Operatie Menisc intern, genunchi stang

22-06-2012
sayb
Nu este medic/terapeut
sayb
Buna seara,
Ma numesc Sergiu si am 16 ani.
in data de 29 mai am fost operat la genunchiul stang, meniscul intern a avut un chist de 4mm, si o leziune de 12mm, s-a rupt si doctorul l-a reparat prinzandu-l cu o agrafa 'Ultra fast FIX'.
Operatia a fost facuta prin artroscopie, din ziua operatiei genunchiul imi este putin umflat pana la glezna.
14 zile de la operatie am facut injectii cu Fraxiparine, in ultimele 5 zile de anticoagulante am inceput sa simt ca am febra, 37.3-37.8, am crezut ca e de la injectii, am mers la doctorul de familie (14 iunie) si am avut putin rosu in gat, am luat tratament 7 zile, Augmentin 500mb, Bioparox si Paracetamol, in timpul tratamentului febra a disparut complet.
Ieri (21 iunie) s-a terminat tratamentu si seara am facut 37.6, am luat Paracetmaol si Algocalmin, am dormit putin si mi-am revenit. Astazi (22 iunie) am avut 37.1.
In primele doua saptamani nu am pus piciorul deloc jos, in a3a saptamana umblam cu o carja, am mobilitate si sunt sigur pe picior, nu ma doare deloc.
Doctorul de familie m-a indrumat sa fac analize de sange:
Monicte: 10.4%
Trombocite: 480 mii/uL
VSH: 58 mm/1h
Fibrinogen: 780 mb:dL
Proteina C reactiva: 33.3 mg/L

Restul sunt in regula, acestea depasesc normalul.

Intrebarea care ma framanta este urmatoarea: De la ce fac febra? e posibil sa nu se fi acomodat corpul cu acea agrafa? E grav? cat va persista?

Poate nu am descris problemele intr-o ordine fireasca, ma scuzati.
Multumesc anticipat!

P.S. Port dupa mine SIndromul Gilbert.
9 comentarii
0
23-06-2012, ora 09:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la proteina C reactiva cat este limita normalului dat de laborator unde ati facut examenele? (0-10)
valoarea acesta crescuta arata o infectie slaba sau o infectie cronica in corp. in asemenea cazuri prima idee este zona operata, acesta trebuie sa-l aratati medicului care v-a operat.
0
23-06-2012, ora 11:53
sayb
Nu este medic/terapeut
sayb
La Proteina C reactiva normala e intre 0 si 5.
Analizele le-am facut la sYnlab, Cluj.
I-am aratat medicului care m-a operat, a zis ca nu e umflat, e normal sa fie asa si ca se va retrage.
0
23-06-2012, ora 18:46
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este clar ca nivelul CRP creste dupa operatii insa intr-o saptamana deobicei revine la normal.
daca genunchiul nu pare a fi infectat trebuie facut un nou examen de laborator. daca valoare scade sau se normalizeaza nici o problema, insa daca se mentine sau daca creste, atunci trebuie cautata sursa infectiei
0
23-06-2012, ora 19:38
sayb
Nu este medic/terapeut
sayb
Azi am 4 saptamani fara 3 zile de la operatie, si inca tot fac febra.
Acum 2 zile am fost pe la cineva, am ras am mai facut una alta si m-am obosit, am facut 37.6,
ieri nu am iesit din casa deloc am facut 37.2
Azi am fost la bazin pentru recuperare (mi-a prins foarte bine, inainte umblam cu o carja, acum fara) si am facut 37.6.
Nu mai inteleg... ce sa fac? alte analize la Sange?
0
23-06-2012, ora 20:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
trebuie controlat nivelul leucocitelor si CRP-ul, ce evolutie au? cresc sau scad?
fiecare analiza pe care il faceti arata nivelul actual care poate ca intr-o ora se schimba, de acea trebuie vazuta evolutia nivelului acestor factori
0
23-06-2012, ora 20:19
sayb
Nu este medic/terapeut
sayb
Leucocitele sunt normale 5.63 si normala e intre 4.50 si 10.60
deci CRP trebuie refacuta sa vedem daca a scazut sau a crescut.
0
23-06-2012, ora 23:08
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu asta as face
0
23-06-2012, ora 23:40
sayb
Nu este medic/terapeut
sayb
multumesc de sfat
0
01-10-2012, ora 10:27
Marian28
Nu este medic/terapeut
Marian28
Buna ziua SERGIu si eu am fost operat leziune de mensic intern genunchi dr si eu am aceeasi problema ca si tine numai la mine nu mi-a pus agrafa sau cva acolo dar si eu sunt febril nu sunt toata ziua daca iau paracetamol scade febra si legat de vsh la mine este 41 normal este intre 8 -15 cum ti-au iesit celel repetate ? si cat te-a tinut febra ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul