Operatie diastazis tibio-peronier

04-11-2013
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
In urma unei fracturi echivalente bimaleolare am fost operat cu placa si suruburi. In total sunt 50 de zile.Voi fi operat pentru extragerea surubului de diaztazis.Repet ca sunt 50 de zile de la operatia initiala.In cat timp voi putea calca pe picior dupa aceasta interventie mica?Ma simt extraordinar de bine la picior, stau pe scaun si las greutate pe el si nu simt nimic.Cand ma sprijin pe el din picioare nu simt nimic.Mentionez ca am 20 de ani.In aceasta perioada m'am alimentat cu vitamine calciu etc..Unde am fost operat doctorul respectiv a afirmat ca avut un asemnea caz si dupa extragerea surubului de diastazis in 3 zile a inceput sa mearga.
Astept o parere !
Multumesc anticipat
5 comentarii
0
04-11-2013, ora 18:49
Dr dunca ioan
Identitate neconfirmată
Dr dunca ioan
Buna seara,
Totul este exact. Urmeaza reeducarea si recuperarea rapida.
Bafta
Dr Dunca ioan
0
04-11-2013, ora 18:56
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
recuperare rapida insemnand 1 saptamana? 2 ?
0
04-11-2013, ora 18:58
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
Reeducare?Cand se face o afirmatie de genul asta se aminteste si motiv
0
05-11-2013, ora 19:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Distinsul coleg este obisnuit cu limbajul ortopedic vest-european, unde conceptul de ""reeducare"" nu are nimic pejorativ, nu se refera la sfera comportamentala, ci la conceptul de mobilizare precoce a gleznei si de re-programare proprioceptiva dupa o perioada de imobilizare (cand se pierd multe dintre reflexele necesare mersului)..
Prin ""recuperare rapida"" se intelege reluarea rapida a miscarilor articulare, si nu faptul ca recuperarea dureaza putin dpdv temporal (poate dura saptamani, chiar luni).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-11-2013, ora 20:56
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@OkTa:
Inteleg ca in perioada aceasta nu ati calcat deloc pe picior. In cazul leziunii pe care ati mentionat-o dvs, noi lasam imediat dupa operatia initiala pacientul sa mearca cu 20 kg incarcare partiala pe membrul operat timp de 6 saptamani, apoi scoatem surubul de compresiune si il lasam sa calce progresiv tot mai mult pana la incarcare totala. Urmati, insa, sfatul chirurgului care v-a operat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.