuie toata ziua.
dupa indepartarea broselor veti avea nevoie de kinetoterapie indelungata si este greu de spus cand si cat va reveni din dexteritatea mainii. cum am scris probabil nu va fi o recuperare 100%
0
19-03-2014, ora 01:04
laurentiugabriel
Nu este medic/terapeut
laurentiugabriel
Bun, deci este destul de clar ca recuperarea va fi una foarte grea si de lunga durata.Eu am incetat sa mai iau tratamentul dupa ce mi sa pus mana in ghips, luam Vimovo 500.Este ok daca numai iau?Dupa scoaterea broselor voi ramane internat si dupa cat timp dupa scoaterea broselor pot incepe kinetoterapia?Imi e teama sa nu raman cu sindromul tunelului carpian...Va multumesc frumos pentru raspuns si pt. timpul acordat.
0
19-03-2014, ora 19:06
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
vimovo este un medicament antiinflamator nonsteroidic. daca nu aveti dureri nu trebuie sa-l mai luati.
depinde cat de usor pot fi scoase brosele :)
sindromul tunelului carpian este o problema minora, operatie de 10 minute. necroza lunatumului este mult mai problematic
0
20-03-2014, ora 00:54
laurentiugabriel
Nu este medic/terapeut
laurentiugabriel
Va multumesc frumos de indrumari si sfaturi.Voi reveni dupa ce se termina toata durerea ce va urma cu stadiu in care voi fi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: