Operatie amigdale - Anestezie

23-02-2012
Robert1978
Nu este medic/terapeut
Robert1978
Buna seara,
Stiu ca repet aceeasi intrebare pe care o pune foarte multa lume pe acest forum dar am nevoie de un sfat avizat, daca este cu putinta. De cativa ani fac destul de des episoade de amigdalite cronice, am luat tone de antibiotice la sfatul medicilor care tot ei m-au sfatuit (toti) sa le scot mai ales ca acum 2 ani am avut si flegmon pe una din amigdale. Am 33 de ani si in general nu mi-e frica de prea multe lucruri. In schimb am o frica viscerala de orice interventie, cat de mica, a medicilor pe corpul meu. Numai gandul acesta ma face sa imi vina rau si nu va mint cand zic asta. Am citit ca recuperarea este mult mai usoara dupa o operatie de amigdale cu anestezie locala si ca oricum se elimina riscul pe care il reprezinta o anestezie generala. Intrebarea mea este: Exista vreo solutie, vreun medicament care mi se poate administra inainte de operatie (in afara de sedativul acela usor care se face la toata lumea) care sa ma faca sa pot trece psihologic peste acest moment? Nu stiu altfel cum as putea trece peste aceasta experienta traumatizanta dar in acelasi timp nu as vrea sa risc cu o anestezie generala.

Va multumesc!
2 comentarii
0
24-02-2012, ora 08:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca O interventie de reducerea a amigdalelor in volum cu Radiofrecventa este mult mai binevenita
se poate face in ambulator, fara incizii, fara sancerare..
doar se actioneaza cu un electrod cu unde radio...
efectul este de distrugere a florei microbiene din cripte si necrotizarea 3-5 mm de tesut amigdalian
dupa 10 ziel de gargara.. amigdalele se curata de acel tesut necrotizat
amigdalele raman mai mici, cu criptele mai largi si mai scurte.. unde NU mai stagneaza infectia.. in asa fel ca amigdalele timp de 2- 3 luni.., ne mai fiind inflamate se retrag si mai mult in volum
0
24-02-2012, ora 10:21
Robert1978
Nu este medic/terapeut
Robert1978
Va multumesc mult pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul