Observatie sinuzita etmoido-sfenoidala

29-10-2015
DianaToma
Nu este medic/terapeut
DianaToma
Buna ziua! In urma cu 3 saptamani m-am trezit cu un edem la nivelul unghiului intern al ochiului stang, fara durere sau alte simptome locale sau generale. Am mers la dr oftalmolog care mi-a pus initial diagnosticul de 'conjunctivita virala' si mi-a prescris un tratament-picaturi si unguent cu aceeasi substanta activa: betametazona si cloramfenicol. Avand in vedere faptul ca edemul s-a extins periorbital am revenit la dr oftalmolog care a schimbat diagnosticul in 'celulita periorbitala' si care m-a trimis la un consult de specialitate ORL. La ORL mi s-a confirmat diag de celulita periorbitala si mi s-a pus observatia de sinuzita fronto-etmoido-sfenoidala. Am facut un CT care a decelat: deviatie de sept dreapta 4 mm, concha bulloasa stanga si ingrosarea mucoasei sinusului maxilar de 8 mm. S-a initiat un tratament iv cu Vancomicina 1g la 12 ore si Solumedrol la 12 ore. Am tinut acest tratament 1 saptamana si chiar din prima zi a scazut inflamatia palpebrala, simptomele fiind atenuate complet dupa 2 zile de tratament. Acum, la fix 1 saptamana de cand am terminat tratamenul m-am trezit cu acelasi edem in unghiul intern al ochiului stang. Mentionez ca nu am stare generala afectata, nu am stare febrila sau subfebrila, nu am dureri sau discomfort de nici un fel. Va rog frumos sa ma indrumati sau sa imi spuneti ce alte analize sau ce alte discipline medicale ar trebui sa consult.
3 comentarii
0
29-10-2015, ora 11:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se face consult la stomatolog si radiografii la radacina dintilor
o infectie poate sa se propage si pe caile limfatice sau sangvine de la distanta.. nu neaparat direc de la sinusul etmoidal
0
29-10-2015, ora 11:25
DianaToma
Nu este medic/terapeut
DianaToma
Acesta a fost primul loc unde am cautat, fiind studenta in anul 4 la medicina dentara. Am facut radiografie retro-dento-alveolara, o ortopantomografie si o radiografie Saf. Nici una nu a decelat o sinzuzita maxilara odontogena.
0
29-10-2015, ora 19:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai din cauza acele ingrosari de mucoasa d e pe CT
nu s eface infectie oculara
te intorci la oftalmologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: