Onicomicoza - cauzata de paraziti intestinali

05-04-2011
andraoni
Nu este medic/terapeut
andraoni
Buna,

As avea si eu o intrebare. Dar prima data sa va explic situatia mea:

Acum aproximativ 6 luni am descoperit o ciuperca la unghiile de la picioare. Am evitat sa o tratez pentru o vreme, si s-a raspandit si la degetele de la maini. Acum in schimb fac tratament local cu Exoderil (picaturi seara) si sistemic unul puls cu Orungal: 2 pastile de 2 ori pe zi, timp de 7 zile, dupa fac 3 saptamani pauza si tot asa. Acum sunt in a 2a zi din a 4-a luna (si sper eu ultima). In tot acest timp iau si un hepato-protector. Inainte de tratament mi-am testat functiile hepatice si nu am gasit nicio problema. In aceasta perioada am descoperit deasemenea ca am dischinezie biliara (fiere marita). Recent am aflat ca am si o doza serioasa de paraziti intestinali, pe care momentan o tratez cu mebendazol (am luat prima pastila, voi lua si a 2a la inceputul saptamanii viitoare).

Problema mea prinicipala ar fi culoarea maronie a urinei in timpul tratamentului cu orungal. Am verificat o serie de simptome si nu am gasit nimic ingrijorator. Culoarea unghiilor sau ochilor, culoarea scaunului sunt normale (desi in alte ture am avut probleme cu scaunul fiind puternic decolorat) si nu am nici o stare deosebita de slabiciune fizica sau probleme cu apetitul. Si celelalte ture am avut probleme similare, dar par acum sa se inrautateasca. As vrea tare mult sa termin tratamentul cu Orungal, dar imi fac griji avand in vedere ca mai am 5 zile de tratament. Intentionez sa fac o schimbare de dieta pana cand termin tratamentul, dar nu sunt sigura daca e de ajuns.

O problema secundara, dar cel putin la fel de important pe termen lung, e asocierea dintre paraziti intestinali si onicomicoze. Nu sunt sigura daca am sanse reale de a vindeca onicomicoza cand timp am paraziti intestinali (si a scapa de ei se dovedeste a fi destul de dificil).

Va multumesc mult pentru timpul acordat si va doresc multa sanatate.

Andra

P.S. Tratamentul cu Orungal il recomand si altor oameni cu probleme cu onicomicoze (mie mi-a fost dat de un doctor de renume din orasul meu natal). Mentionez ca acelasi tip de tratament a fost luat de mama mea, care este diabetica, si dupa 5-6 luni de Orungal si Exoderil tratamentul s-a dovedit eficient.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.