Ochi obositi usturatori sensibili la lumina

19-10-2008
adriana florentina
Nu este medic/terapeut
adriana florentina
Buna ziua,
Am 24 de ani si minus 3 la ambii ochi, de ceva timp(de cand port ochelari am inceput sa observ) imi simt ochii obositi iritati ma ustura ma inglodesc si sunt foarte sensibili la lumina.Ma obosesc foarte repede si am inceput sa am si ameteli.Am fost la un control oftamologic cam de vreo 3 ori pana acum..si totul este ok.Am incercat acum 3-4 luni sa folosesc lentile d econtact dar m-i s-a spus sa mai astept un pic ptr ca am ochii(ceva legat de lacrimi)iritati...pana sa ma duc la acel control si sa cer lentile de contact e adevarat ca am cumparat de pe piata lentile de contact si le-am folosit timp de 2 saptamani...erau minus 3 dar erau lentile mai tari nu speciale ptr ochii mei.Aceasta sa fie cauza?De atunci au trecut ceva luni dar ochii tot iritati durerosi ameteli...La un control totul imi iese bine..doar un pic iritati(doar asta imi spun)Am cuparat de la farmacie niste picaturi ptr ochi ma ajuta ptr cateva minute si iar o iau de la capat...deci nu cred ca ma ajuta f mult.Dc cineva imi poate da un raspuns sau un sfat m-ar ajuta enorm.Va multumesc si va dorersc sanatate si o zi frumoasa
1 comentarii
0
19-10-2008, ora 17:07
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Simptomatologia descrisa de tine sugereaza un sindrom de ochi uscat; in acest caz, a purta lentile de contact, inseamna disconfort; Ar fi bine sa faci un test Schirmer si, in functie de rezultat, eventual poti purta lentile de contact zilnice( se poarta numai in cursul zilei, seara se arunca); iti recomand lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic, Lubristil sau Eyestil colir unidoze( nu contin conservant, poti sa le folosesti si cand ai lentile de contact pe ochi), in amandoi ochii, o picatura la nevoie( cand ochii sunt rosii, senzatie de uscaciune, de corp strain);seara, inainte de culcare, iti recomand un gel lubrifiant ocular pe baza de acid hialuronic, Eyestil gel, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, in amandoi ochii;Daca stai mai mult timp in fata calculatorului, ar fi utili ochelarii cu filtru cu dioptriile tale( sunt produsi de Essilor, Hoya, Zeiss); sau daca te supara lumina obisnuita, ochelari cu lentile heliomate si strat antireflex; daca sindromul de ochi uscat este sever, atunci sunt contraindicate lentilele de contact, eventual medicul oftalmolog iti poate recomanda dopurile lacrimale care se insera in punctele lacrimale pentru a impiedica evacuarea lacrimilor prin caile lacrimale( de exemplu, dopurile Smart Plug); numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.