Operatie de deviatie de sept probleme postoperatorii

13-11-2011
Mary6957
Nu este medic/terapeut
Mary6957
Am fost operata luni 7-11-2011 de, deviatie de sept si rinita cronica hipertrofa. Marti mi sau scos acele interminabile mese si la o jumatate de ora am fost externata, desii abia stateam pe picioare, pentru ca am avut reactii adverse dupa anestezia totala si dureri ingrozitoare post operatorii. Am revenit miercuri, joi si vineri la controlul specific unde mi s-a verificat si curatat fiecare nara cu penseta.Problema ie ca acum respir incomparabil mai rau ca inainte, adica aproape deloc pe nas si simt ca nu sunt libere caile respiratorii chiar daca utilizez vibrocil gel, nu rezolva problema decat partial.Credeti ca este normal sa se intample asa la 6 zile dupa operatie? nu stiu daca am voie sa imi suflu nasul sau daca pot sa fac abur de mesetel pentru a inmuia eventualele coji ajunse poate pe caile respiratorii. Interesant ie ca mirosul si gustul mi-au revenit doar pe jumatate pana acum, dar problema mea pare la ora actuala mult mai acuta ca inainte desii ma feresc cat pot sa ies afara sa respir aer rece.
1 comentarii
0
20-10-2019, ora 20:27
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Inflamația poate persista și mai mult de 6 zile, este normal. Dacă nu observați îmbunătățiri reveniți la ORL. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.