Obsesie pentru urechi

21-02-2013
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Buna ziua, de ceva timp am inceput sa am mai multa grija de mine si de felul cum arat, deci ca consecinta, am incercat diferite tunsori, sa vad care ma prinde mai bine. Fiind un tip mai cu putina stima de sine, imediat au inceput sa apara contradictiile in capul meu.
Spre exemplu, recent m-am tuns mai scurt in parti si mi se pare ca mi se vad urechile tare, desi nimeni nu mi-a zis asta pana acum, iar mama mea mi-a zis ca nu e asa. Dar eu continui sa fiu obsedat de lucrul asta si ma uit mereu in oglinda la urechile mele. Ma preocupa foarte mult felul cum arat si cred ca urechile ma trag in jos.
Nu stiu ce sa fac. Mereu caut baieti (dat fiind faptul ca si eu sunt baiat) cu urechile mari prin poze pe Internet (din cei care sunt modele), ca o consolare si incep sa imi compar urechile cu ale lui.
Mi-ar putea spune cineva ce sa fac sa nu mai am obsesia asta si sa privesc si eu 'marimea' urechilor mele cum o privesc si cei din jur?
Inainte, nu aveam complexul asta asa de pronuntat.
7 comentarii
0
26-02-2013, ora 00:28
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Cineva?
0
04-03-2013, ora 17:30
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Ai grija cu obsesia asa am inceput si eu cu parul, si am ajuns sa il am scurt de cativa centrimetri..
0
04-03-2013, ora 20:34
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Eu din pacate nu am ce sa le fac urechilor, decat sa fac operatie estetica, dupa cum am spus, dar costa cam mult si nu dispun de bani (avand in vedere ca de-abia am facut 18 ani).
0
05-03-2013, ora 09:43
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Atunci lasa parul sa creasca sa acopere urechile, in felul asta nu le va mai vedea nimeni, alta solutie eu una nu vad.
0
05-03-2013, ora 22:34
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Urechile mele sunt cam asa:
http://25.media.tumblr.com/tumblr_lgf8lm4CXG1qd9xs3o1_500.jpg
0
08-03-2013, ora 13:55
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Am vizionat poza, urechile sunt absolut normale, si tu la fel, am senzatia ca iti cauti si tu ceva sa te preocupe...
0
16-03-2013, ora 19:02
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu sunt eu in poza.

Aici e o poza cu urechile care par asemanatoare cu ale mele.
http://img.uefa.com/imgml/TP/players/1/2013/324x324/250005336.jpg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •