Operat de colon, anus contra naturii, metastaza la ficat

17-09-2008
lumyclau
Nu este medic/terapeut
lumyclau
Tatal meu, in varsta de 65 de ani a fost operat la colon. I s-a pus un anus contra naturii. Medicii nu ne-au informat nici cat s-a taiat, nici cate tumori s au extirpat nimic. Ne-au spus doar ca va trebuie sa tina aceasta punga, ca asteapta rezultatul de la biopsie si ca au observat 2 neoplasme si pe ficat ceea ce inseamna metastaza. Tatal meu a facut acum o luna ecografie, analize la sange, deoarece i s-a gasit ficatul putin marit. In urma analizelor nu a fost diagnosticat nici macar cu hepatita. Totusi acum rezultatul este sumbru. Medicul de familie spune ca este imposibil sa aiba metastaza. Poate sa fie o metastaza care sa nu se vada la rezultate si sa se descopere doar in timpul operatiei? El a ajuns la spital de urgenta deoarece era constipat de 5 zile. Nimeni nu stia nimic pana acum de neoplasme pe colon...pana acum nu a acuzat dureri sau constipatie, decat acum. Acum a fost prima oara cand acuza dureri in abdomenul inferior stang.cat a fost internat nu i s-a facut decat clisma cu bariu. In urma acuzarii durerii puternice a fost dus la terapie si de acolo bagat in operatie, abia dupa 3 zile de la internarea in spital de urgenta. se poate declansa bola asa deodata? se pot face afirmatii ca are metastaza fara sa vina rezultatul biopsiei? mai ciudat este ca nimeni nu ne spune exact nimic.va rog sa ma ajutati ! Si inca o intrebare va rog...dupa operatie medicii spun ca a facut sevraj alcoolic, a inceput sa delireze foarte rau. Nu vrea sa vada punga are o are. Nu o recunoaste. Spune ca este perfect sanatos si vrea acasa. Problema este ca el nu consuma alcool decat la masa un pahar-maxim 2 si acelea cu sifon sau apa minerala.Putyea intra in sevraj? Un vecin care a facut aceeasi operatie nu a intrat in sevraj desi este un alcoolic cunoscut de toata lumea si nici nu i s-a pus anus contra naturii.
Va multumesc tuturor celor care imi vor da un raspuns. Vreau sa stiu si eu ce se intampla, ce sa cred.
1 comentarii
0
17-09-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Metastazele hepatice se vad la ecografie abdominala, la tomografie si la RMN. Se poate spune daca exista metastaze si fara biopsie. Cateodata, de ex. daca intestinul este plin cu gaze, ficatul nu se vede clar la ecografie. Daca inca exista indoiala, cel mai bine ar fi sa repetati ecografia la un ecografist bun.
Tumora exista de mai mult timp (luni sau ani), dar tumorile de colon pot sa se manifeste in mod brusc (de ex. cu ocluzie intestinala), pentru care trebuie tratament in urgenta.
Sevrajul alcoolic apare cand se consuma constant alcool mult si se intrerupe brusc. S-ar putea sa fie totusi sevraj alcoolic (consumul a fost subestimat), sa fie sevraj la un alt sedativ luat constant si in doza mare (Diazepam? Xanax?), sa fie o reactie cu delir la stressul psihologic si chirurgical.
Daca exista o singura metastaza hepatica (sau poate si doua), cateodata se face chirurgie si pentru ele.

Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici