Onicomicoza

29-03-2011
lauritza
Nu este medic/terapeut
lauritza
pe fondul scaderii imunitatii am facut o recadere a acestei afectiuni dupa vreo 4ani de la primul tratament.
acum mi s-a recomandat omicral 100 2tb X 2/zi timp de 7 zile/luna...in prospect scrie ca pt. onicomicoza tratamentul dureaza 2 luni, dar mie medicul mi-a spus sa iau 3 - 4 luni...
cum sa procedez sa fie sigura vindecarea?

ps. am mai avut aceasta problema, atunci am rezolvat-o cu terbisil, dar am scapat f. greu...aveam onicoliza la vreo 6 unghii de la maini, acum am doar la 3 si nu este atat de mare...
1 comentarii
0
29-03-2011, ora 20:38
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Cred ca am avut si eu cam aceiasi problema cu unghiile mari de la ambele picioare. M-am mobilizat repede, am avut noroc de un dermatolog bun si nu mi-am pierdut unghiile. Iata ce mi-a recomandat sa fac si ce tratamant mi-a dat. In primul rand se taie unghia cat de mult se poate, adica toata partea acea afectata cat poti de mult, chiar din carne.Si cum creste iar o tai. Si tot asa.Apoi toate ustensilele pe care le folosesti acum la unghii (unghiera, pila, etc) le arunci si iti cumperii unele noi. Pe acestea noi dupa fiecare folosire le sterilizezi (le fierbi, le arzi la flacara).Si inca ceva:nu folosii aceleasi instrumente la ungiile bolnave si la cele sanatoase. Deci tre sa ai o unghiera separata pt unghia bolnava si pe care sa o sterilizezi mereu. Apoi trebuiesc fierte toate sosetele.Absolut tot. Ca tratament mi-am dat in fiecare dimineata cu Exoderil solutie, dupa ce ma spalam si lasam pielea sa se usuce bine.Aplicam solutia si lasam sa intre si sa se usuce minim o jumatate de ora. Seara dadeam cu Biazol crema si la fel dupa ce ma spalam, pe unghia bine uscata pana ce intra cat de cat, stateam putin cu ea asa pe unghie si apoi ma bagam in pat. Tratamentul se face 2 luni.Eu am facut 1 luna si a trecut, dar am continuat si luna urmatoare. Cam asta este.Poate te ajuta si pe tine. Sanatate! Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.