Operatie de vezica fisurata

24-11-2011
Laurenziu
Nu este medic/terapeut
Laurenziu
Buna ziua!
Va scriu in numele tatalui meu care are 71 de ani. Va rog sa mi dati un raspns cat puteti de repede. Tata a avut acum patru ani probleme cu urinatul: nu putea urina sau cand putea urina cu sange. A fost la doctor si i s-a spus ca are fisura pe vezica si adenom de prostata (imi cer scuze nu stiu daca e acelasi lucru). A luat tratament pana acum (tamsol, daca imi amintesc bine numele medicamentlui) si un antibiotic, doar cand a avut sangerarile. Doctorul i a spus ca trebuie operat, dar el nu a vrut. Acum, de curand a facut efort si a urinat din nou cu sange. A fost la doctor dupa cateva zile si i-a spus ca trebuie sa faca operatie. Dar eu nu am inteles de la el ce presupune aceasta operatie (eu nu sunt in tara si nu pot sa ma intorc acum sa vorbesc cu medicul). Am inteles doar ca tebuie sa ii 'coasa' vezica. Este abslut necesar sa o faca sau poate merge doar pe tratament medicamentos? Va rog, daca puteti sa ma lamuriti in aceasta problema, spuneti-mi daca este vorba de operatie de adenom de prostata si cum este mai bine sa fie realizata (laser sau alta metoda) pentru a nu fi probleme prea mari in recuperare. Mentionez ca are si o hernie inghinala ce trebuie operata. Care problema trebuie operata daca se impune?
Va multumesc!
Cu stima, Camelia D.!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția urinară
  •