Operatie deviatie sept si polipoza - indepartare cornet nazal, sinechii septo-turbinare

23-02-2015
Leontina 123
Nu este medic/terapeut
Leontina 123
Buna ziua tuturor, buna ziua dlui dr. Flueraru Valeriu

Am 25 de ani. In urma cu 3 luni am avut o interventie chirurgicala care inainte de a o face medicul orelist (medicul zonal la care merg de cand aveam 16 ani) mi-a spus ca este foarte usoara si nedureroasa. Deoarece aveam o polipoza destul de mare in nara dr si o deviatie de sept in nara stanga, rinita alergica si nu mai puteam respira pe nas, am decis la indicatia dnei dr sa ma operez. Cum dumneaei nu opereaza deviatii de sept, deoarece nu are aparatura, m-a indrumat spre o clinica pentru aceasta interventie. Zis si facut. Am mers la medicul de familie care m-a indrumat catre acest domn dr pentru interventie. Am parcurs de 2 ori distanta de 230 de km (460 km total) pentru consult apoi pentru internare. Am fost internata in data de 2.12.2014, operata in data de 4.12.2014 (joi), externata in 9.12.2014 (marti).

DIAGNOSTIC INAINTE DE OPERATIE: POLIPOZA NAZALA DREAPTA SI DEVIATIE DE SEPT. La operatie nu l-am vazut pe dl dr cu care am discutat inainte de operatie. Am vorbit bineinteles cu anestezistul si asistentele care au incercat intr-un final au si reusit sa imi puna branula (anestezie generala- operata in jurul orei 13). Dupa operatie m-am trezit in salonul de pe acelas nivel cu sala de operatie cu o durere mare de cap si ureche dreapta(intr-un salon cu inca 9 persoane postoperate, si geamul larg deschis la capul meu -nu era nici o asistenta in preajma). M-am trezit dupa 4 ore (17:30) de la operatie. Am fost neinsotita de vreun membru din familie la operatie, deoarece distanta este mare.
OPERAT: "Rezectia submucopercondrala a septului nazal deviat, indepartarea formatiunii polipoase din fosa nazala dreapta, tamponament nazal bilateral"
In aceeasi zi mi s-a spus ca doamnele asistente de la terapie intensiva imi vor da tratamentul respectiv calmantele (e adevarat deoarece am mai vazut femei operate in cele 2 zile in care am stat). Dar am venit cu o sticla de glucoza, cu medicamentatia ce era in ea, de sus de la terapie si...atat a fost pt toata ziua, desi am rugat asistentele de pe terapie de cate ori venau sa imi dea ceva, si eu si colegele de salon, de fiecare data s-a zbierat la mine ca am primit calmant (nu era adevarat). A venit dl dr sa ma VADA, (nici nu a aprin becul, se vedea lumina de pe hol) m-a intrebat cum sunt, i-am zis ca ma doare tare urechea si capul bineinteles (asta pe la ora 21)si a zis ca e normal dar imi vor face calmante, eu i-am zis ca nu mi s-a facut dar el pleca deja, cand l-am intrebat despre cum a fost in nas/operatia a zis 'A fost ceva de lucru' si desi l-am intrebat ce inseamna asta nu a mai raspuns a plecat.
Cat timp am fost internata, a scos mesele mari a pus altele mai mici (asta sambata). De atunci nu a mai facut nimic dl dr, a venit la mine fără sa se uite in nas si desi i-am spus ca ma doare urechea dreapta nu ma baga in seama. Mai era un medic tanar rezident care m-a ascutat si s-a uitat in nas dar atat. Mentionez ca mi s-a taiat nara dreapta la exterior din gresala.
Tratament dupa operatie: antibiotic Ciplox, algocalmin, paracetamol iv, tetraciclina unguent (in ambele nari).

La externare mi-au facut o audiograma la care totul era "normal", desi ma dureau amandoua urechile. S-a uitat dl dr in nas cu un specul (la fel ca si inainte de operatie) si a zis sa revin dupa 7 zile luni dupamasa sau marti de dimineata (zile in care eu nu am cum sa ajung deoarece nu aveam transport).TRATAMENT dupa externare: Zinat 2x1/zi-7 zile, paracetamol 3x1/zi, Rinoclenil 2x1puf/zi, xyzal 1x1/zi, tetraciclina nazal de 3o/zi. Toaletare la medic orl. Revenire la consult.

Miercuri, a 2-a zi dupa externare am mers la medicul de la spitalul orasenesc care m-a indrumat la operatie pentru toaletare. Dna dr nu a putut toaleta deoarece crustele erau mari, nefiind toaletata pana atunci. Am continuat sa merg din 2 in 2 zile si dna dr a reusit sa ia cu pensa si sa toaleteze cate putin din ce era acolo.
Nasul mirosea foarte urat si urechea ma durea (dreapta).In data de 12.01.2015 a reusit dna dr sa scoata ceva din nas dupa zile de incercare, era o ozena consistenta de marimea unei castane, am dus-o la laborator si rezultatul a fost PROVIDENCIA STUARTII, STAPHYLOCOCUS AUREUS - eu am facut analizele inainte de operatie si nu mi-a iesit asa ceva (stafilococul stiu ca l-am mai descoperit in urma cu un an tot la exudat nazal-dar am facut tratament).Tratament local cu ciprofloxacina si gentamicina picaturi. Xyzal, quixx, vit. A ulei. Au inceput durererile de ureche iar in 4 febr, mi-a prescris Betabioptal picaturi urechi si ibuprofen de 400 mg de 3 /zi.
Ce a mai observat dna dr dupa ce a scos de acolo a fost o deviatie de sept in nara stanga si lipsa unui cornet nazal din nara dreapta -a fost foarte mirata, a zis ca nu trebuia scos, nu era cazul. Si sinechii septo-turbinare.

Nu am mai mers la medicul care m-a operat deoarece dna dr a zis ca toaleteaza ea, si ca o sa incerce sa repare ea sinechiile. Dupa tratament cu Nasonex, betabioptal, antibiotic local, si agravarea durerii la urechea dreapta, nu mai auzeam cu ea, in data de 4 februarie imi spune ca ar trebui sa merg la medicul care m-a operat deoarece nasul e atrofiat, exista o infectie, cornetul nu mai este, si sinechiile trebuie reparate de el, dat fiind faptul ca nu sunt bine.
Pe data de 9.02.2015 am mers cu sotul meu la acea clinica, dl dr nu era desi trebuia sa fie ca era ziua lui de garda. Am luat rezultatul de la ex histopatologic: 'RINITA CR POLIPOASA ALERGICA ASOCIATA CU PREZENTA DE MICELII FUNGICE (Probabil Aspergillus)-Descriere microscopica: in acelas recipient prezente multiple fragmente de culoare albicioasa, consistenta elastica diametru 20mm respectiv 2 mm.-Descriere microscopica: fragmente cu aspect polipoid, tapetate cu epiteliu de tip respirator, cu corion edematiat, pe alocuri zone de fibroza, ce prezinta un infitrat inflamator predominant cr., cu numeroase eozinofile cu structuri grandulare fara atipii. La nivelul fragmentelor de mucus se evidentiaza prezenta de micelii de fungi, probabil Aspergillus, precum si prezenta cristalelor Charcot.'
- si am mers la o clinica privata din apropiere (deoarece nu mai auzeam bine cu urechea dr si ma durea am fost amandoi speriati).
Diagnostic dupa consult endoscopic: "FOSA NAZALA Stanga: usor ingustata, mucoasa usor hiperemica, hipertrofia cornetului nazal inferior st, secretii nazale mucorpurulente, usoara deviatie de sept cu partea convexa spre partea stanga care apasa pe capul de cornet mijlociu cu ingustarea meatului nazal mijlociu stang, mucoasa la nivelul procesului unciat stang edematiat, sinechie septo-turbinara inferioara stanga, orificiul trompei luiu Eustachio vizibil si liber.
FOSA NAZALA DREAPTA: cu musoaca nazala eritematoasa acoperita de o secretie mucorpurulenta uscata, sinechie septo-turbinara dreapta inferioara, cap de cornet mijlociu nu se poate evidentia, se evidentiaza mucoasa degenerate polipoid la nivelul locului formatiunii polipoase extirpate. Deschiderea orificiului mtrompei lui Eustachio drept largita fata de cea stanga din care se evidentiaza o scurgere mucoasa. RINOCSCOPIE POSTERIOARA: hipertrofie de tesus limfatic epifaringian minim, secretii mucosae la nivelul peretelui.
OTOSCOPIE: CAE aspect normal, liber bilateral. Membrana timpanica stanga de aspect si mobilitate normal. MEMBRANA TIMPANICA DREAPTA ingrosata, lipa refluxului lumninos, usor hiperemica la nivelul ciocanului se evidentiaza in cadranul inferio-anterior si supero-anterior o colectie alba, membrane hipomobila.
Investigare instrumental a auzului: "Weber lateralizat spre dr. Rinne negative dreapta si pozitiv stanga.
Diagn. "Rinita cr polipoasa. Otita medie congestive dr. Sinechie septo-turbinara"
TRATAMENT: Nazonex 3x2puf/zi - 30 zile, omez 1-0-1/zi, zanocin 1-0-1/zi, fluconazole 100 mg 1-0-1 / 6 zile, 0-0-1 / 6 zile, vit A 3x2 pic /zi, Ser fiziologic de 3xzi spalaturi nazale, Medrol dupa o schema 10 zile, parasinus 1-0-1/zi, aerius 0-0-1/zi, sinupret 2-2-2/zi.
Am revenit in data de 19.02.2015 pentru CT craniu dupa acest tratament.
Rezultat CT: "fără leziuni vizibile CT la nivelul structurilor osoase craniene examinate. - lipsa postoperatorie a cornetului nazal mijlociu drept; - deviatie de sept nazal cu convexitate spre dreapta; - ingrosarea mucosae sinusului frontal drept si de la nivelul celulelor etmoidale antero-superioare; - minima ingrosare a sinusului maxilar drept in portiunea inferioara. CONCLUZII: fără leziuni craniene sau cerebrale decelabile CT native; - Minima sinuzita maxilo-etmoido-frontala dreapta; - deviatie de sept nazal.
Continui tratamentul cu : Nasonex 2-0-2puf /zi, sinupret 2-2-2/zi, aerius 0-0-1 / zi, vit A amestec cu pinosol picaturi 2-2-2/zi. Dupa 8 zile refac exudat nazal + fungigrama. Conform rezultat fac tratament corespunzator antibiograma, daca e cazul, apoi rezectie sinechii, cate o nara pe rand. - cu anestezie locala sau generala - cum decide u - habar nu am daca cea locala va fi de ajuns.
O alta operatie de deviatie sept nazal - in primul rand nu e recomandata (de catre al3lea dr - cel de la privat)
Cum ma simt? Simt o usoara presiune in nara, sangerez din cand in cand, probabil din cauza spalaturilor nazale..respir pe nara dreapta - sunt ingrijorata deoarece am vazut cum arata nasul inauntru - am vazut CT si nu inteleg de ce a s-a procedat asa. Si mai mult o sa am mareu o frica de infectii.Inca ma mai dor urechile dar o durere suportabila.
Multumesc pentru rabdare.
Domnule dr Flueraru, astept sugestii din partea dvs.

Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
13-07-2015, ora 19:56
floricik84
Nu este medic/terapeut
floricik84
buna, te inteleg perfect, am fost operata acum aproape doua saptamani de deviatie de sept, si nu inteleg din cate persoane operate erau in spital cum numai eu aveam dureri atat de mari si acum cand sunt acasa la fel nu imi pot reveni si am si o secretie galbena urat mirositoare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: