Ochi sensibili si iritati

24-02-2009
gabriel.roman
Nu este medic/terapeut
gabriel.roman
Buna ziua,

De mai multe luni de zile am ochii iritati si foarte sensibili, stau foarte mult in fata calculatorului, pe langa aceasta problema mai am si ameteli. Acum 4 luni am fost la oftalmolog care mi-a prescris ochelari 0.25 pe ambii ochi plus antireflex. In cazul in care ma concentrez foarte tare asupara unui text de la calculator sa ma joc pe consola incep si ma ustura destul de tare si incep sa imi lacrimeze.Mentionez ca am luat pana acum de 2 ori "Tobradex" si m-am simtit destul de bine de la el dar dupa ce nu l-am mai luat la 1 saptamana maxim 2 am inceput sa am aceleasi probleme. Acum cateva zile am fost din nou la un oftalmolog care mi-a zis ca nu trebuie sa port acei ochelari cu 0.25 si ca imi trebuie doar niste ochelari simpli cu anti-reflex doar pentru monitor si pe langa asta mi-a dat niste picaturi "Proculin" cu care nu m-am simtit deloc bine, ba chiar mai rau si nu le-am mai luat, mentionez ca o data cu ochii iritati si ameteli mai am si o stare de somnolenta.

Multumesc
3 comentarii
0
04-03-2009, ora 19:26
anamaria79
Nu este medic/terapeut
anamaria79
incearca cu picaturi de ochi "NAFAGAL". la mine are efect.
0
05-03-2009, ora 08:22
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! NU va recomand nici Proculin, nici Nafagal, pentru ca, dumneavoastra aveti o simptomatolgie de ochi uscat care se accentueaza daca folositi aceste coliruri;ele au un efect vasoconstrictor si usuca si mai mult ochii; Daca stati mai mult timp in fata calculatorului, apare aceasta uscaciune oculara; Sugestii: lentile cu corectia adecvata stabilita dupa cicloplegie( vi s-a facut examen cu picaturi?daca nu, repetati consultul) si cu filtru pentru calculator( astfel de lentile sunt produse de Essilor, Hoya, Zeiss); cand aveti senzatia de usturime, de " corp strain", ochii sunt rosii, sa folositi lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic( va recomand Lubristil sau Eyestil colir unidoze-nu contin conservant, 1 picatura in amandoi ochii, la nevoie);Puteti face si un test Schirmer pentru a stabili cu certitudine acest diagnostic :sd de ochi uscat; numai bine
0
10-03-2009, ora 16:42
gabriel.roman
Nu este medic/terapeut
gabriel.roman
Va multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: