Ochii rosii

08-08-2008
Paullll
Nu este medic/terapeut
Paullll
Baiatul meu, 17 ani, are de doi ani ochii rosii. Am facut o consultatie oftalmologica si mi s-a spus : conjuctivita. Suntem trimisi la o consultatie la un medic alergolog (colentina Doctor Nechifor) D-na doctor alergolog Nechifor ne sugereaza sa facem : cultura secretie oculara (cu antibiograma dupa caz ) Frotiu GRAM. Celule epiteliale-rare / Leucocite-absente / Flora microbiana -absenta. Cultura secretie oculara -ochi DREPT si STANG. Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora microbiana patogena. Acestea au fost rezultatele analizelor sugerate de ALERGOLOG pe care le-am facut. Ce analize ar trebui sa mai fac pentu aceasta infectie, ochii sunt foarte rosii !!!??? Sa merg la ofalmolog sa-i arat aceste analize. Va rog frumos, sugerat-mi urmatorii pasi, ce-ar trebui sa fac pentru a diagnostica si a gasi un tratament adegvat !!!!????? Multumesc, Paul
1 comentarii
0
09-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Testari la alergeni, s-au facut? Examenul oftalmologic a constat si in cicloplegie pentru a se evidentia un eventual viciu de refractie( foarte frecvent, la tineri, hipermetropia mica este relevata in urma cicloplegiei si este necesar a fi corectata) ?; In ceea ce priveste etiologia conjunctivitei, in afara de microbi, alergeni , intalnim si virusuri, chlamydii care nu se evidentiaza pe mediile de cultura obisnuite;eventual se pot face investigatii imunologice: Ig G si Ig M anti HVS tip 1, Ig G si IgM antichlamydii;ar fi bine sa mergeti la un nou consult oftalmologic cu rezultatul examenului bacteriologic si al testarilor la alergeni, iar daca nu s-a facut cicloplegie, ar fi indicat sa se faca; o sugestie: igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi, lacrimi artificiale pe baza de hialuronat de Na in AO- 1 picatura de 3 ori pe zi pentru 2 saptamani, apoi la nevoie, ( cand exista roseata oculara, senzatie de uscaciune, de"corp strain"), de exemplu, Lubristil unidoze, sau Eyestil colir unidoze; unidozele nu contin conservant si sunt bine tolerate in cazul unor conjunctivite alergice( substantele conservante pot fi alergizante); Ocuflash -1picatura in AO de 5 ori pe zi, 14 zile;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.