Ochi rosu

18-01-2010
sammy9
Nu este medic/terapeut
sammy9
Buna ziua. Am o pata rosie pe ochiul stanga, ca si cum venele de acolo ar fi sparte. Destul de des simt senzatii de mancarime. Am observat acea "pata" cam acum 2 saptamani. Care ar putea fi cauza?
Multumesc
7 comentarii
0
18-01-2010, ora 18:12
sammy9
Nu este medic/terapeut
sammy9
Am pus aici si o poza cu ochiul
http://www.postimage.org/image.php?v=aV1AdOL9
0
19-01-2010, ora 11:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cumpara de la o farmacie homeopata remediul "EUPHRASIA CH9" si suge o granula dimineata si una seara sub limba si iti va trece cu o probablitate de 95%. In acest timp evita cola si cafeaua in totalitate.
Remediul costa 6 lei si iti ajunge pt. multi ani daca se mai intampla sa mai ai ceva la ochi.

Nu toate farmaciile au remedii homeopate, daca bagi in google fraza urmatoare dai de ele:
"FARMACII CARE DEŢIN MEDICAMENTE HOMEOPATICE PREPARATE PROPRII"
0
19-01-2010, ora 21:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! S-ar parea ca este o episclerita( inflamatie a episclerei care este situata sub conjuctiva), imaginea nu este foarte clara; pentru un diagnostic corect, este bine sa mergi la un medic oftalmolog( aplicarea topica de fenilefrina ne ajuta la stabilirea diagnosticului intrucat albeste vasele conjunctivale, nu si pe cele episclerale); eu recomand pentru tratamentul episcleritei, Netildex colir 1 picatura de 5 ori pe zi- 7 zile, apoi 3 picaturi pe zi -3 zile, 2 picaturi pe zi -2 zile, 1 picatura pe zi-2 zile;nu uita igiena locala riguroasa, iti recomand un sampon pentru bebelusi "no tears";numai bine
0
19-01-2010, ora 21:09
sammy9
Nu este medic/terapeut
sammy9
Multumesc. Maine voi merge la farmacie.
0
20-01-2010, ora 18:34
Timea Mascovici
Nu este medic/terapeut
Timea Mascovici
Buna seara.Am si eu o problema.ma ustura pleoapele de nu mai pot si mi se formeaza o crusta pe ele in zona genelor.daca incerc sa-mi dau crusta aia jos ma ustura ingrozitor.am incercat sa-mi tin musetel pe ochi dar nici un semn ca mi-ar trece.nu mai stiu ce sa fac.
0
22-01-2010, ora 21:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Eu stiu insa pe cei mai multi pare ca nu-i intereseaza lucrurile care ajuta...
0
12-02-2010, ora 22:53
sammy9
Nu este medic/terapeut
sammy9
Revin cu aceeasi problema din primul post.
Am fost la medic. S-a uitat cu un microscop la ochi si a spus ca am conjunctivita. Mi-a dat sa imi pun niste picaturi(Ciloxan) de 5 ori pe zi. Mi-am pus timp de o saptamana dar nu se vedea nici o diferenta.
Dupa aceea am luat Netildex timp de o saptamana si aceeasi problema, nu s-a vazut nici o diferenta.
Am fost iar la acelasi medic si mi-a dat alte picaturi. Tobrex. Mi-a spus sa pun cate o picatura din ora in ora si...din nou, nici o diferenta.

Ce e de facut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •