Ochi lenes

26-10-2015
daniel94
Nu este medic/terapeut
daniel94
Buna ziua, problema mea e urmatoarea, la varsta de 3-4-5 ani, nu mai stiu exact, am fost ciupit de o albina in apropierea unui ochi, fiind foarte aproape de ochi mi-a atins un nerv, din cauza asta nu mai am acel ochi calibrat ca sa zic asa cu celalalt, adica când ma uit stanga/dreapta nu se uita amândoi egal, acel ochi se duce mai mult sau ceva de genu, problema este ca imi facusem ochelari, dar când am vazut ca nu au nici un efect, nu i-am mai purtat, mentionez ca la acel ochi vederea este mult mai slaba decat la celalalt si de aceea mil suprasolicita pe cel bun.
Vreau sa stiu daca exista vreo solutie de orice natura sa ma vindec, am inteles ca exista chirurgie pt asa ceva, dar nu stiu costuri, nu stiu unde as putea face aceasta operatie, nu stiu nimic.
Ca o paranteza, am o mare usturime la ochi când ies de la caldura la frig...
Va rog frumos sa ma ajutati !
Astept raspuns.
1 comentarii
0
29-08-2016, ora 12:49
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Identitate neconfirmată
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Buna ziua,
Nu pot sa deduc din cate descrieti ce s-a intamplat atunci.
Cred ca ati avut acel strabism cand ati fost mic si cu siguranta ati avut si vicii de refractie.
Cu alte cuvinte, nu stiu daca ati facut un control oftalmologic pana la 7-8 ani.
Acesta este si perioada critica de dezvoltare a vederii.
Ca sa vorbesc pe intelesul tuturor, daca ati avut nevoie de ochelari la varsta respectiva si nu ati purtat sau
nu v-au fost prescrisi, probabil ca ati facut ambliopie sau ochiul lenes.
Din pacate, dupa varsta de 7-8 ani, ochiul lenes-ambliopia nu se poate vindeca.
De aceea este important ca toti copii de la varsta de 3 ani sa fie urmariti de medicul oftalmolog.
Ochelari nu cred ca va ajuta nici acum.
Nu va sfatuiesc sa faceti nici operatii.Nu o sa va ajute sa vedeti mai bine, si sunt destul de scumpe.
Cu stima.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.