Operatie fractura radius cu mobilizare activa

12-01-2015
Maria Eu
Nu este medic/terapeut
Maria Eu
Buna ziua,
Am avut fractura radius distal cu deplasare, inchisa, s-a facut reducere in aceeasi zi si imobilizare gipsata. Dupa 24 de ore gipsul a fost inlaturat datorita umflarii, durerii insuportabile si senzatiei acute de arsura. Imediat, deoarece fractura era considerata instabila, s-a facut operatie prin fixare cu 3 brose Kirschner prim metoda Kapandji, fara nici o imobilizare.
Au trecut 4 zile de la operatie si incerc sa misc incheietura mainii cat imi permite durerea, insa problema mi se pare ca ar fi un sindrom de tunel carpian. Simt amorteli si durere in degete si palma.
Intrebarile mele ar fi:
1 - ar trebui sa fac si alte investigatii pentru identificarea problemelor eventuale ale muschilor/ ligamentelor?
2 - cum este mai bine - imobilizare sau mobilizare si in ce masura? Mentionez ca miscarea este dureroasa si mana umflata.

Va multumesc anticipat!!
2 comentarii
0
12-01-2015, ora 13:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este o problema teribil de punctuala, care poate fi rezolvata numai de catre chirurgul care v-a operat si care va supravegheaza post-operator.
Decizia de imobilizare versus tratament functional este capitala si nu ne putem "juca" emitand ipoteze terapeutice, fara sa cunoastem datele problemei (situatia pre-, intra- si post-operatorie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-01-2015, ora 15:00
Maria Eu
Nu este medic/terapeut
Maria Eu
Va multumesc mult pentru raspuns, voi apela la dr ortoped care m-a operat, o zi buna!
Maria
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.