Ocluzie artera femurala comuna impune operatie?

20-02-2015
Tberius
Nu este medic/terapeut
Tberius
Buna ziua,

Tatal meu are 77 de ani. A fost diagnosticat cu:

picior drept - ocluzie artera femurala comuna cu reumplere a arterei poplitee distale

- circulatie saraca gamba

picior stang - ocluzie artera femurala comuna fara reumplere in aval

Momentan este internat in spital la sectia cardiologie la Iasi fiind in fibrilatie.

Concluzia medicului chirurg este ca pacientul este inoperabil si ca atara singurul tratament pe care-l poate indica medicul cardiolog este format din niste perfuzii pe care trebuie sa le faca lunar alaturi de tratament medicamentos zilnic.

Operatia la piciorul drept mi-a spus ca nu se poate realiza deoarece nu se poate face bypass-ul intre partea femurala a piciorului si gamba (circulatia la gamba fiind aproape nula)

V-as ruga daca ma puteti sfatui daca ar mai fi vreo sansa de operatie sau alta interventie
2 comentarii
0
26-08-2015, ora 23:19
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
Daca intradevar circulatia la nivelul gambei nu este vizibila atunci bypass-ul nu poate fi realizat deoarece nu are in ce sa descarce sangele adus din artera femurala. De aceea in cazul in care pacientul are dureri si nu mai poate misca piciorul singura solutie este amputatia de coapsa. Daca insa durerile pot fi controlabile si poate realiza miscari la nivelul piciorului si nu exista leziuni trofice sau necroze atunci tratamentul medical cu anticoagulante, antiagregante si vasodilatatoare si uneori prostaglandine poate sa mentina piciorul viabil. Deasemeni e foarte important ca pacientul sa aiba o hidratare zilnica adecvata.
0
24-12-2018, ora 14:05
Andoo
Nu este medic/terapeut
Andoo
Bună ziua o am pe Mama mea 60 de ani ocluzie superficială dreapta imediat sub emergenza acesteia cu fina repermeabilizare in 1/3 distala si a arterei poplitee si permeabilitatea filiformă a trunchiurilor tibioperoniere
Ocluzie segmentara artera femurală comuna stânga pe o lungime de aproximativ 1, 5 cm cu calcificări parietale associate, stenoze supraetajate artera femurală superficială stânga cu repermeabilizare distala artera politee cu calcificări periferice artera tibiala posteriora si peroniera permeabile dar cu traiect filiform nu ințeleg de unde puroiul are un trattament ce ar fi de făcut?vă multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: