Ochi sensibili?

17-07-2008
GabiH
Nu este medic/terapeut
GabiH
Am aceasta problema cam de 1 an de zile, si se pare ca nici un doctor la care am fost pana acuma nu mi-a rezolvat problema. Am sa trec direct la afectiunea propriuzisa:
De fiecare data cand: stau la PC, sa zicem, mai mult de 4-5 ore, ochii incep sa ii simt mai grei si se inrosesc pe toata suprafata(albul ochiului), daca conduc mai mult de 4-5 ore/zi la fel...mai grav e, daca beau alcool, in special bere, si nu vorbesc de cantitati mari, daca beau 1-2 beri ochii mi se inrosesc foarte repede, foarte usor(nu e deloc placut), la oboseala: daca umblu toata ziua prin oras, praf, vant, lumina, seara am ochii rosii.
Am patit de multe ori: m-am culcat seara si dimineata aveam 1 ochi rosu, nu pe toata suprafata doar intro parte, si de obicei durea. De fiecare data cand am ochii rosii si roseata persista pe o perioada mai indelungata(poate sa ma tina chiar si pana la 7 zile, daca nu folosesc ceva picaturi) ma dor ochii tare.
Stiu ca nu e bine ce fac, folosesc ceva picaturi pentru ochi rosii(visine, clear eyes...etc), nu am alta solutie, inca.
Am fost la 2 doctori, un doctor homeopat din Ungaria, care mi-a zis ca am ceva streptococi la nivelul nasului, pe langa ochi, am luat ceva tratament homeopatic pentru asta...problema nu s-a rezolvat deloc.(sunt umpic sceptic despre acel diagnostic homeopat), iar celalalt doctor este oftalmolog din Timisoara, care nu mi-a dat nici un diagnostic exact, doar a facut o lista cu proprietatile ochiului dupa examinare(termeni care numai el il intelege), mi-a zis ca am un ochi mai sensibil, unul mai uscat.si mi-a prescris un tratament cu Systane si Opatanol pentru 2 luni, dupa care ar trebui sa ma intorc la consultatie din nou, dar din pacate sunt in SUA pana in toamna. Acel tratament cu Systane si Opatanol nu a functionat foarte bine, cam deloc.
Inainte sa ma duc la acel oftalmolog am fost intr-o seara la urgenta la oftalmologie, si acolo am primit un tratment cu Voltaren si Metildex-acel tratament de 1 saptamana a functionat foarte foarte bine, nu am avut niciodata ochii asa de albi ca dupa acel scurt tratament.Dar totusi am vrut sa vad si un oftalmolog privat cu o examinare mai in detaliu.
Si nu e ceva simetric la amandoi ochii, cand mi se inroseste unul, cand altul, ma trezesc dimineata cu cate un ochi rosu, e aiurea.
Nu mai stiu ce sa mai cred despre ochii mei, despre oftalmologi si despre tratamentele lor.M-am saturat de ochii mei rosii tot timpul, nu prea am solutii pentru asta.
Am sa incerc in curand un oftalmolog din USA unde sunt eu, sper sa-mi zica macar un diagnostic si sa imi dea un tratament pe masura.
Sunt foarte curios ce se intampla cu ochii mei.Poate cineva de aici ma va ajuta cu un raspuns.

Va Multumesc.Gabi
4 comentarii
0
18-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Greu de spus despre ce este vorba. Ce varsta aveti dumneavoastra? Sunteti o persoana alergica? Ce alte afectiuni mai aveti?Da, exista o multime de afectiuni oftalmologice care se manifesta cu roseata ochilor;orienatarea catre un diagnostic necesita examen clinic oftalmologic( examen biomicroscopic, test Schirmer, determinarea TIO, examen FO); daca exista suspiciune de boala generala cu manifestari oculare, se pot indica investigatii biochimice; Cred ca poate fi vorba, in cazul dumneavoastra, si despre un Sd de ochi uscat( eu recomand lacrimi artificiale si lubrifianti pe baza de acid hialuronic, unidoze-nu contin conservanti, Eyestil, Lubristil -, astfel:lacrimi artificiale in cursul zilei, in AO 1 picatura la nevoie, iar seara, lubrifiant ocular, Eyestil gel, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, seara, inainte de culcare; Nettildex contine dexametazona, corticoid, un antiinflamator si antialergic puternic, de obicei nu se recomanda a la longue, exista risc de cataracta, glaucom;in concluzie, ar fi bine sa faceti si testari la alergeni; daca se ridica suspiciunea unui glaucom, ar mai trebui sa faceti :gonioscopie, CV computerizat( program glaucoma suprathreshold, eventual blue on yellow), tomografie retiniana computerizata; si sa nu uitam, investigatiile biochimice screening ne pot orienta catre o afectiune generala care are si manifestari oculare; numai bine
0
18-07-2008, ora 00:00
GabiH
Nu este medic/terapeut
GabiH
Am 22 de ani, din cate stiu eu nu sunt alergic cam la nimic, dar ar trebui sa-mi fac un test pentru alergii.
Alte afectiuni ar fi: Gastrita, lombosciatica(sincer nu vad nici o legatura cu ochii), cam atat.
Momentan folosesc doar Systane care e un lubrifiant pentru ochi uscati, contine : polietilen glicol 400 0.4% si propilen glicol 0.3%..
Momentan sunt mai bine ca am dormit mai mult ulitma noapte si nu am avut nici o activitate care sa ma oboseasca, cum ar fii condus/alcool/sau sa stau foarte tarziu treaz... Apropo, mai patesc asta cand nu dorm destul noaptea, daca dorm 4-5 ore dimineata ma trezesc cu ochii rosii(sau doar cu unul) si ma dor.
Oricum, multumesc pentru tot, si saptamana viitoare am sa merg la un oftalmolog aici in USA si am sa-i explic tot, sper sa fie ok. Am sa postez aici ce mi-a zis si ce tratament am primit.
Multumesc inca odata.
0
16-08-2008, ora 00:00
GabiH
Nu este medic/terapeut
GabiH
Ok dupa indelungi cautari pe internet despre problema mea, sunt 100% sigur ca am : Iritis(engleza), nu stiu traducerea in romana,
Urmatoarele linkuri sunt exact simptomele mele si cum arata. :
http://www.nurseseyesite.nhs.uk/leaflets/iritis.asp ->descriere

http://images.google.com/images?hl=en&q=iritis%20&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
-> majoritatea pozelor sunt exact ca si ochii mei.

Nu stiu daca vreau sa ma duc la un oftalmolog aici in State(USA) deoarece ma va costa aproximativ 250$ :(
Rugamintea mea ar fi daca se poate sa imi dai poate ceva nume de picaturi care le-as putea folosii, poate doar temporar pana ma intorc inapoi in Romania si merg la un doctor.
Nu prea imi plac doctorii pe de o parte iar pe de alta parte am incredere in iei, dar ultimul doctor la care am fost, sa zicem ca a fost, un incompetent. pt ca mi-a dat un tratament nefolositor, nu a reusit sa-mi dea nici macar un diagnostic, iar eu de unul singur am reusit sa ma diagnositchez, in consecinta nu vreau sa mai astept pana sa ajung la un doctor pt ca sunt sigur ca am aflat ce am.
Intradevar nu am cunostintele adecvate despre ochi si medicina, dar macar atat am aflat.(ceea ce acel doctor nici in 30 minute de examinare nu putut)
Sunt umpic suparat momentan cu doctorii, de aceea incer sa caut un remediu singur si cer ajutor pe acest forum.
Deci, acele linku-ri sunt exact problema mea.
As fii foarte fericit daca mi-ai putea recomanda ceva.

Multumesc inca odata!!!
Gabi.
0
17-08-2008, ora 00:00
GabiH
Nu este medic/terapeut
GabiH
Este vorba despre : iridociclita cumva?
Imi puteti recomanda ceva?
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •