Omulet umflat

03-01-2008
skylike
Nu este medic/terapeut
skylike
Azi dimineata m-am trezit cu "omuletul" umflat si simt o jena la inghitit, m-am uitat in oglinda si am vazut ca "omuletul gurii" este inflamat.Am mai patit asa de vreo 2 3 ori, si as vrea sa stiu care e cauza, precizez ca sforai cind dorm probabil din cauza sinuzitei pe care o am.
22 comentarii
0
03-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ai un edem de lueta, care poate fi si de la sforait sau traumatizm local sau de la un suc rece. Este adevarat ca hipertrofia lui contribue la sforait la fel ca si respiratia proasta nazala. Acum poti lua alerid 1 comp.seara, pentru a diminua edemul, nu folosesti bauturi reci si acidulate, nici nimic fierbinte.
Trebue sa.ti pui problema serios pe viitor si sa rezolvi sinuzita, deviatia de sept sau rinita hipertrofica. Deasemenea exista posibilitatea micsorarii luetei cu un aparat cu Radiofrecventa, fapt ce o sa diminueze semnificativ sforaitul. -
0
07-05-2009, ora 09:59
bogtheman
Nu este medic/terapeut
bogtheman
Am si eu o mica problema. Cu "omuletul" Tin sa specific ca cu o seara inainte nu am baut nimic prea rece nimic prea fierbinte. Dar am mancat o inghetata. Dar m-am trezit cu ceva care ma deranjeaza in zona gatului. Undeva in zona care se contracta exact inainte sa inghiti (zona omuletului) Vreau sa stiu ce as putea sa fac. Multumesc frumos.
0
07-05-2009, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Xyzal 1 pe zi 5-7 zile.
tantum verde tab de supt 4-5 pe zi
0
29-12-2010, ora 20:50
adymaestro
Nu este medic/terapeut
adymaestro
buna ziua. sunt Adrian din Bucuresti, 24 ani. Aceeasi problema cu omuletul inflamat o am si eu.. Pana acum nu mi s-a mai intamplat. aseara am baut cateva pahare poate putin cam rece si m-am trezit cu durere in zona amigdalelor si omuletul inflamat. ce imi recomandati? De asemenea sunt cam sensibil cu amigdalele si as vrea sa va mai intreb daca ar trebui sa ma gandesc la operatie sa le scot. Multumesc anticipat va urez La multi ani si multa sanatate!
0
29-12-2010, ora 22:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da trebuie sa te gandesti sa scoti amigdalele daca medicul ORL o sa confirme ca aceasta este solutia cea mai buna. atunci se poate de micsorat si omuletul clasic, sau cu Radiofrecventa.
acum tre sa ei un antiinflamator ( nurofen 3 pe zi ) aerius 1 seara.. Tantum verde de supt
regim fara acru, rece, acidulat si fructe citrice
0
25-02-2011, ora 12:39
curca nicolae
Nu este medic/terapeut
curca nicolae
buna ziua..am 21 de ani sunt fotbalist si am o problema foarte grava..de 2 ani mi se umfla omuletu din gat si am dureri mari...nu e vb ca doar mi se umfla dar ma dor amigdalitele rau si nu mai pot bea nici apa..am fost si la doctor de nenumarate ori si mi-a dat injectabil prima oara gentamicina apoi si gentamicina si ampicilina pe timpu tratementului imi trece durerea dar apoi imediat ce i-au contact cu aeru rece simt usturime in gat si simt ca am ceva un microb.nu am mai putut juca fotbal de 3luni si nu stiu ce sa fac ca sa scap sa nu mai am probleme.am facut si un test exudat si a iesit negativ a zis ca nu am nimic...mi-au zis sa fac si un control la orl poate se trage de acolo...sau poate de cand eram mic am avut glanda si nu ma dezvoltam dar am facut tratament si totul mi-a fost bine dar ma gandesc daca are vreo legatura sa recidiveze de acolo..va rog din tot sufeltul da-ti un sfat ca sunt disperat nu stiu ce sa mai fac..ce control sau ce sa fac ca nici parinti mei nu stiu ce sa imi mai faca...stau numai in casa nu pot face nimic...va multumesc mult!astept un raspuns va rog..
0
22-04-2011, ora 13:33
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
se poate produce marirea omuletului in urma unei infectii in gat?
0
03-10-2011, ora 15:52
anaciuc
Nu este medic/terapeut
anaciuc
buna ziua sunt stefanita si am si eu o intrebare, asear am vomitat si am vomita si ceva ca sangele si ma sufocam nu puteam sa mai respir, dimineata cand ma-m trezit simteam ce va in gt si ma-m uita in oglida si aveam omuletul din
gat era albicio si lung, va ro sa imi spuneti si mie ce sa face. multumesc
0
03-10-2011, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum AERIUS 1 TAB seara pana nu cedeaza in volum lueta
consult ORL
si consult gastrologie
0
21-01-2012, ora 05:36
Abel Sorin
Nu este medic/terapeut
Abel Sorin
M-am trezit azi-noapte ca incercam sa imi inghit omuletul. M-am uitat in oglinda si era de vreo 3 ori mai mare decat de obicei. Nu puteam sa inghit saliva pentru ca ma deranja. Nu ma dor nici amigdalitele, nici omuletul, doar ca acesta din urma e foarte umflat. E prima oara cand mi se intampla asta. Seara nu am mancat nimic, de fapt pe la 3 am mancat ultima oara. Nu am mancat peste si nu am introdus nimic cu care as fi putut sa ma intep. Dar am mai avut o problema cu doua-trei saptamani inainte, amigdalitele mele fiind foarte umflate, iar atunci nu am putut vreo 2 zile nici sa vorbesc. Am luat tratamentul prescris de doctorul de familie, dar numai pentru 4 zile, apoi nu l-am mai luat pentru ca ma simteam mai bine. La urgenta mi-au zis ca e din cauza ca am intrerupt medicamentatia, iar boala a revenit. Se gandeau si ca ar putea fi o alergie, dar ma stiu alergic doar la penicilina si alcool. Penicilina nu am mai luat de cand aveam cateva luni, iar alcool beau poate o data pe an, nici atunci nu foarte mult. Care ar fi cauza, si care ar fi rezolvarea?
0
21-01-2012, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum ei Aerius.. cum am scris si mai sus
ca sa nu se repete problema.. gasesti un medic ORL.. care lucreaza cu radiofrecventa si faci rezectia luetei
0
21-01-2012, ora 13:11
Abel Sorin
Nu este medic/terapeut
Abel Sorin
Multumesc!
0
23-01-2012, ora 09:11
faiton
Nu este medic/terapeut
faiton
buna ziua
dupa o zi in care am baut alcool am vomitat foarte puternic, dupa aceea m-am culcat dimineata cand m-am sculat parca aveam ceva in gat dar este foarte incomod pana la urma mi-am dat seama ca este "omuletul"imflamat am si eu cateva intrebari:
daca nu iau nici o pastila imi trece?sar putea sa recidiveze?
sau daca ma duc la doctor iau medicamente o sa am probleme si pe viitor?mentionez ca asta este prima data cand mi se intampla
va multumesc anticipat pt raspuns
0
23-01-2012, ora 09:15
faiton
Nu este medic/terapeut
faiton
vreau sa va rog daca se poate sa-mi recomandati un tratament dar sa nu aiba reactii alergice la "epilepsie" cand eram mai mic aveam probleme pe la 7 ani de atunci nam mai facut crize am 17 ani acum
0
23-01-2012, ora 09:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alcoolul este cel mai grav.. daunator la epilepsie
in rest citeste mai sus ce am recomandat
0
13-11-2012, ora 15:34
Crysty_BC
Nu este medic/terapeut
Crysty_BC
Buna ziua. Am patit si eu astazi sa ma trezesc cu omuletu unflat, marit, alungit, etc.
M-am uitat pe forum si am vazut ca in mare parte recomandati vizita la medic. Am fost la un cabinet particulat cu radiofrecventa dar a spus ca mai intai vrea sa vada daca raspund la tratament, inainte sa il taie. Am primit ca tratament:
1. Cefort (pentru amigdalite) - Inlocuit cu ceftamil (nu avea farmacia)
2. Hidrocortizon hemisuccinat 200 de 2 ori pe zi
3. Citrolin
Oare de ce nu a vrut sa il taie direct cu radiofrecventa direct?
Este ok tratamentul? Pe prospect la hidrocortizon apare ca si contra indicatie folosiea pe termen lung ca fiind tratament

Nu inteleg scrisul sa va pot comunica diagnosticul.

Va multumesc
0
10-01-2015, ora 17:58
mihaiboldor1985
Nu este medic/terapeut
mihaiboldor1985
Buna ziua.Am o problema si eu cu omuletul din gat, este umflat si am si o senzatie ca as avea mereu ceva muci prinsi acolo ce nu vor sa iasa, am fost la medic si mi'a recomandat amoxacilina si ambroxol, am facut timp de 7 zile tratamentul si parca e putin mai bine, omuletul din gat il am tot umflat( nu la fel de umflat ca inainte de tratament), in Plus de astea am senzatia ca o presiune pe fata in zona pometelui stang si a ochiului.Sunt tare nedumerit ce ar putea fi.Multumesc
0
10-01-2015, ora 18:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe termen scurt
foloseste acum bioparox sprey pana luni si mergi la ORL la consult
pe termen Lung.. citeste tot ce sa scris mai sus..si faci consult la Gastrologie.. acolo e problema de baza si in alimentatie
0
06-04-2015, ora 08:36
OanaArt
Nu este medic/terapeut
OanaArt
Buna ziua, va rog foarte mult sa ma ajutati. Nu pot sa imi inghit nici macar propria saliva la cat de umflat este omusorul. Am in gat o usturime si o durere in acelasi timp. Am incercat sa fac gargara cu ceai de salvie si bicarbonat de sodiu, nimic. Mi-a pus mama mea un fel de compresa cu cartofi cruzi si rasi in ea, am incercat sa beau si un satou, si ceaiuri, degeaba. Este doar mai rau. Si s-a agravat foarte repede. Acum 2 zile nu aveam nimic.
0
06-04-2015, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai citiit ce scre mai sus?
ce ai inteles?
unde ai gresit?
Maine dimineata urgent la ORL
si mai vorbim dupa...
0
12-03-2022, ora 22:29
gabygeo
Nu este medic/terapeut
gabygeo
bună, mi sa inflamat omulețul de la parfum de mașină. un sfat va rog?. mulțumesc!
0
27-03-2023, ora 17:12
LauraIosif
Nu este medic/terapeut
LauraIosif
Buna ziua
M-am trezit cu omulețul umflat, fără alte simptome de dureri in gât, ușor niște mucisori, ulterior am văzut ca se depune pe el niște pete albe! Ce poate fi?
Ce as putea lua Menționez ca sunt și însărcinată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.