Onicomicoza

26-07-2009
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Ma confrunt cu o problema si sper sa ma ajutati cu un sfat. Banuiesc ca este vorba despre o onicomicoza : se afla in coltul unghiei, are culoare galbuie si s-a extins si sub unghie. Uneori am intepaturi si dureri pronuntate sau simt o caldura accentuata in acea zona.
Am utilizat unguentul Canesten, leacuri babesti (ceapa incalzita cu sapun de casa), Lamisil (unguent), dar in ciuda acestor eforturi nu am reusit sa scap de ea. Ce as putea face?
Va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
26-07-2009, ora 17:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Beyonce (presupun ca ai folosit la nickname acel e cu accent si din cauza asta iti apare semnul intrebarii, nu?) te rog sa te adresezi unui medic dermatolog pt ca unghia si tesuturile adiacente pot si afectate de foarte multe conditii medicale, nu neaparat de micoze, si chiar daca ar fi micoza, nu toate raspund la tratamentul topic; cateodata se apeleaza si la cel oral in cazul in care opune rezistenta sau este refractara la tratamentul topic.

Si eu tind sa cred ca este onicomicoza tocmai de aceea iti recomand sa incerci urmatorul tratament naturist:
- Se introduc degetele in otet (preferabil de mere) diluat, de 3 ori/zi, cate 1/2 h. Seara, la culcare, se pune pe o bucata de vata otet (diluat sau nediluat, in functie de sensibilitatea pielii), se aplica pe unghiile bolnave, infasurata cu un plastic. Dimineata, se curata partea moarta de sub unghii. Se repeta pana la vindecare (dureaza cam 1 luna). La fel se vindeca micozele din gura sau orice alta micoza de piele.
O alta alternativa naturala ar fi crema cu propolis sau Fly-Fly, un lipogel pt unghii (cauta pe net).

Atentie, dupa vindecare onicomicoza poate recidiva, tocmai de aceea este recomandata aplicarea din cand in cand a cremei cu propolis, prezumtiv vb.!

Numai bine si multa sanatate!
0
26-07-2009, ora 22:58
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Iti multumesc frumos pentru ambele raspunsuri.
Da, am pus e cu accent ;)
Multa sanatate si voi urma tratamentul pentru unghie.
0
27-07-2009, ora 00:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu mare placere!

P.S. Si mie imi place Beyonce, melodia mea preferata din repertoriul ei este Me, Myself and I (am presupus ca-ti place si tie de vreme ce ai un astfel de nickname)! Noapte buna si toate cele bune;)
0
27-07-2009, ora 00:18
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Da, imi place mult Beyonce.
Daca vrei sa mai vorbim, imi poti lasa ID-ul tau de mess. (desi nu stiu daca se poate posta pe site)
O seara placuta!
0
27-07-2009, ora 00:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da-i te rog click pe numele meu si in profil imi vei gasi si id-ul de mess! Multumesc Beyonce;)
0
30-07-2009, ora 07:55
gege
Nu este medic/terapeut
gege
si eu fac tratament pt asa ceva doar de 1 luna...am fost la medic si iau si pastile OMICRAL, si tratamentul cu lamisil local si trebuie sa dezinfectezi si incaltamintea tocmai pt a nu reaparea, si sosetele schimbate de cate ori transpiri..si unghiile pilite in fiecare zi inainte de tratament-ustensilele dezinfectate si evitatai sa mergeti la pedichiura.
tratamentul dureaza cel putin 3 luni
unghia sanatoasa creste dupa 6 luni.

bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciuperca unghiei - ce trebuie să știi?
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •