Ochiul drept inflamat, inteapa, doare si lacrimeaza

26-08-2008
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Buna,
Am si eu o problema cu ochiul drept. M-am trezit de dimineata cu el iritat, curge, se lipesc genele de sus cu cele de jos. Am ignorat, gandindu-ma ca am tras curent. Pe parcursul zilei situatia s-a agravat, in prezent ma doare si ma inteapa incontinuu. Am mers la farmacie, mi-a dat Visine pt ochi sensibili si obositi...nu simt momentan nicio ameliorare. Tin sa precizez faptul ca secreta in exces un lichid galbui, care se aduna in jurul ochiului.
Stie cineva ce poate fi? Momentan nu am bani sa merg la medic. Multumesc anticipat!
9 comentarii
0
26-08-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
folositi picaturi tobradex!!fetita mea se tot confrunta cu aceasta problema, nici acum nu am aflat care era cauza dar de cate ori i se intampla, ii puneam picaturile acestea si in cateva zile isi revenea complet!si crema bivacyn mai este buna!!multa sanatate!!
0
26-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa mergeti la camera de garda -Oftalmologie;etiologia posibila a simptomatologiei dumneavoastra: corp strain cornean sau conjunctival, conjunctivita hiperacuta, keratoconjunctivita; tratametul este specific in functie de etiologie, in cazul unui corp strain, acesta trebuie extras; va sfatuiesc, prin urmare, sa mergeti la Urgente Oftalmologie; pana ajungeti, igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi, Floxal ( Ciplox) colir (1picatura de 5 ori pe zi) si unguent seara, in amandoi ochii si la nivelul marginilor palpebrale, 7 zile; Alte medicamente sunt prescrise dupa examenul clinic;numai bine
0
27-08-2008, ora 00:00
stella13284
Nu este medic/terapeut
stella13284
Exact cum a spus elina, pana mergeti la doctor cel mai bine sa folositi un colir cu antibiotic si un unguent pe langa sa va curatati ochii cu ser fiziologic si totusi sa mergeti la un controloc, medicul oftalmolog va stii cel mai bine ce sa faca. Iar picaturile de Visine nici un caz nu sunt bune la simptomele dvs. Ma mir ca vi le-a si recomandat in cazul dvs.
0
27-08-2008, ora 00:00
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Pana noaptea pe la ora 23, mi s-a infamat si mai puternic. Am mers la farmacie, unde am intalnit un domn farmacist foarte dragut si se pare priceput. Dupa ce s-a uitatla ochiul meu, mi-a dat picaturi Tobradex si unguent Kanamicina oftalmica 1%. Mi-a spus sa pun din 2 in doua ore, mai intai picaturile si dupa 15 minute crema. Asa am si facut. Cateva ore mi-a curs abundent un lichid galbui vascos.
Cand m-am trezit dimineata, ochiul era mai umflat ca in ziua precedenta, dar disparuse in proportie de 80% roseata si de durut, nu ma mai doare deloc. Doar daca apas, simt putin, dar nu mai doare.
Voi continua tratamentul cateva zile si daca nu se vindeca complet, voi merge la un medic.
Multumesc mult pentru raspunsuri!
0
27-08-2008, ora 00:00
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Am uitat sa spun, picaturile Visine mi-au facut rau. Nu sunt alergica la ele, am mai folosit si nu am avut probleme, dar in problema pe care o am acum, nu s-au potrivit. Dupa ce am pus de vreo 5 ori, ochiul a devenit in intregime rosu si ma ustura de imi era groaza sa clipesc.
Cei care se confrunta cu aceeasi problema, sa nu apeleze la Visine, in nici un caz!
0
28-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Eu nu recomand frecvent produse pe baza de corticosteroizi, cum este tobradexul ( au contraindicatii);exista anumite indicatii clinice care se stabilesc numai in urma consultului clinic; nu inteleg de ce nu ati mers la un medic oftalmolog; NU TREBUIE SA CONSIDERAM CORTICOSTEROIZII CA PANACEU PENTRU ORICE AFECTIUNE OFTALMOLOGICA;cat despre Visine, este recomandat in conjunctivite alergice ;cred ca ar fi mai bine sa se recomande lacrimi artificiale in locul colirului cu Visine;numai bine
0
28-08-2008, ora 00:00
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Am folosit si lacrimi artificiale si lacrimi naturale la un moment dat, cand ma apucase deja plansul...ambele au fost eficiente pret de cateva minute. Fiola cu lacrimi artificiale am terminat-o imediat, pentru ca la 5 minute dupa ce aplicam, iarasi ma lua usturimea.
Lacrimile naturale mai limpezeau putin, dar cand ma opream din plans, ochiul redevenea in totalitate rosu.
Acum este mai bine si decat ieri. Am continuat tratamentul cu Tobradex si Kanamicina oftalmica si nu mai am probleme. Voi mai continua totusi inca vreo doua zile, sa fiu sigura ca s-a vindecat complet.
Eu nu aplic frecvent Tobradex, acum am folosit prima data. Nu am ochi sensibili, in general nu pun nimic in ochi. Daca imi va reaparea inflamatia, voi merge la un medic, nu va deveni o obisnuinta apelarea la Tobradex. Multumesc de raspuns!
0
29-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Indiferent de denumirea comerciala, lacrimile produse in laborator sunt lacrimi artificiale; lacrimi naturale sunt lacrimile produse de glandele dumneavoastra lacrimale; numai bine
0
05-04-2011, ora 20:02
danielutza_85
Nu este medic/terapeut
danielutza_85
Buna ziua.
Am si eu o problema la ochiul stang. De anul trecut din luna ianuarie port ochelari pentru distanta avand ca dioprtrie la OS -0.75 iar la OD -0.50 lentile cilindrice. In urma cu o luna de zile am fost la un control oftalmologic deoarece simteam o durere ingrozitoare in centrul pupilei/ ochiului ( nu stiu daca ma exprim corect, dar de acolo provenea durerea ) ori de cate ori purtam ochelarii, cateodata si fara ai purta. In urma controlului, a rezultat ca dioptria mi s-a schimbat OS -0.50 si OD -0.25, dar durerea a persistat, fiind nevoita sa ma prezint din nou la cabinet, unde mi s-a spus sa nu imi fac griji pentru ca ochiul trebuie sa se obisnuiasca 2-3 saptamani. A trecut o luna de zile, durerea de ochi persista, aceasta dandu-mi implicit si dureri de cap, iar de cateva zile simt si o durere la arcada in partea interna a ochiului. Imi puteti spune va rog ce ma sfatuiti sa fac, despre ce poate fi vorba?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •