Onicectomie totala.dar estetica?

30-07-2009
sorina69
Nu este medic/terapeut
sorina69
Domnule dr. Akram, apelez la d-voastra acum la 8 luni de la onicectomie totala...Oare se mai poate schimba ceva? M-am operat in Italia, suferem de cca 8 ani de unghie incarnata. infectiile se tineau lant... nu mai puteam suporta.Daca as fi stiut. Acum nu mai pot incalta sandale/saboti cum e normal in acest sezon... Unghia recrescuta si intreg halucele arata deplorabil...Halucele, pana la prima articulatie e rosu(fara a fi inflamat), speram ca dupa operatie, incet, incet sa revina la culoarea normala, unghia a recrescut in proportie de 80% pana la aceasta data, se pare ca nu are de gand sa se incarneze(macar atat!!), dar arata oribil, pt. mine invalidant... Este ondulata, parca creste in grosime(strat dupa strat), are o culoare diversa de cea a halucelui neoperat, apoi in partea dreapta a unghiei se vede un spatiu neacoperit de unghie de cca 0, 5 mm(ca o adancitura), pana la marginea cutanata...(Chirurgul mi-a zis ca acolo a fost un granulom serios.) In timpul operatiei nu s-a fenolizat nimic. nu pot sa spun decat ca durerea post-operatorie a fost atat de puternica, in ciuda analgezicelor nu am inchis niciun ochi 3 zile si 3 nopti...pana la primul pansat, cand s-a constatat ca fusese aplicata o stransoare terminatoare, chipurile hemostatica, degeaba tineam piciorul in sus, parca era mai suportabil cu el in jos.
Acum, d-le dr., acum se mai poate face ceva in chip estetic? Multumesc mult.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.