Operatie de polipoza nazala+pansinuzita

26-01-2012
Jullia
Nu este medic/terapeut
Jullia
Buna dimineata Domnule Doctor,
In speranta ca me veti ajuta cu niste sfaturi de care am mare nevoie va multumesc in avans!
In data de 23 Ianuarie anul curent am fost supusa unei interventii chirurgicale pentru indepartarea polipilor nazali, rezectia etmoidului plus deschiderea si curatarea sinusurilor frontale si sfenoidiene. Mentionez ca aceasta operatie a fost efectuata la o clinica universitara din Franta.
Problema mea acum este ca nu prea am inteles, de fapt nu mi s-a spus cat ar trebui sa dureze sangerarea, ieri pe 25 am fost externata dupa scoaterea meselor iar de aseara scurgerea de lichide din nas s-a oprit.
Dumneavoastra considerati ca este normal?
Durerile sunt atroce dar nu asta ar fi problema, pe mine ma sperie faptul ca as putea pati ceva din cauza opririi scurgerilor nazale.
Mentionez ca mi s-a prescris Augumentin de 1 gram de 3 ori pe zi, prednison 60 grame pe zi, tramadol si bineinteles lavaj nazal cu ser fiziologic.
Cu respect!
9 comentarii
0
26-01-2012, ora 07:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este OK...daca este o respiratie buna nazala..si serul fiziologic patrunde in nas..si se elimina de acolo.
nu e cazul sa fie alte secretii..
0
26-01-2012, ora 14:18
Jullia
Nu este medic/terapeut
Jullia
Multumesc pentru raspunsul prompt Domnule Doctor, doar ca acumm s-a schimbat radical situatia, incepand de azi dimineata fluidele curg destul de mult mai ales din nara stanga, iar culoarea lor bate spre galbui bineinteles amestecate cu sange din belsug, este adevarat ca polipii de pe stanga au fost mai multi si mai mari dar ieri s-a m-ai intamplat ceva ciudat la demesare, mesa din partea stanga se inchistase si nu au reusit s-o scoata decat dupa o alta mica interventie endoscopica.sper sa nu fie ceva care sa ma faca sa ma mai intorc la spital, atata durere n-am suportat in viata mea si nu cred ca o sa mai pot face fata.
Cu respect!
0
06-06-2012, ora 16:10
Koolyes
Nu este medic/terapeut
Koolyes
buna ziua domnule doctor am fost diagnosticat cu polipoza nazala...cu puroi..spunetimi si mie va rog frumos..pot trata infectia cu medicamente..si pe urma sa ma pot opera cu radiofrecventa?? va rog raspundetimi.eu fac si atacuri de panica..tocmai daia as vrea cu radiofrecventa..sa nu stau in spital.va multumesc
0
07-06-2012, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate
se face un examen la secretia nazala + antibiograma
se face 10 zile tratament cu antibioticul sensibil + prednison
si dupa 10 zile se recurge la interventie
0
09-06-2012, ora 17:35
Koolyes
Nu este medic/terapeut
Koolyes
va multumesc din suflet pentru raspuns sunteti singurul doctor care ma ajutat cu un tratament..pana acum nimeni nu ma baga in seama..toti spuneau..treci la operatie direct...inca o intrebare daca nu va suparati.in fiecare zi ma doare in piept in zona inimi si in partea dreapta.si nu pot respira bine parca ma tine ceva simt ca nu imi intra aerul in plamani cat trebuie..ma puteti ajuta..va multumesc din suflet !
0
09-06-2012, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la pnemoftizio cu spirograma o sa faca diferenta daca problema e pulmonara sau e cardiaca si tre sa mergeti la cardiologie
0
10-06-2012, ora 18:25
Koolyes
Nu este medic/terapeut
Koolyes
am facut spirograma...si mi-a scris pe ea sindrom obstructiv distal.iar radiografia la plamani a iesit bine fara probleme..insa pe mine ma doare in piept si am un nod in gat nu pot respira...sa fie oare de la atacurile de panica pe care le fac??
0
19-07-2012, ora 17:59
Koolyes
Nu este medic/terapeut
Koolyes
buna ziua domnule doctor pe tomograful computerizat care lam facut scrie in felul urmator cerebral aspect in ct in limite normale aspect ct de sinuzita frontala, sfenoidala, etmoidala, si maxilara bilateral hipertrofie difuza neregulata cu aspect polipoid mucoasa nazala...imi puteti spune ce inseamna ce ar trebuii sa fac..ce tratament.astept raspuns..va multumesc
0
22-07-2012, ora 22:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e cazul de consult si poate o internare in clinica ORL.. spital universitar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •