Obrazul umflat

15-12-2014
anastasia cojocaru
Nu este medic/terapeut
anastasia cojocaru
Buna ziua.Cu vreo 3 luni in urma am fost la un stomotolog care mi-a plombat dintele 4 de sus.Era foarte aproape de nerv si dumneaei, dorind sa-l salveze mi-a intrudus calciu ca sa-mi lecuiasca dintele si l-a plombat.Primele zile ma durea dar credeam ca e ceva normal.Apoi mi-a trecut, dar cind an apasam gingia ma durea, insa nu foarte tare.Cu vreo saptamina in urma am observat ca pe gingie pe deasupra dintelui mi-a iesit o inflatura care era parca moale dar parca si tare.Am fost si am facut renghen dar pe el nu se vedea nimic, apoi medicul chirurg a zis ca pentru ca a plombat prea aproape de nerv mi-a aparut aceasta.Mi-a zis ca trebuie de scos nervul pentru ca nu s-a lecuit si sa taie inflatura data.Dupa ce mi-o scos nervul, mi-a astupat canalele medicul a taiat, desigur cu anestezie, si acolo era puroi, iar pedeasupra sfirc.Osul era deformat, de asta mi-a sfredelit si osul.In timpul operatiei nu ma durea, iar apoi a inceput sa ma doara peste vreo 10 minute.Medicul mi-a prescris medicamentul Chetanov.Eu am baut una si durerea mi-a trecut.Apoi clateam gura de vreo 5 ori pe zi cu apa, putina sare si 2 picaturi de ioda.La fel dupa cuvintele medicului, faceam compres cu vodca vreo 2 ore.Operatia a avut loc simbata aceasta, si in ziua operatiei totul era bine si nimic nu era inflat, iar cind m-am trezit dimineata am observat ca obrazul e destul de tare inflat.Am consumat augumentin, dar tot nu s-a desimflat.Astazi dimineatsa cind m-am trezit vad ca obrazul este mai inflat, inclusiv si ochiul si nasul din partea dreapta, a operatiei.Ajutati-ma va rog!Ce pot face ca sa se desimfle obrazul ?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: