Ochi uscati, mancarimi si usturimi

05-05-2015
AntoniaAle
Nu este medic/terapeut
AntoniaAle
Buna ziua. In urma cu 2 saptamani am simtit mancarimi si usturimi ale ochilor mai ales la fum, am fost la medic si mi-a dat un unguent care continea si antibiotic si antiinflamator. Dupa administrarea tratamentul de 10 zile simptomele nu au disparut, ba mai mult de 2 zile imi simt ochii si uscati. Tin se mentionez ca din cauza unor antibiotice am facut o candidoza orofaringiana si am si gura si nasul uscate. Ce imi recomandati sa fac?
5 comentarii
0
05-05-2015, ora 17:31
Dr. Cristescu Razvan
Oftalmologie, Ploiesti
Dr. Cristescu Razvan
Pune-ţi picături cu Opatanol de 3 ori pe zi vreo 7 zile, e posibil sa fie ceva alergic.
0
05-05-2015, ora 20:15
AntoniaAle
Nu este medic/terapeut
AntoniaAle
Am fost la medic azi si mi-a facut un test sjogren si am mai putine lacrimi decat trebuie si a zis ca am sindromul ochiului uscat. Mi-a dat tratament cu systane, netildex 7 zile si desloratadina actavis 7 zile. As mai avea o intrebare. Care ar fi cauzele acestui sindrom si daca imi va trece sau o sa depind de lacrimi artificiale de acum? Multumesc anticipat!
0
05-05-2015, ora 20:50
Dr. Cristescu Razvan
Oftalmologie, Ploiesti
Dr. Cristescu Razvan
Cauzele ar putea fi un mediu uscat (aer condiţionat), privitul excesiv la calculator, modificări hormonale, boli sistemice autoimune etc. Marea majoritate a cazurilor sunt uşoare si se temperează in timp
0
05-05-2015, ora 21:07
AntoniaAle
Nu este medic/terapeut
AntoniaAle
Ar fi recomandabil sa merg si la un endocrinolog sa vad daca sunt probleme hormonale sau sa astept sa vad ce efect are tratamentul? Multumesc!
0
05-05-2015, ora 21:10
AntoniaAle
Nu este medic/terapeut
AntoniaAle
Sper sa fie ceva trecator/ de sezon si sa nu am urmari mai grave ca si asa sunt foarte panicata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispozitivul de neurostimulare pentru persoanele cu sindromul ochilor uscați
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Ochii uscați afectează nu doar vederea, ci și calitatea vieții
  • Exercițiile aerobice, un potențial remediu pentru ameliorarea ochilor uscați
  •