Operatie de MIRINGOPLASTIE cu aponevroza de muchi temporal nereusita.

09-04-2014
radu trifescu maria
Nu este medic/terapeut
radu trifescu maria
Stimate domnule doctor Flueraru,
As vrea sa stiu daca se poate reface integral operatia de miringoplastie.In afara de Bucuresti ce alte centre universitare mai au medici pregatiti in astfel de operatii?se va implica oare un alt medic dupa ce un COLEG de breasla a grasit? Au mai fost cazuri relatate pe forum?operatia am facut-o in luna oct.in sistem privat si a fost un esec total cu toate incercarile medicului de a ma convinge ca din contra, ESTE UN SUCCES!noroc cu tehnologia care nu minte niciodata!dar asta este o alta problema.Situatia urechii este urmatoarea:
1.urechea este uscata, din luna noiembrie, oscioarele nu au fost afectate.
2.iau de 3 luni 2 tablete pe zi de betaserc si acufenele sunt suportabile deoarece am avut 2 serii de VERTIJ de scurta durata dar au fost.
3.in neo timpanul pus am o gaura cam de 2 mm dar dr.orl-ista din orasul meu insista sa-mi refac operatia deoarece fascia este fff subtire si intr-un viitor nu prea indepartat va dezgoli oscioarele.
As vrea sa stiu ce se va intampla pe viitor, la ce riscuri ma expun daca las timpanul asa cum este acum.Evident fara apa in ureche, igiena riguroasa.Am trimis ultima inregistrare video la ANADOLU dar pretul unei astfel de operatii se ridica la patru mii de euro la care se adauga drumul etc.A efectuat cineva aceasta operatie acolo?cum se simte?Auzul cert a scazut la urechea cu problema.
Eu am mai discutat cu dumneavoastra anul trecut telefonic cand eram pur si simplu disperata...asta este termenul, motiv pentru care va multumesc din tot sufletul ca ati fost alaturi de mine cu sfaturi pe care in mod normal le asteptam de la CEL CE M-A operat, nu il pot numi nici medic si nici OM.
Maria
2 comentarii
0
09-04-2014, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU am nici o siguranta ca si 2 interventie.. va reusi.. nimeni nu poate sa garanteze asta fiindca orice interventie implica si riscul suprainfectarii si supuratiei postoperatorii
2 O fisura mica in timpan, uscata, corect ingrijita.. poate sa va ofere suficienta liniste pentru a nu suferi de durere si supuratii si pentru un auz mai bun se pune un aparat auditiv
3 numai Dvs puteti face alegerea ce va doriti.
ca si clinici puteti sa mai consultati medici la Iasi.. la spit de recuperare, la Cluj..s.a centre universitare.. unde in clinicile ORL se fac interventii pe urechea medie...
0
12-04-2014, ora 21:38
radu trifescu maria
Nu este medic/terapeut
radu trifescu maria
Buna seara ! am omis sa va intreb cat timp pot lua BETASERC.Simt ca imi face foarte bine alaturi de ginseng siberian(la sfatul dumneavoastra l-am luat).
Cu ocazia sfintelor sarbatori de Pasti va doresc un PASTE FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI!
am sa incerc sa va trimit ultima inregistrare video a timpanului operat.Credeti ca se mai poate face ceva?adica macar sa-mi izolez urechea interna de cea externa?ca de auzit se pare ca aparatul va fi solutia.Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.