Obs.crize comitiale

24-10-2008
adeda
Nu este medic/terapeut
adeda
Buna ziua, ma numesc Alina am 25 de ani si de curand mi-am facut un IRM, la care rezultatul explorarii este:
-cisternele de la baza libere;
-trunchi cerebral, fosa posterioara, emisfere cerebrale:aspect IRMin limite normale;
-aspect dilatat al venelor cerebrale interne la nivelul corpului ventriculului lateral drept, cu hipersemnal in secventele T1 si Flair(de tip hemoragic), cu dimensiuni aprox.6, 9/13, 5/7, 8mm lat/a-p/s-i, aspect care sugereaza o leziune de tip malformatie vasculara mixta trombozata;
-sinuzita cronica maxilara bilaterala de tip polipoid, etmoidala;
-deviatie de sept nazal spre stg.;
-hipertrofie de cornet nazal inferior drept.
concluzii: obs. malformatie vasculara mixta la nivelul VL drept.
Va rog foarte mult sa ma lamuriti si pe mine ce inseamna acest diagnostic, daca e atat de grav pe cat pare.
va multumesc.
3 comentarii
0
26-10-2008, ora 08:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Malformatia vasculara cerebrala reprezinta o boala a arterelor si venelor, a vaselor de sange dintr-un anumit loc din creier.Aceasta boala iti poate cauza dureri mari de cap [migrene], se pot produce crize epileptice.NU AI VOIE SA CONSUMI ALCOOL, controleaza-te si evita conflictele si stress-ul, caci aceste vase pot sangera si-ti pot creea grave probleme.Anunta medicul tau de familie de acest rezultat si sa nu iei nici o pastila fara sa stie el.De la neurolog iti trebuie tratament antihipertensiv si pentru a preveni crizele comitiale.
0
05-11-2008, ora 11:17
adeda
Nu este medic/terapeut
adeda
ar fi caz de operatie???
0
14-11-2008, ora 17:28
adeda
Nu este medic/terapeut
adeda
Buna ma numesc Alina am 25 de ani, de aproape 8 ani am inceput sa fac crize cu pierderi de cunostinta, am facut mai multe analize dar mi se spunea ca am spasmofilie si am urmat diferite tratamente pt acest diagnostic dar nu am obtinut nici un rezultat, recent am facut o criza si am fost internata intr-o clinica de neurologie si am fost diagnosticata cu epilepsie cu crize generalizate, obs.malformatie vasculara la nivelul ventriculului lateral drept, prolaps de valva mitrala, extrasistrolie atriala,
Oare este ceva grav?Ce tratament as pute urma pt acest diagnostic?
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: